Polacy są finansowymi pesymistami, aż 67,8% z nas nie widzi żadnych szans na poprawienie swojej sytuacji materialnej – wynika z badania MoneyTrack dotyczącego postaw Polaków wobec pieniędzy i instytucji finansowych przygotowanego przez Centrum im. Adama Smitha, badawczy Maison oraz agencję MMt Management. Działania, które w największym stopniu Polacy byliby w stanie podjąć, aby zwiększyć ilość swoich pieniędzy to wygrana w lotto oraz dodatkowa praca w zawodzie. – Obywatele bardziej wierzą w szczęście niż w to, że zmieni się system w Polsce. Wierzą w lotto, a nie politykom – ocenił Prezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski.
Wyniki badań pokazują, że 46,3% badanych posiada oszczędności. Odsetek osób, posiadających oszczędności jest wyższy wśród osób najstarszych (po 60 roku życia), osób z wyższym wykształceniem oraz osób pozytywnie oceniających swoją sytuację materialną. Posiadanie oszczędności zależy nie tylko od zmiennych demograficznych, ale jest związane z postawami wobec oszczędzania. – To czy człowiek ma oszczędności czy nie wynika z nastawienia do pieniędzy. Jeśli ktoś jest przezorny i myśli o przyszłości chce oszczędzać  i  oszczędza –uważa dr Dominika Maison. Większość ludzi nie ma konkretnego celu oszczędzania, 29,5% Polaków w pierwszej kolejności oszczędza pieniądze „na wszelki wypadek”.
68,3% Polaków posiada konto w banku, a aż 82,4% uważa, że bank to miejsce, gdzie pieniądze są najbezpieczniejsze . Zdaniem ekspertów tak niska część oszczędności trzymanych w bankach wynika z błędnych strategii banków i niedostosowaniu ich oferty do potrzeb ludzi. – Polacy nie chcą korzystać z usług finansowych, bo banki wpychają się tylko do dużych centrów. Siła nabywcza ludności wiejskiej jest znacznie większa niż w dużych aglomeracjach – uważa Sadowski.
Według badania 21,3% badanych ocenia swoją sytuację materialną negatywnie, 41,5% średnio, a 37,6% pozytywnie. Negatywna ocena własnej sytuacji materialnej jest w stosunkowo niewielkim stopniu związana z dochodami. Zależność ta jest większa w przypadku osób pozytywnie oceniających własną sytuację materialną. 63,8% badanych uważa, że ich sytuacja materialna nie ulegnie zmianie w ciągu najbliższych 12 miesięcy, 19,6% sądzi, że „będzie gorzej”, a tylko 15,9%, że „będzie lepiej”.
Z pracy i finansów Polacy są zadowoleni w najmniejszym stopniu, w porównaniu z innymi obszarami życia. Jednak również w przypadku pracy i finansów cały czas ponad połowa Polaków jest zadowolona z tych obszarów. – Edukacja ekonomiczna Polaków jest dobra. Jeżeli ten poziom osiągnęliby politycy bylibyśmy na dobrej drodze –podsumował Sadowski.
Badanie MoneyTrack 2009 zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie losowo-kwotowej (N=834 osoby) pod kierownictwem dr Dominiki Maison. Jest to pierwsza edycja badania, które prowadzone cyklicznie co roku, ma pokazać postawy Polaków wobec pieniędzy oraz możliwość oceny ewolucji postaw w tym zakresie. Więcej informacji w pełnym raporcie, dostępnym będzie w sprzedaży od początku kwietnia.
Opr. Konrad Rajca
www.pafere.org

3 KOMENTARZE

  1. Jednak Polacy są optymistami. Jakie wnioski z tego raportu wynikają, że Polska jest ŹLE RZĄDZONA przez polityków. Więcej wolności w gospodarce, mniej protekcjonizmu państwa i etetyzmu oraz wszelkich koncesji i zezwoleń, a Polacy zbudują taka gospodarkę, że ………..hohohoho

  2. Tak przynajmniej twierdzi Hitler. Według ostatnich znalezisk uważał on naród polsaki za najzdolniejszy na świcie…

  3. …to jaki jest aktualny stan majątkowy Polaków nie zależy od Polaków lecz od wartości realnie wypracowanej jako Naród.A tedy nie od aktualnego indywidualnego stanu konta bankowego.Jest zatem zrozumiałe ,iż jako Naród -jako całość – każdy z obywateli indywidualnie jest minimum milionerem!Tzn.nie jest to zależne od indywidualnych prywatnych życzeń na ten temat.Naród jest bowiem pojęciem filozoficznie hierarchicznie wyższym od jednostki w państwie.A co oznacza ,iż oszukiwanie Narodu na przestrzeni historii – za pomocą hazardu (sztuki /umiejętności/wyższej)- nie przekreśla wartości realnie wypracowanej jako Naród na przestrzeni czasu historycznego.W ten sposób można stwierdzić fakt ,iż Polacy są aktualnie najbogatszym Narodem w skali Planety.A co inaczej oznacza ,iż odbiór przez każdego indywidualnie owej wypracowanej wartości = minimum 1 milion (powitalne)- jest kwestią czasu jako realizacji od której nie istnieje odwołanie.W przeciwieństwie do Lotto (Toto Lotka)nie jest to KAPITAŁ …hazardowy przypadkowy półlegalny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here