Celem każdego przedsiębiorcy jest osiągnięcie sukcesu biznesowego. Nie jest to jednak możliwe, gdy firma stoi w miejscu zamiast rozwijać się. Najczęstszą przeszkodą jest jednak nie brak pomysłów na innowacje, lecz ograniczone środki finansowe. Są jednak sposoby, by je pozyskać.

Przedsiębiorcy mają do wyboru kilka opcji, dzięki czemu mogą dostosować konkretne rozwiązania do swoich potrzeb i oczekiwań.

Dotacje z urzędów pracy

Wiele firm pozyskuje środki na rozwój firmy z pieniędzy w ramach dotacji przyznawanych przez urzędy pracy. Warto jednak mieć świadomość, że kwoty są dość ograniczone. Ponadto w grę wchodzą jedynie dotacje przyznawane w ramach tworzenia nowego stanowiska pracy. Chociaż jest to po części formą rozwoju firmy, to jednak w większości przypadków przedsiębiorcom zależy na wdrażaniu innowacji.

Środki pozyskiwane z funduszy unijnych

Alternatywą dla dotacji z urzędów pracy są środki pozyskiwane z funduszy unijnych. W tym przypadku „gra jest warta świeczki”, ponieważ przedsiębiorcy mają szansę na uzyskanie sporych pieniędzy. Trzeba jednak mieć świadomość, że o ile dotacje z urzędu pracy dość łatwo dostać, tak środki przyznawane z funduszy unijnych wiążą się z koniecznością pokonania licznych konkurentów. Ponadto należy zdawać sobie sprawę, że pieniądze można otrzymać w ramach konkretnego programu unijnego. A to oznacza, że trzeba spełniać określone warunki, co dla wielu przedsiębiorców może być znacznym utrudnieniem.

Kredyty inwestycyjne

Kolejną opcją pozwalającą na pozyskanie środków ułatwiających rozwój przedsiębiorstwa są kredyty inwestycyjne. To ciekawa propozycja, z którą banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom właścicieli firm. Pozyskane w ramach kredytu środki można przeznaczyć na dowolny cel związany bezpośrednio z rozwojem firmy, np. na zakup maszyn czy urządzeń.

Kredyty na innowacje technologiczne

Alternatywą standardowych kredytów inwestycyjnych może być kredyt na innowacje. To dość specyficzny produkt bankowy, który dedykowany jest konkretnym przedsiębiorcom, tj. tym firmom, które chcą wprowadzić innowacje technologiczne. Kredyt przyznawany jest przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego i może być przeznaczony na cel innowacyjny, czyli zakup lub wdrożenie nowej technologii. W ramach kredytu można uzyskać nawet 70% dotacji wydatków kwalifikowanych inwestycji.

Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Wielość możliwości sprawia, że przedsiębiorcy bardzo często mają dylemat. Nie są w stanie określić, które rozwiązanie jest najbardziej korzystne w ich przypadku. Pomóc może w tym profesjonalne biuro rachunkowe, które nie tylko zajmuje się prowadzeniem księgowości, ale świadczy dodatkowe usługi, choćby z zakresu doradztwa. Zatrudniając specjalistów z zakresu finansów i bankowości, pomaga wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Eksperci porównują wszystkie dostępne możliwości, a następnie analizują je pod kątem konkretnej firmy. Dzięki temu przedsiębiorca ma pewność, że wybrał opcję najbardziej dostosowaną do jego potrzeb oraz oczekiwań.