„Lewiatan” – o zgubnej iluzji „państwa dobrobytu”

Czy system oparty na grabieży może być zgodny z duchem chrześcijaństwa, którego filarem jest Dekalog zawierający zakaz kradzieży, a nawet samego tylko pożądania cudzej własności?

0

Kilka lat temu Fundacja PAFERE wyprodukowała film “Lewiatan”. Realizacji filmu – z bardzo dobrym skutkiem – podjął się Krzysztof Bosak, dzisiejszy kandydat Konfederacji na prezydenta RP. „Lewiatan” stawia wiele pytań ważnych nie tylko dla Polski, ale także dla całego naszego kręgu cywilizacyjnego, dla chrześcijaństwa. Pytania w nim zawarte są dziś – jak się wydaje – nawet bardziej aktualne, niż w okresie kiedy ów film powstawał czyli w 2014 roku. To w dzisiejszej Polsce, za rządów rzekomo prawicowego PiS, uprawia się rozdawnictwo publicznych pieniędzy w formie zasiłków na skalę dotąd nieznaną w III RP. Czy to właściwa droga do dobrobytu? Czy rządzący politycy, którzy z rozdawnictwa uczynili – z jednej strony – cnotę, z drugiej zaś – skuteczne narzędzie kontroli społeczeństwa, pomocne do sprawowania władzy, zdają sobie sprawę z tego, że tworzą w ten sposób iluzję dobrobytu, która wcześniej czy później pęknie niczym bańka mydlana? A może właśnie już pęka?

A jakie pytania stawia “Lewiatan”?

– Czy system oparty na grabieży może być zgodny z duchem chrześcijaństwa, którego filarem jest Dekalog zawierający zakaz kradzieży, a nawet samego tylko pożądania cudzej własności?

– Czy jako system prowadzący do zniewolenia człowieka zgodny jest on z poszanowaniem ludzkiej godności?

– Jaki model państwa jest najlepszy dla Polski, gdzie należy go szukać i jak wprowadzić w życie?

Zapraszamy do obejrzenia filmu “Lewiatan”. W filmie występują: dr Alejandro A. Chafuen, Stanisław Michalkiewicz, Jan Michał Małek, prof. Michał Wojciechowski, Rafał Ziemkiewicz, Michał Krupa, dr Tomasz Sommer, Bartłomiej Radziejewski, Paweł Dobrowolski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here