Pierwszy dzień wizyty profesora Kena Schoollanda przebiegł pod znakiem spotkań z licealistami i studentami Łodzi. Nasz gość wygłosił dwa wykłady: pierwszy na temat imigracji, drugi na temat przyczyn obecnego kryzysu i dróg wyjścia z niego, a także odpowiadał na, często niełatwe, pytania słuchaczy. Wizyta profesora w Łodzi została również odnotowana przez media. Nasz gość udzielił kilku wywiadów telewizyjnych dla lokalnych telewizji.
Niekonwencjonalność i świeży sposób przekazu sprawiły, że nie zabrakło takich osób, które wysłuchały dwóch wykładów profesora w ciągu jednego dnia.
Mimo, że profesor Schoolland mieszka na stałe na Hawajach, okazał się wytrawnym znawcą problematyki ekonomicznej naszej części Europy oraz – co nie takie częste wśród Amerykanów – Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej.
schoolland_lodz_03Podczas wykładu w liceum im. Kopernika nasz gość zaprezentował całkowicie nowe spojrzenie na problem moralności prawa. Wszedł w bezpośredni kontakt ze słuchaczami wyjaśniając im wątpliwości co do zasadności ślepego stosowania litery prawa, które – jak objaśnił – nie jest ostatecznym i absolutnym imperatywem jeśli nie spełnia przynajmniej podstawowych standardów moralnych. Te podstawowe standardy profesor Schoolland wywodzi wprost z Deklaracji Niepodległości USA zaliczając do nich: prawo do życia, wolność i możliwość poszukiwania szczęścia. Każde prawo stanowione, które odrzuca przynajmniej jedną z powyższych przesłanek nie może być uznane za moralne.
W tym kontekście profesor wskazał, iż państwom nie wolno ograniczać naturalnego prawa ludzi do swobodnego przemieszczenia się i wyboru miejsca, w którym chcą uczciwie zarabiać na życie. Uczciwa praca bowiem – wedle słów Profesora – nie jest przestępstwem. Wręcz przeciwnie, to wkład, w którym jednostka ubogaca społeczeństwo.
W trakcie drugiego wykładu profesor Schoolland starał się zilustrować przyczyny kryzysu oraz wskazać jego rzeczywistych sprawców. Podał on przykład, jak wielką pomoc przewiduje dla banków obecny plan ratunkowy. Okazuje się, że jest on dwukrotnie większy niż wydatki związane z prowadzeniem działań wojennych w czasie II wojny światowej, Wielkiego Kryzysu, wojny koreańskiej i wietnamskiej oraz inwazji na Irak, razem wziętych!
Usprawiedliwienie niekompetencji i brak sprawiedliwej oceny ludzkiego działania prowadzi wprost do sytuacji, w której niekompetencja i lekkomyślność są nie tylko bezkarne, ale wręcz nagradzane pieniędzmi odebranymi ludziom, którzy są ofiarami błędnych decyzji czyli podatnikom – stwierdził prof. Schoolland.. Rząd odwdzięcza się tym, którzy wynieśli go do władzy – nieudolnemu sektorowi bankowemu.
Oczywiście ciężar ratunku dla tych firm ponoszą wszyscy obywatele, którym obowiązek niesienia tej pomocy po prostu się narzuca. Rząd bowiem – jak wiadomo – nie wydaje własnych pieniędzy, to wszyscy obywatele składają się na rekompensaty dla ludzi, którzy nie są w stanie efektywnie zarządzać własnym przedsiębiorstwem.

schoolland_lodz_01

Po wykładzie toczyła się ożywiona dyskusja, profesor został na koniec wykładów nagrodzony burzą oklasków, zaś po części formalnej ustawiała się do niego kolejka chętnych do uzyskania autografu na książce Przygody Jonatana. Książka – światowy bestseller przetłumaczony na ponad 40 języków – cieszyła się ogromnym powodzeniem, podobnie jak najnowszy numer biuletynu Fundacji PAFERE „IDEE” i inne materiały edukacyjne Fundacji.
W dniu dzisiejszym Profesor wygłosi trzy wykłady w Białymstoku. Wszystkich serdecznie na nie zapraszamy!

Paweł Toboła-Pertkiewicz
Źródło: www.pafere.org

1 KOMENTARZ

  1. 24.III.2009 Łódzkie Wiadomości Dnia o 21.45 pokazały migawkę, że taki człowiek coś tam w Łodzi mówił. I to jest siła oddziaływania na demokratyczny motłoch. Ja myślałem, że podstawą życia człowieka jest DZIESIĘĆ PRZYKAZAŃ i BIBLIA, Nauka Boga, a nie jakieś masońskie wymysły do interpretowania w rodzaju Deklaracji Niepodległości USA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here