O czym musisz pamiętać, wnioskując o kredyt?

0

Na pewnym etapie naszego życia pojawiają się takie plany, jak założenie rodziny, budowa domu czy zakup mieszkania. Bez wątpienia do sfinansowania takich celów potrzeba dużej kwoty pieniędzy. W tym przypadku oszczędności mogą okazać się niewystarczające, a z pomocą przychodzą banki oferujące atrakcyjne kredyty oraz pożyczki. Jednak jakie warunki należy spełniać, wnioskując o wsparcie finansowe? O czym nie można zapomnieć?

Porównaj oferty

Zacznijmy od początku. Przed złożeniem wniosku o kredyty gotówkowe czy hipoteczne konsument powinien zapoznać się z ofertą banków. Wbrew pozorom każda z nich różni się w kwestii dostępnych kwot, okresu kredytowania czy też warunków, jakie należy spełnić. Decyzje finansowe mają realny wpływ na budżet gospodarstwa domowego, a tym samym również na życie osób, których dotyczy. Dlatego też wnioskodawca powinien dokładnie przeanalizować swoją obecną sytuację oraz wyznaczyć konkretny cel, na jaki przeznaczy otrzymane środki. Umożliwi to świadomy wybór kwoty kredytu oraz terminu spłaty. Dzięki temu klient dokona również wstępnej selekcji dostępnych ofert.

Aby zaoszczędzić jak najwięcej czasu, warto skorzystać z porównywarek usług finansowych. Wybierając interesującą kategorię, użytkownik może określić parametry zobowiązania, a w efekcie otrzymać listę banków spełniających jego kryteria. Na podstawie kilku informacji, takich jak wysokość raty, bez problemu wybierze kilka atrakcyjnych ofert. Jednak należy pamiętać, że najtańsza oferta wcale nie musi być tą najlepszą. Na co zwrócić uwagę?

Sprawdź, czy spełniasz warunki

Drugim krokiem, który umożliwi wybór najlepszego kredytu, jest sprawdzenie warunków stawianych klientom. Każdy bank ma prawo ustalić inne kryteria. Dlatego też może się okazać, że w przypadku dwóch pozornie takich samych ofert jeden wniosek zostanie odrzucony, a drugi przyjęty. Jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach. W zależności od wybranej przez oferty może to być niespełnianie limitu wieku, brak odpowiedniej formy zatrudnienia czy też niewystarczająca wysokość dochodów. O podanie takich informacji zostanie poproszony wnioskodawca. Dlaczego? Czy jest to konieczne?

Odpowiedzialne pożyczanie

Każda instytucja finansowa udzielająca kredytów czy pożyczek ma obowiązek zweryfikować zdolność kredytową wnioskodawcy. Jeżeli ostateczna ocena będzie odpowiednia, otrzyma on wsparcie finansowe. Celem takiego działania jest zmniejszenie ryzyka problemów ze spłatą zobowiązania przez kredytobiorcę. Mianowicie bank nie zaakceptuje wniosku od osoby, która nie wykazuje zdolności do zwrotu pożyczonych pieniędzy. To właśnie w tym celu klient musi udostępnić kredytodawcy informacje dotyczące swojej sytuacji finansowej, życiowej.

Czym jest scoring? To Ci się przyda!

Scoring jest to metoda oceny zdolności kredytowej kandydata na kredytobiorcę. Wynik otrzymuje się zazwyczaj w formie punktów, a od ich liczby zależy decyzja banku. Warto wspomnieć, że mimo zapewnień o indywidualnym rozpatrywaniu wniosków osoba o niskim scoringu będzie mieć problem z otrzymaniem kredytu. Ocena zdolności kredytowej składa się z dwóch etapów: analizy ilościowej oraz jakościowej. Dzięki szczegółowej procedurze weryfikacji wzrasta również bezpieczeństwo zarówno klienta, jak i kredytodawcy.

Co sprawdza bank podczas analizy ilościowej?

Analiza ilościowa ma służyć sprawdzeniu, czy dany klient ma wystarczające środki finansowe do spłaty kredytu. W tym celu bank zapyta między innymi o wysokość dochodów oraz ich źródło. Niektóre instytucje z góry informują o minimalnym limicie. Inne pozostawiają te informacje dla siebie. Może on wynosić przykładowo 800 zł po odliczeniu wydatków. Natomiast jeśli chodzi o formę zatrudnienia, w przypadku kredytów hipotecznych najbardziej atrakcyjną dla banku będzie umowa o pracę na czas nieokreślony. W ten sposób instytucja minimalizuje ryzyko utraty dochodów przez wnioskodawcę. Jednak akceptowalne są również umowy cywilnoprawne, własna działalność gospodarcza lub rolna, emerytura oraz renta. W takiej sytuacji bank może zaproponować okres kredytowania na taki czas, przez jaki ważny jest dokument poświadczający zatrudnienie.

