Publikujemy wspólne oświadczenie UPR i PR w sprawie decyzji UE dotyczącej pomocy finansowej dla Grecji…


Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej i Unii Polityki Realnej przeciw finansowaniu przez Polskę bankructwa strefy euro na południu Europy.
Decyzja o udziale w finansowaniu bankructwa strefy euro na południu Europy to akt konsekwentnej nieodpowiedzialności obecnego rządu. Kilka tygodni temu premier Donald Tusk, wprowadzając Polskę do paktu na rzecz euro, mówił „otwarcie i po imieniu”, że dla Polski ten pakt jest zupełnie niepotrzebny („neutralny, jeśli chodzi o kwestie merytoryczne”), jest natomiast „ważny z punktu widzenia politycznego”. Zawieranie niepotrzebnych umów międzynarodowych samo w sobie stanowi dowód braku powagi politycznej. Jednak pakt uzasadniający zwiększanie presji i kontroli gospodarczej wobec poszczególnych państw Europy niepoważny i neutralny nie jest. Stanowi zaprzeczenie solidarności europejskiej, gdyż w Unii Europejskiej są zarówno państwa, które przyjęły wspólną walutę oraz państwa, które jej przyjmować nie chcą. Tymczasem pakt ten wykorzystuje instrument wspólnej waluty do zwiększenia kontroli państw dominujących w Unii nad polityką gospodarczą państw słabszych, a teraz staje się pretekstem do wciągania w to krajów, które – jak Polska – do strefy euro nie należą.
Wzywamy rząd do wycofania się z tej polityki. Nie można zmuszać państw Europy niebiorących udziału w strefie euro do finansowania nieodpowiedzialnego wprowadzenia wspólnej waluty w państwach, które nie stanowią optymalnego obszaru walutowego. Nie można zmuszać Polski ani do finansowania niemieckich i francuskich banków udzielających nieodpowiedzialnych politycznych kredytów, ani – tym bardziej – do finansowania niemieckich i francuskich interesów w Europie.
Ta fatalna decyzja rządu Donalda Tuska u progu polskiej prezydencji ujawnia lekceważenie dla interesów kraju i zupełny brak koncepcji polskiej polityki europejskiej i odpowiadającej jej wizji Europy.
(-) Marek Jurek, przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej
(-) Bartosz Józwiak, prezes Unii Polityki Realnej
Warszawa, 21 czerwca RP 2011

3 KOMENTARZE

  1. Jest to tylko jedna z wielu niefortunnych decyzji rzadu premiera Tuska wynikajaca z tego, ze rzady PO nie reprezentuja polskich interesow narodowych.

  2. Przede wszystkim taka decyzja, która może wpłynąć na kształt budżetu państwa, nie powinna być podejmowana jednoosobowo przez premiera. To świadczy o jego totalitarnych zapędach w rodzaju „państwo, to ja”. Co będzie, jak przyjdzie płacić gwarancje pożyczkodawcom Grecji? Gdzie to jest zapisane w budżecie? Czy to premier uchwala budżet państwa, czy parlament? Skoro jednak podejmuje takie decyzje, powinien w razie czego płacić te gwarancje z własnych dochodów i majątków. Parlamentarzyści winni o tym pamiętać gdy przyjdzie potrząsnąć państwową kabzą.

  3. Ratunek dla Polski i Polaków jest w przekonaniu razwiedki do prawicowości i wynikającej z niej kontrrewolucji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here