Inflacja za rządów Donalda Tuska osiągnęła już tak ogromne rozmiary, że wartość metalu w niektórych monetach jest znacznie większa, aniżeli nominał tych monet. NBP alarmuje, że za wybicie monety jednogroszowej już teraz płaci Mennicy aż 5 groszy za koszty metalu i robocizny, dlatego chce wycofać zarówno jedno jak i dwugroszówki z obiegu.Pojawiły się już w internecie oferty sprzedaży jedno i dwugroszowych odpowiednio po 4 i po 8 groszy. Zatem na jednej monecie można teoretycznie zarobić 300%!
Jak wiadomo NBP na razie skupuje tylko monety ze złota o nominale 100 zł i 200 zł. Tutaj przebicie jest większe, bo wynosi odpowiednio: za 100zł ze złota można dostać w NBP ponad 1000 PLN w papierze, a za monetę 200zł ponad 2000zł w banknotach. Miedź w ostatnich latach mocno drożeje i obecnie NBP musi płacić ok. 5 groszy za monetę jednogroszową, a za dwugroszówkę  jeszcze więcej.
Prezes NBP dokonał kolejnej zapowiedzi – wycofania najniższych nominałów monet z obiegu, ale operacja ta nie powiodła się ze względów ustawowych i komercyjnych.
Poznałem lokalnego złomiarza, który za część  sprzedawanego żelaza lub makulatury pobiera wypłatę w nominałach jedno-, dwu- i pięciogroszowych, a potem to wszystko chowa w słoikach. Twierdzi on, że już ma klienta z Niemiec, który mu zaproponował 10 euro za każde 1000 jednogroszówek, ale on mu nie sprzeda, bo czeka aż NBP zacznie skupować z rynku jednogroszówki, gdyż jeśli NBP płaci już po 5 groszy za każdą monetę, to 1000 groszy będzie więcej warte niż 10 euro!
Moim zdaniem NBP powinien już teraz zacząć skupować jednogroszówki po 4 grosze, bo będą z tego co najmniej trzy korzyści:
1. NBP zaoszczędzi co najmniej 1 grosz na zakupie każdej monety.
2.Skupując jednogroszówki i dwugroszówki na wolnym rynku NBP zapobiegnie możliwości nielegalnego wywozu tych monet do Niemiec i innych krajów, w których już teraz rośnie popyt na te monety.
3 .Polacy będą mogli legalnie zarabiać na sprzedaży monet jedno- i dwugroszowych do NBP.
Rajmund Pollak

1 KOMENTARZ

  1. W PRL – u krążył taki dowcip: jak podnieść wartość złotówki? przebijać dziurki i sprzedawać po 2 zł jako guziki. Wraca nowe 🙂

Comments are closed.