„Bronisław Geremek był w latach 60. zarejestrowany jako tajny współpracownik służb specjalnych PRL” – taką informację podaje dzisiejsze wydanie portalu FRONDA.PL. „W informacji o Bronisławie Geremku z komputerowego zbioru danych byłej Służby Bezpieczeństwa (ZSKO), która powstała w 1988 roku, znalazł się zapis mówiący o zarejestrowaniu byłego szefa MSZ jako tajnego współpracownika” – dodaje FRONDA.PL.


Według portalu, do rejestracji profesora mogło dojść w czasach, gdy pracował on naukowo poza granicami Polski. Geremek taką pracę wykonywał w latach 50-tych i 60-tych. Pracował m.in. w USA i we Francji. Według FRONDY, zerwanie współpracy mogło nastąpić w 1969 roku.
„Na dzień dzisiejszy w archiwach IPN-u nie odnaleziono żadnych materiałów dotyczących rodzaju ewentualnej współpracy Geremka ze służbami specjalnymi komunistycznej Polski. Nie ma wzmianki o dacie oraz okolicznościach jego zarejestrowania, ani o przebiegu ewentualnej współpracy. Jak tłumaczy portalowi Fronda.pl jeden z historyków znających akta SB, w IPN nie zachowały się prawie żadne wzmianki dotyczące Bronisława Geremka, które zostałyby wytworzone przed rokiem 1968. – To wygląda tak jakby ktoś metodycznie, profesjonalnie wykasował wszystko na jego temat – mówi anonimowo. Jedną z ostatnich nadziei w tej sprawie historycy pokładają w odtajnieniu akt rezydentury Departamentu I MSW w Paryżu (aktualnie w zbiorze zastrzeżonym IPN), w której powinny być wymienione wszystkie osobowe źródła informacji będące w dyspozycji wywiadu” – czytamy na FRONDA.PL.
Przypomnijmy, że Bronisław Geremek należał do krytyków lustracji. W 2007 roku, jako poseł do PE, odmówił złożenia oświadczenia lustracyjnego wymaganego przez ustawę. Geremek zginął w wypadku samochodowym w lipcu 2008 roku.
P.

4 KOMENTARZE

  1. Dodajmy, że do dziś nie wyjaśniono „zjechania z niewyjaśnionych przyczyn na przeciwległy pas ruchu” auta Bronisława G. Może znany z rzetelności MAK sporządzi stosowny raport?

  2. Przeciez Geremek sam byl sluzba specjalna wiec jaki dokument mial potwierdzac, ze byl TW? On nie byl werbowany jako wspolpracownik bo byl w ukladzie, ktory sam budowal i nadzorowal.

  3. A jednka jest potrzebna lustracja i to wszystkich środowisk i zawodów. Wiele wielkich nazisk okazałoby się maluczkimi. Niestety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here