Najstarsi mieszkańcy małej miejscowości Międzyrzecze Dolne w Gminie Jasienica nie widzieli jeszcze tylu policjantów na raz w swojej niewielkiej wsi.

policja_01

Demonstrujący Policjanci z Sił Prewencji (fot. Rajmund Pollak)

Nieoficjalnie dowiedziałem się, że żaden z demonstrujących policjantów nie zarabia miesięcznie kwoty 6.000 złotych i niemal wszyscy poczuli się dotknięci znieważającą wypowiedzią Komisarz UE Elżbiety Bieńkowskiej. W sumie to w krzakach, w szczerym polu oraz tuż przy asfaltowej drodze podzielonej bramkami demonstrowało około 200 policjantów z różnych formacji Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, ale również z Oddziałów Prewencji podległych Komendantowi Śląskiej Policji w Katowicach. Aby nie doszło do starć ściągnięto z Komendy Wojewódzkiej Śląskiej Policji Specjalny Oddział do Zapobiegania Konfliktom!

Demonstracja Sił Motocyklowych Policji (fot. Rajmund Pollak i Magda Wojewoda)

policja_04

Demonstruje oddział antyterrorystyczny ( Fot. Rajmund Pollak)

Okazało się, że tak liczną demonstrację siły Policji polecił zorganizować w dniu 1czerwca 2015roku wójt Gminy Jasienica, który rozesłał zaproszenia z jak się okazało nieprawdziwą informacją, że w uroczystości otwarcia w szczerym polu tzw. Specjalnej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej weźmie udział komisarz Unii Europejskiej Pani Elżbieta Bieńkowska, która zasłynęła w Europie m.in. z deklaracji tego, co myśli o pracownikach w Rzeczpospolitej, zarabiających poniżej 6.000 zł miesięcznie.

policja_05

Pojazdy demonstrujących policjantów rozstawiono również wzdłuż jedynej szosy.(fot.Pollak)

Trzeba przyznać, że Wójt Gminy Jasienica musi mieć wielki autorytet we władzach Śląskiej Policji skoro zdołał ściągnąć w zupełnie puste pola Międzyrzecza Dolnego kilkadziesiąt samochodów policyjnych wspomaganych ponad połową wszystkich motocyklistów jacy pracują w Policji Bielska-Białej. Wójt jak się potem okazało, to dowodził całą demonstracją, w której wzięli udział również policjanci po cywilu proszący autora artykułu aby ich nie fotografować ze względu na obawy przed dekonspiracją. Wójt Gminy Jasienica zaangażował dodatkowo do ochrony swojej osoby przed demonstrantami aż 30 rosłych i dobrze umięśnionych ochroniarzy. Współpraca między ochroniarzami a Policją cywilną układała się dość dobrze, gdyż uzbrojeni policjanci po cywilu chronili ochroniarzy przed demonstrantami, a kamerzyści policyjni filmowali każdego z biało-czerwoną flagą, kto zbliżał się do ochroniarzy, oraz całą demonstrację.

policja_06

Tereny Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Międzyrzeczu Dolnym. (fot. R.Pollak)

policja_07

Autor artykułu poparł demonstrujących policjantów.

Rozmawiałem z kilkoma demonstrującymi policjantkami i policjantami. Okazało się, że żaden nawet z oficerów, czy też cywilnych funkcjonariuszy Policji nie zarabia miesięcznie 6.000 złotych, stąd ich liczne przybycie na demonstrację do Międzyrzecza Dolnego. Komitet powitalny dla Pani Komisarz Unii Europejskiej zorganizował przedsiębiorca z Gminy Jasienica – Pan Ireneusz Furczyk. Oto co na temat stanowiska Pani Bieńkowskiej, dotyczącego zarobków większości Polaków powiedział mieszkaniec Gminy Jasienica Pan Ireneusz Furczyk. […] „ Nie mamy nic przeciwko strefie. Protestujemy tu tylko i wyłącznie przeciw obecności Elżbiety Bieńkowskiej. Nie chcemy, żeby pojawiała się osoba, która uważa, że Polacy zarabiający poniżej 6000 zł na miesiąc to… idioci! […]

policja_08

Komitet powitalny dla Komisarz UE (fot. Rajmund Pollak)

Policja solidaryzowała się z protestem mieszkańców! (fot. Magdalena Wojewoda)

policja_10

Mieszkanki Gminy Jasienica zorganizowały blokadę szosy (fot. Magda Wojewoda)

policja_11

Demonstrację Policji poparła Ochotnicza Straż Pożarna (fot. R.Pollak)

Cały przebieg demonstracji był filmowany przez elitarną ekipę Policji do rejestracji zajść i identyfikacji prowodyrów, która była schowana w specjalnym kamerobusie

policja_12

Kamerzysta Policji rejestrował też z zewnątrz przebieg demonstracji (fot. R. Pollak)

Jak widać z powyższych fotografii na demonstracji dominował spokój i sielska atmosfera. Nie doszło do jakichkolwiek zajść ani naruszenia porządku. Policja pozwoliła nawet na bezproblemowy przejazd przez blokady specjalnego autobusu ze zwolennikami Wójta Gminy Jasienica.

policja_14

Wnętrze wygodnego autobusu ze zwolennikami Wójta Jasienicy.

