Jak kupić akcje na giełdzie? To proste!

0

Inwestowanie to doskonały sposób na to, aby zapewnić sobie przypływ gotówki. Każda inwestycja wiąże się jednak z mniejszym, bądź większym ryzykiem. Musimy więc zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie inwestycje nam się zwrócą, a czasami możemy nawet stracić pieniądze. Dziś przyjrzymy się nieco bardziej ryzykownym inwestycjom, a mianowicie akcjom. Dowiemy się jak kupić akcje na giełdzie oraz na co musimy zwracać szczególną uwagę.

Czym są akcje?

Zanim przystąpimy do tego jak kupić akcje na giełdzie, najpierw wyjaśnijmy sobie, czym się one charakteryzują. Są to papiery wartościowe, które dają prawo ich posiadaczowi do udziału w spółce akcyjnej, która je wyemitowała. Oznacza to, że osoba, która wykupiła akcje zostaje współwłaścicielem majątku spółki, zazwyczaj oczywiście w bardzo niewielkiej części. W wypadku części spółek akcjonariusze otrzymują zysk z posiadania akcji, nazywany dywidendą. Osobom, które wykupiły akcje obowiązuje również prawo poboru, które dotyczy tego, że dotychczasowi akcjonariusze otrzymują pierwszeństwo w zakupie nowych akcji.

Od czego zacząć, aby móc kupić akcje na giełdzie?

Kupno akcji na giełdzie należy rozpocząć od założenia rachunku inwestycyjnego. Należy to zrobić za pośrednictwem domu maklerskiego, który jest upoważniony do takich działań przez Komisję Nadzoru Finansowego. Warto nadmienić, że umowę możemy podpisać w domu maklerskim lub przez internet. W tym drugim przypadku umowę dostarcza kurier, a my musimy mieć przy sobie dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Co ciekawe, zanim podpiszemy umowę musimy wypełnić formularz MFID, którego celem jest sprawdzenie naszej wiedzy z zakresu inwestowania. Wygodnie będzie także w tym samym banku posiadać rachunek osobisty (jeśli go nie mamy, radzimy zacząć od tego), aby bez problemu przelewać środki w dowolnym momencie pomiędzy kontem osobistym a rachunkiem maklerskim (konto osobiste przez internet, bez konieczności wizyty kuriera możemy założyć na przykład tutaj).

Następnym krokiem do rozpoczęcia gry na giełdzie jest wpłacenie pieniędzy na rachunek maklerski. Początkujący inwestorzy nie powinni przeznaczać na kupno akcji zbyt dużych kwot, ponieważ nie nabyli oni jeszcze doświadczenia i istnieją szanse, że mogą stracić pieniądze, inwestując w akcje. Najczęściej wpłaty na rachunek maklerski dokonuje się za pośrednictwem przelewu bankowego, a coraz rzadziej gotówką.

Jak kupić akcje na giełdzie?

Aktualnie aby kupić akcje na giełdzie musimy złożyć odpowiednie zlecenie za pośrednictwem komputera lub aplikacji maklerskich. Warto dodać, że dom maklerski pobiera prowizje przy każdej zrealizowanej transakcji kupna i sprzedaży. Standardem, który przyjął się już od pewnego  czasu jest prowizja w wysokości 0,39% od dyspozycji składanych przez internet.

Środki znajdujące się na rachunku maklerskim można w dowolnej chwili wypłacić. Po każdej sprzedaży akcji musimy jednak poczekać 2 dni robocze na zaksięgowanie transakcji, aby środki z należności przekształciły się w środki, którymi możemy nadal dysponować. Za pomocą należności możemy natomiast kupić kolejne akcje. Wystarczy złożyć jedynie dyspozycję przelewu i środki powinniśmy mieć niedługo na koncie. Istnieje również opcja wypłaty gotówki w oddziałach domów maklerskich, jednak wiąże się to z dodatkową opłatą za skorzystanie z takiej usługi.

Czy inwestowanie w akcje jest dla wszystkich?

Inwestowanie na giełdzie nie należy do najbezpieczniejszych sposobów na wzbogacenie się. Wiedza o tym, jak kupić akcje na giełdzie to zdecydowanie za mało. Warto dodać, że ryzyko zwykle wiąże się z potencjalnie większymi pieniędzmi, więc być może czasami warto odważyć się i zobaczyć dokąd nasze działania nas doprowadzą. Nigdy jednak nie możemy zapominać o zachowaniu rozsądku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here