Firma od A do Z – jak założyć, jaki system opodatkowania wybrać?

0

Jak pokazują statystyki, Polacy częściej przechodzą na samozatrudnienie. Często decyzja podyktowana jest koniecznością ze strony obecnego pracodawcy, który szuka oszczędności na pensjach pracowniczych, a sam pracownik chce utrzymać swój stały dochód. Jest też duże grono młodych przedsiębiorców, którzy od początku wolą wziąć sprawy w swoje ręce i zamiast tygodniami poszukiwać wymarzonej pracy, tworzą coś od postaw, robiąc na własny rachunek. Jednak, czy założenie własnej działalności jest takie proste?

Z pozoru wszystko może wydawać się proste – wystarczy wypełnić kilka dokumentów, dostarczyć do odpowiednich urzędów i gotowe! Jednak już na starcie czekają pułapki na młodych przedsiębiorców, jakie? O to zapytaliśmy specjalistów z Biura Rachunkowego Royal Profit:

„System opodatkowania – to jest wciąż zagadka dla wielu początkujących przedsiębiorców. Nie do końca są świadomi, że od początku nie muszą być płatnikami podatku VAT – istnieje wiele sytuacji, w których można z powodzeniem skorzystać ze zwolnienia. Ułatwia to prowadzenie księgowości i zmniejsza liczbę opłat na rzecz urzędów – przedsiębiorca jest zobowiązany tylko do opłacenia składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 10. dnia każdego miesiąca oraz podatku dochodowego do 20. dnia każdego miesiąca, choć kiedyś i tak wystąpi konieczność opłacania podatku VAT, ale można ten moment wydłużyć w czasie. Nie każdy biznes na to pozwala, jednak warto dokładnie sprawdzić.”

Dokumenty pod ścisłą kontrolą

Młodym przedsiębiorcom brakuje często systematyczności i odpowiedzialności przy prowadzeniu ewidencji i składaniu odpowiednich dokumentów. Dlatego prowadzenie księgowości na własną rękę, często spotyka się z problemami, jak i błędami, za które później trzeba słono płacić. Dlatego po założeniu działalności gospodarczej, warto wybrać solidnego i godnego zaufania księgowego, który będzie prowadzić przez gąszcz trudnych i często niezrozumiałych przepisów w prawie podatkowym.

Prawda też jest taka, że w obliczu prowadzenia jednoosobowej działalności, lepiej pewne sprawy zlecać specjalistom z prostego względu. Nie dlatego, że zrobią to lepiej – bo jest to oczywiste. Dlatego, by młody i pełen wigoru przedsiębiorca zajął się w całości rozkręceniem interesu, zdobywaniem pierwszych klientów i zwiększaniu swoich dochodów. Dlatego jego uwaga powinna być skupiona na marketingu, sprzedaży i.. oczywiście jak najlepszym wykonywaniu swoich usług czy dostarczaniu towarów, jakie ma w swojej ofercie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here