Dziennikarz Kroniki Beskidzkiej doliczył się w dniu 1 czerwca 2015roku wokół tzw. Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Międzyrzeczy Dolnym aż 30 radiowozów Policji rozstawionych tak gęsto, aby było wiadomo, że to jest prawdziwa demonstracja. Wójt zaangażował dodatkowo kilkudziesięciu ochroniarzy, aby do Specjalnej Strefy nie przedostał się ani jeden krytyk Pani Komisarz UE Elżbiety Bieńkowskiej. Strefa Wójta, choć w szczerym polu, to została odgrodzona od reszty świata specjalnymi palikami z taśmą, której przekroczenie było zabronione nawet dla tych mieszkańców Międzyrzecza Dolnego, którzy nie posiadali specjalnego zaproszenia.

policja_15

Strefa Wójta patrolowana przez prywatnych ochroniarzy (fot. R. Pollak)

Przeszedłem przez trzy bramy zaporowe i żaden z umundurowanych policjantów nie tarasował mi drogi, ale w końcu trafiłem na uzbrojonych policjantów po cywilu i ochroniarzy.  Z ochroniarzami to bym sobie szybko poradził, ale cywilni policjanci powiedzieli, że gdy będę próbował wejść na teren strefy, to zostanę aresztowany. Nie chciałem zadymy. Zapytałem natomiast, od kogo taki rozkaz, a oni, że od…. wójta. Od kiedy to Wójt Gminy Jasienica może rządzić Policją z Bielska-Białej i Katowic? Uważam, że zostały naruszone moje konstytucyjne prawa do swobody poruszania się. Międzyrzecze Dolne  nie jest prywatną zagrodą pana wójta lecz miejscem publicznym , natomiast żaden ochroniarz nie potrafił mi powiedzieć na jakiej podstawie prawnej wprowadzono strefę ograniczonego dostępu, ogrodzoną taśmą tak jakby tam były jakieś miny albo niebezpieczne niewybuchy!

Fakt, że nie doszło do żadnych bójek między demonstrantami a prywatnymi ochroniarzami Wójta zawdzięczać należy nie tylko zdyscyplinowaniu Policji, ale również działaniom najnowszej formacji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach o zasięgu międzynarodowym noszącej nazwę: Anti- Conflict Team.

Zespół Antykonfliktowy Policji prowadzi negocjacje ( fot. Magda Wojewoda)

W skład tego elitarnego Zespołu Antykonfliktowego wchodzą wybitne policjantki i policjanci, wyspecjalizowani w zakresie mediacji, doświadczeni negocjatorzy, a także specjaliści z zakresu psychologii tłumów i rozjemcy. To są niezwykle inteligentni ludzie, którzy są profesjonalistami interdyscyplinarnymi. Powiedzieli mi, że ich głównym zadaniem jest obrona demonstrantów przed jakąkolwiek agresją i przeciwdziałanie wszelkim prowokacjom oraz nieuzasadnionemu użyciu siły. Warto, aby organizujący jakiekolwiek demonstracje, pikiety, strajki, lub mecze piłki nożnej, domagali się od Policji przybycia właśnie takiego Zespołu Antykonfliktowego, bo ich obecność zapewnia unikanie jakichkolwiek starć demonstrantów z ochroniarzami. Swojej wysokiej przydatności dowiódł Anti-Conflikt Team w Międzyrzeczu Dolnym w dniu 1 czerwca 2015 roku, gdzie nie doszło do jakichkolwiek zajść ani starć.

Mimo szumnych zapewnień Wójta Gminy Jasienica, Komisarz Elżbieta Bieńkowska nie raczyła…. „zaszczycić” swoją obecnością uroczystości w Międzyrzeczu Dolnym i zlekceważyła zarówno samego wójta jak i wszystkich mieszkańców gminy Jasienica swoją absencją. Wcześniej pani komisarz UE obraziła 90% Polaków, którzy zarabiają poniżej 6 tysięcy złotych miesięcznie, natomiast ja chciałem ją tylko grzecznie zapytać cóż to jest za nowa filozofia unijna, według której godność i wartość człowieka klasyfikuje  się  według tego czy zarabia powyżej czy też poniżej 6.000 złotych na miesiąc? Pani Komisarz najwyraźniej nie miała odwagi cywilnej odpowiedzieć na takie pytanie.

Rajmund Pollak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here