Nakładem Fundacji PAFERE ukazała się niedawno niecodzienna książka poświęcona dogłębnej analizie ustroju socjalistycznego wykonanej przez czołowego inżyniera ZSRS. Autor wyjaśnił w niej dlaczego powyższy ustrój nie działa i niweczy pracę nawet najbardziej uczciwych i pracowitych ludzi.

Autorem wydanej w 1976 roku książki „Zapadnia. Człowiek i Socjalizm” jest Anatolij Fiedosiejew – wysoko postawiony w strukturach państwowych konstruktor przemysłu wojskowego. Wydawałoby się, że jego życie powinno być usłane różami. Przyznano mu, jedną z najwyższych nagród państwowych – Nagrodę Leninowską i odznaczono medalem Bohatera Pracy Socjalistycznej. Jednak w 1972 roku pozbawiono go tych wszystkich odznaczeń. Rok wcześniej, sześćdziesięcioletni wówczas Fiedosiejew podjął najważniejszą decyzję swego życia – z socjalistycznego „raju” uciekł na Zachód. W 1976 roku ukazało się dzieło jego życia, które oddajemy w ręce polskiego czytelnika.

„Zapadnia” to książka bardzo osobista, w której Fiedosiejew po inżyniersku rozlicza się z systemem. Doświadczony inżynier-praktyk analizuje jak działa i do czego prowadzi. Jego obserwacje różnią się od typowych analiz historyków, dziennikarzy i innego rodzaju humanistów. Autor odsłania typowe mechanizmy socjalizmu i żywym językiem tłumaczy jak one działają: Miernoty dorywają się do władzy, bo..; Ekonomia wali się, bo…; Ludzie stają się więźniami we własnym kraju, bo…; itd.

Fiedosiejew wprowadza podejście systemowe stosowane przez inżynierów do analizy socjalizmu, ale czytając tę książkę od razu nasuwa się na myśl, że w ten sam sposób można analizować każdy inny system społeczny, również i ten, w którym żyjemy obecnie. (PSz)

Książkę zamówić można w sklepie internetowym:
SKLEP PAFERE…

PSz

2 KOMENTARZE

  1. Rzeczywistość jest taka, że niskie podatki, proste przepisy prawne oraz zakaz ustalania budżetu z deficytem to droga do sukcesu. Historia pokazuje, że socjalizm się nie sprawdza, co dobitnie widać na przykładzie Wenezueli. http://independenttrader.pl/fatalna-kondycja-rynkow-wschodzacych-zwiastunem-polskich-problemow.html Winston Churchill kiedyś słusznie stwierdził: „Naturalną wadą kapitalizmu jest nierówny podział bogactwa. Naturalną zaletą socjalizmu jest sprawiedliwy podział biedy”.

  2. Do Obywatela: Nic Pan nie wie i nie rozumie w temacie Wenezueli. Niech Pan jednak zamiast negatywnego przykladu Wenezueli poda pozytywny przyklad gdzie tak swietnie dziala kapitalizm z niskimi podatkami, prostymi przepisami prawnymi i budzetem bez deficytu. Niecierpliwie czekam na pozytywny przyklad takiegoz systemu/panstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here