Niewola niewoli nierówna. Czy nie lepiej byłoby żyć w czasach, kiedy władza wydziera ludziom wolność przemocą, niż dziś – kiedy ludzie sami proszą, aby im tę wolność odebrać?

CBOS przeprowadził badania, z których wynika, że jesteśmy narodem masochistów. Choć państwowa służba zdrowia niejednego już zabiła, a państwowa oświata produkuje zastępy analfabetów i ćwierćinteligentów, 86% Polaków chce, aby to państwo zapewniało im te usługi! Za wolnością i decydowaniem o sobie opowiedziało się raptem śladowe 5% ankietowanych.
Choć państwowe firmy to źródło partyjnych łupów i gigantycznych afer, zaledwie co dziesiąty Polak chce szeroko zakrojonej prywatyzacji. Natomiast co drugi Polak z rozbrajającą naiwnością deklaruje, że z przestępczością należy walczyć nawet kosztem jego własnych swobód obywatelskich.
Przed stu laty, żeby uzyskać takie wyniki, CBOS musiałby rozdać ankiety na jakimś bolszewickim zlocie, a dziś – proszę! – ideologia trafiła pod strzechy.
Statystycznie przez 165 dni w roku harujemy na państwo; to znacznie dłużej niż przeciętny chłop pańszczyźniany pracował na swojego pana. I choć dziś mamy ponoć wolność i demokrację – wszyscy siedzimy w klatce zamkniętej od środka.
Krzysztof Pochmara
www.pochmara.yoyo.pl

1 KOMENTARZ

 1. „Przed stu laty, żeby uzyskać takie wyniki, CBOS musiałby rozdać ankiety na jakimś bolszewickim zlocie, a dziś – proszę! – ideologia trafiła pod strzechy.”
  Tak. Tylko to wszystko nie dzieje się przypadkiem.
  Polecam:
  http://www.youtube.com/watch?v=JN0By0xbst8
  dla tych co nie znają angielskiego:
  http://www.youtube.com/watch?v=K_KaVsN9plg&feature=related
  chociaż link do wykładu jest nieco lepszy.
  Chętnych proszę o rozpropagowanie tego video wśród znajomych.

Comments are closed.