„Wolność jest lepsza od zniewolenia” ogłosił prawie dwa lata temu Dimitijr Anatoliewicz Miedwiediew. „GW” po jego krasnojarskim wystąpieniu ogłosiła Polakom program Moskwy: wolność i praworządność.
I choć dla Polaków hasła wolności i praworządności w ustach rosyjskich władców brzmią z zasady mało wiarygodnie, warto uważnie przyglądać się poczynaniom władz rosyjskich, choćby ze względu na sąsiedztwo.  Dziś, w dorocznym orędziu, pojawiły się konkrety.
Prócz nowego wyposażenia armii stanowiącego parę dla „pokojowej polityki zagranicznej opartej na pragmatycznych celach”, uwagę zwolenników kapitalizmu zwraca zapowiedź: „korporacje państwowe nie mają perspektyw i powinny zostać zlikwidowane lub przekształcone (…) państwo będzie pomagało tylko tym przedsiębiorstwom, które mają zaawansowane technologicznie i efektywne projekty.”
Czy Moskwa w obliczu zapowiadanego krachu demograficznego i czując przyduszający oddech Chin i Indii postanowi pójść drogą gospodarczych nowych potęg, czy opowieści o pokoju, nowoczesności i potędze są preludium do rychłych rozstrzygnięć w sprawie „bliskiej zagranicy”? – pokaże czas.
Rosjanie dowiedzą się niebawem czy hasła wolności i praworządności odziane w nowoczesność i siłę to obiecanki rodem z kręgu władz polskich, czy twarda realizacja wyznaczonych celów wzorowana na polityce strategicznego partnera pełniącego rolę sprawczą w UE.
Wojciech Popiela

8 KOMENTARZE

 1. Wolność i Praworządność w skrócie PJKM – czyżby przypadek? W końcu, kto przez lata czuwał na niebytem UPR? Tyle się mówiło o lustarcji i takich tam, a najgorsi to agenci działający w kraju i w polonijnym środowisku.

 2. z Wojtkiem Popiela zacznę dyskusję
  gdy wyjaśni ten dziwny fenomen,
  że nagle z okienka bankowego w Tarnowie, gdzie pracował,
  wylądował w Warszawie, „szefując” spółce, zajmującej się sprowadzaniem prefabrykatów do produkcji asfaltu, z „Państw Bałtyckich”…
  i czemu W. Popiela,
  mimo „awansu” do Warszawy, wciąż był zameldowany w Tarnowie ?
  ???
  Wojtusiu — jakbyś postawił na „osobisty rozwój organiczny” miałbyś zostać KIMŚ..
  a tak, zostałeś „Wojtusiem” — chłopcem, KGB, na posyłki….
  🙂

 3. Bardzo interesujące pytania Pan Siodłak zadaje.
  Podejrzane jest najbardziej to zameldowanie w Tarnowie.
  Naprawdę wiele się dowiaduję z takich wpisów o ludziach mojej wybranej UPR.
  Dziękuję.

 4. pan prezes witczak ma jakiś wyroczek sądu UPR i nikt tym się nie obnosi w UPR. Faktu tego nie wyjaśnia i nie tłumaczy.

 5. Sąd UPR o Witczaku i Grodzkim…
  „Na posiedzeniu 7.11.2009 Sąd Naczelny Unii Polityki Realnej wydał wyrok stwierdzający, że panowie: Bolesław Witczak – Prezes UPR oraz Grzegorz Grocki – Skarbnik UPR dopuścili się złamania Statutu UPR w pkt 58.
  Sąd Naczelny UPR obradujący w składzie: Jacek Szymona – Prezes SN, Jacek Urbaniak – I sędzia nadzwyczajny, Szymon Kotnis – II sędzia nadzwyczajny rozpatrywał wniosek z dnia 23 X 2009 roku prezesa Okręgu Mazowieckiego UPR Tomasza Daleckiego o stwierdzenie złamania Statutu UPR przez p. Bolesława Witczaka – prezesa partii i Grzegorza Grockiego, skarbnika UPR. Podczas obrad Sądu Naczelnego wyjaśnienia osobiście składali ww. oskarżeni. Po zapoznaniu się z ich zeznaniami i ponad dwugodzinnej naradzie Sąd Naczelny orzekł, iż Prezes UPR Bolesław Witczak wraz ze skarbnikiem UPR Grzegorzem Grockim winni są złamania Statutu UPR w pkt. 58 w kwestii wypłacania sobie pieniędzy z kasy partii. Punkt 58 Statutu stwierdza, iż Rada Główna UPR kontroluje działalność Prezesa partii i decyduje o sprawach finansowych. Wyrok jest prawomocny i nie podlega odwołaniu. Swym wyrokiem Sąd Naczelny UPR potwierdził bezprawność działań Bolesława Witczaka i Grzegorza Grodzkiego co powinno skutkować wnioskami do Straży UPR o wyrzucenie skazanych z partii. ”
  Ta info była chyba na stronie okręgu mazowieckiego. Nie jestem pewny czy jeszcze tam jest.

 6. Zgadzam się z Szanownym Panem Markiem.
  Boli zapewne najbardziej te osoby, które insynuują Wojciechowi Popieli różne przypadłości, zamiast popatrzeć w swój życiorysik, a potem w lustereczko (jeśli mogą w lustereczko jeszcze patrzeć).

 7. Tyle gadania i robienie szamba, w walce o przywództwo. A teraz okazało się, że to tylko pomówienia. Wyjaśnic i przeprosić juz nie ma kto. Pieniactwo i obszczymurki, żałosne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here