Kolejną informacją, która będziemy zobowiązani udostępnić, jest wysokość miesięcznych wydatków. W ich skład wchodzą rachunki za media oraz codzienne opłaty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Takie dane otrzymamy, tworząc swój budżet domowy. Dodatkowo osobną rubryką będzie pytanie o miesięczną wysokość zobowiązań wobec instytucji finansowych, czyli kredyty, karty kredytowe itd. Dzięki temu zostanie wyliczona ostateczna kwota, jaka pozostaje do dyspozycji klienta każdego miesiąca.

Jakie informacje będą potrzebne w analizie jakościowej?

Analiza jakościowa umożliwi bankowi zdefiniowanie, czy kredytobiorca będzie wywiązywał się ze swojego zobowiązania terminowo. W tym celu posłużą informacje dotyczące cech osobowości danego wnioskodawcy, czyli: wiek, stan cywilny, staż pracy, zawód, wykształcenie czy liczba osób na utrzymaniu. Warto również zaznaczyć, że możemy zostać poproszeni o udzielenie informacji dotyczących statusu mieszkaniowego. Oznacza to odpowiedź na pytanie, czy klient mieszka we własnym mieszkaniu lub domu, a może je wynajmuje.

Drugą częścią analizy jakościowej jest sprawdzenie historii kredytowej. Dzięki niej kredytodawca dowie się, czy do tej pory klient spłacał swoje zobowiązania terminowo, a może w bazach znajdują się informacje o zadłużeniu. Jeżeli w rejestrach widnieje negatywny wpis, wniosek zostanie prawdopodobnie odrzucony. Jednak warto również zaznaczyć, że brak jakichkolwiek danych dotyczących spłaconych lub nadal aktywnych zobowiązań również nie wpływa dobrze na obraz wnioskodawcy w oczach banku.

Przed złożeniem wniosku sprawdź swój scoring!

Każdy konsument może skorzystać z Raportu BIK generowanego na stronie Biura Informacji Kredytowej. Dzięki niemu uzyska on informacje dotyczące swojej historii zobowiązań. Dowie się, czy posiada jakikolwiek negatywny wpis, czy ktoś nie wziął na jego dane pożyczki. Oprócz szczegółowych danych użytkownik znajdzie również w raporcie ocenę punktową. Dokument można pobrać w formie pliku PDF i wydrukować lub przeglądać na urządzeniach, takich jak: komputer, tablet czy telefon.

Jak pobrać raport i ile to kosztuje?

Aby pobrać raport BIK, wystarczy przejść na stronę Biura Informacji Kredytowej. Następnie kliknąć zakładkę “Klienci indywidualni”. W ten sposób użytkownik zostanie przeniesiony do podstrony, gdzie jednym z oferowanych produktów jest Raport BIK. Należy wybrać przycisk “Więcej o Raporcie BIK” oraz w dalszej kolejności “Pobierz raport teraz”. W tym momencie dowiadujemy się, z jaką opłatą wiąże się ta usługa. Jednorazowe wygenerowanie dokumentu kosztuje 39 zł. Można również skorzystać z pakietu 12 raportów w cenie promocyjnej 99 zł na rok.

Po wybraniu oferty klikamy “Zamawiam Raport”. Potwierdzamy swoją decyzję, a następnie wypełniamy krótki formularz rejestracyjny. Po sprawdzeniu poprawności wpisanych informacji przechodzimy do kolejnego etapu. Drugim krokiem będzie potwierdzenie tożsamości za pomocą dokumentu tożsamości. Jeżeli dopełnimy tych formalności, pozostaje jedynie wnieść odpowiednią opłatę i czekać na otrzymanie raportu.

Dzięki powyższym informacjom świadomie podejmiesz decyzję o złożeniu wniosku o kredyt oraz dowiesz się, czy masz szansę na pozytywną odpowiedź banku.

Artykuł przygotowany przez ekspertów https://pozyczkowy–portal.pl/.

(Materiał partnera)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here