Przeczytałem wypowiedz wiceministra finansów Wojciecha Kowalczyka o przesunięciu środków z Otwartych Funduszów Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na 10 lat przed wkroczeniem danego delikwenta w wiek emerytalny i olśniło mnie, że mamy bardzo mądrych kłamczuchów przy rządowym korytku. Jak bowiem inaczej nazwać kolejną odsłonę spektaklu „rabujmy OFE” na rzecz dziury budżetowej? Zapewne, właśnie ona jest winna całemu zamieszaniu.Ponad dziesięć lat temu zawierzyłem swojemu przedstawicielowi OFE, że będzie intensywnie pracował na rzecz maksymalizacji mojej przyszłej emerytury. Podpisując stosowne dokumenty wiedziałem, w jaki sposób owa maksymalizacja ma przebiegać. Sądziłem, że reklamy o wspaniałym i dostatnim życiu spełnią się dzięki wykwalifikowanym pracownikom Funduszu, którzy będą mnożyć środki na kontach dzięki wyczuciu w inwestycjach. Zamysł może nie był zły, za to wykonanie przedziwne, żeby powstrzymać się przed wulgaryzmami- irytujące! Teraz po latach dostrzegam, że mój kapitał wędruje na wyżywienie urzędników państwowych oraz ich odpowiedników w prywatnych OFE. O tym, że sporą część pochłania także wypłacanie zobowiązań obecnym emerytom wiedziałem już wcześniej.
Powstaje więc kluczowe pytanie i niezmienne od lat- w jakim celu powstało OFE? Jeśli nie do zabezpieczania emerytur, to chyba tylko po to, aby napchać kieszenie osobom zasiadającym na wysokich stanowiskach rządowych i wszystkich towarzystw emerytalnych. Państwo rękoma rządu (Ministerstwa Finansów konkretnie) okradając prywatne konta Funduszu, zmniejszając najpierw jego składki, a potem ingerując w jego bytność przyznaje, że coś jest nie tak! Wkrótce całe te Fundusze zginą z pola widzenia, ale ten kto miał zarobić- zarobił. Przestawiając wielkie miliony do budżetu państwa mówi się, że to w imię ochrony przed ryzykiem „wtopy’ OFE na rynku kapitałowym!
Czy nie lepiej byłoby wpłacać sobie tylko wiadomą kwotę w poczet emerytury. Nikt do nikogo nie miałby pretensji, że Ty masz tyle, a ja tyle. Wpłacałeś więcej i masz więcej. Czysta gra, bez wtrącania się urzędniczych łap, które walczą o swoje wyżywienie pod płaszczykiem ochrony przed samymi sobą…
Norbert Gałązka

11 KOMENTARZE

 1. Widac pan tez jeszcze nie rozumie na czym polega tzw. kapitalizm. Odp jest prosta – na nabijaniu w butelke naiwnych czyli okradaniu ich. System argentynski dziala zawsze w ten sam sposob. Wszystko to co obecnie dzieje sie na swiecie jest tym systemem. Ty pracujesz i nam dajesz – my zyjemy, a ty wierzysz. Potem mowimy tobie – sorry, winetou, nie wypalilo i …tworzymy kolejny przewal. Dzialac to bedzie tak dlugo jak naiwne stado bedzie szlo potulnie na sznurku LO.

 2. Rostowski powiedział- „”13 lat temu tworząc OFE , przeprowadzono eksperyment bez przemyślenia, w jaki sposób przyszłym emerytom będą wypłacane pieniądze. Dziś trzeba wyprowadzić Polskę z tej pułapki”
  Dlatego proponuje wyszukać wszystkich eksperymentatorów, bo wiemy kim są i gdzie zasiadają oraz z kim teraz współpracują!!!

 3. Przeciez to jest wolny rynek i wolno na nim EKSPERYMENTOWAC!! A ze sie niemal kazdy pomysl wali z czasem, to trudno…Rynek tak chcial. Mialo byc dobrze, a wyszlo do du…y. Trzeba wiec to znow „zreformowac” i znow sprobowac. Czego? Oczywiscie nabic ciemnote w butelke, czyli na kase. Gdyby ludzie rozumieli gospodarke wiedzieliby, ze nie potrzebne sa zadne OFE-y czy ZUS-y. I ze zaden system emerytalny w gospodarce nie istnieje, bo nie ma takiego uzasadnienia, aby istnial.

 4. eksperymentować, to można na studiach rozmawiając o pewnych koncepcjach. eksperymentować, to mogą prywatni przedsiębiorcy nad systemami sprzedaży swoich usług ale nie goście, którzy pobierają dożywotnio ciężkie pieniądze za „ułatwianie” nam życia. Akurat OFE, to miliony istnień ludzkich i życzyłbym sobie ukarania winnych. Szkoda, że my nie możemy eksperymentować na wolnym rynku bez uszczerbku w portfelach. Mam nadzieje, że chociaż te wszystkie kreatury znikną na pewien czas z pokazywania swoich mord w mediach!

 5. Ale już sam przymus ubezpieczeniowy jest sprzeczny z zasadami wolnego rynku i kapitalizmu, więc o czym tu mowa?

 6. Cecha wolnego rynku to swoboda dzialania. Te okazje wykorzystuja roznej masci oszusci i cwaniacy nabijajacy w butelke naiwnych obywateli. OFE to tylko kolejny stopien wtajemniczenia w skali kapitalizmu i wolnego rynku. Gdyby nie bylo przymusu nie byloby innej wersji OFE? Oczywiscie, ze bylaby, ale w innym opakowaniu. Oszust jest przeciez zawsze bardzo kreatywny. Ile bylo juz systemow argentynskich, calkiem „dobrowolnych”? Madoff, Amber Gold..

 7. OFE to nie był żaden eksperyment bez przemyślenia, tylko skok banksterów z MFW na polski naród. To samo zrobili w innych państwach Europy Wschodniej, a przedtem przetestowali to już na państwach Ameryki Łacińskiej.
  I teza Autora, że OFE zostaną zlikwidowane, bo już sobie zarobiły, nie wydaje się mieć poparcia w faktach, bo banksterzy bronią ich dalszego istnienia, o czym można przeczytać poniżej:
  http://blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=1225
  Przypominam, że „Gazeta Wyborcza” w połowie należy do OFE.
  http://janwels.nowyekran.pl/post/90635,tego-nie-wiedzialem-o-wyborczej-i-ofe

 8. I have been exploring on-line above 3 hours nowadays, nonetheless We certainly not observed every intriguing article for instance your own. It truly is charming price tag satisfactory for me personally. I believe, in the event all web owners as well as writers made perfectly information as you does, the online world might be a much bigger handy than any other time.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here