Interpelacja w sprawie przeprowadzenia w Polsce ustawowej reprywatyzacji. Na podstawie art. 192 Regulaminu Sejmu przedkładam Panu Premierowi interpelację w sprawie przeprowadzenia w Polsce ustawowej reprywatyzacji.
Otrzymałem pismo z dnia 1.10.2012 r., w którym Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego zwrócił się do mnie z prośbą, abym wystąpił do Pana Premiera w sprawie publicznie złożonej przez Pana w 2010 r. obietnicy dotyczącej uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej. Miała ona zapewnić zadośćuczynienie za mienie bezprawnie znacjonalizowane przez komunistów. Niestety, do dnia dzisiejszego projekt takiej ustawy nawet nie wpłynął do Sejmu.Autorzy pisma przypominają, że w programie PO z 2007 r. „Polska zasługuje na cud gospodarczy” znalazł się rozdział pt. „Reprywatyzacja”, a w nim następujące zdanie: „Rozwiązanie problemu reprywatyzacji to nie tylko moralny obowiązek, ale również niezbędny krok do zapewnienia poczucia stabilności obecnych właścicieli, usprawnienie procesów gospodarczych i oddalenie niebezpieczeństwa dla budżetu, jakie stanowią nieustające procesy przed polskim i międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości”. Zatem z powyższego zdania wynika, że reprywatyzacja przyniesie korzyści dla budżetu państwa i ze względu na potrzebę rozwoju gospodarczego powinna zostać jak najszybciej przeprowadzona.
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego przypomina w swoim piśmie, że w 2008 r. w Ministerstwie Skarbu Państwa został przygotowany projekt ustawy o świadczeniach pieniężnych przyznawanych niektórym osobom, których dotyczyły procesy nacjonalizacji. W 2010 r. projekt ten został przedłożony na Komitecie Stałym Rady Ministrów. Niestety, projekt ten został zarzucony z powodów finansowych. „Tym samym Polska wciąż pozostaje jedynym krajem w Europie środkowo-wschodniej, który tego problemu nie uregulował” – piszą ziemianie.
Byli właściciele i ich spadkobiercy biją z niepokojem na alarm. Pomimo zastrzeżeń reprywatyzacyjnych do ok. 350 tys. ha zrabowanej ziemi, pozostającej w dyspozycji Agencji Nieruchomości Rolnych, „ziemia ta podlega ciągłej wyprzedaży”.
W związku z powyższym mam następujące pytania:
– Czy obecnie w rządzie trwają prace nad projektem ustawy reprywatyzacyjnej lub regulującej kwestię rekompensaty finansowej za własność zabraną przez państwo komunistyczne? Jeśli nie trwają, czy rząd w planach legislacyjnych ma przygotowanie takiego projektu?
– Dlaczego nie są zwracane byłym właścicielom i ich spadkobiercom grunty pozostające w gestii ANR? Czemu część z tych gruntów, mimo zgłoszonych roszczeń, jest sprzedawana?
– Czy rząd rozważał możliwość uregulowania kwestii restytucji mienia bez konsekwencji finansowych dla budżetu państwa przez redystrybucję gruntów zamiennych, skoro ANR posiada 2 mln. ha ziemi?
Mam nadzieję, że uzyskam od Pana Premiera odpowiedź na powyższe pytania i informację o stanowisku rządu w kwestii reprywatyzacji, do której gorąco zachęcam, gdyż domaga się tego sprawiedliwość.
Artur Górski, poseł na Sejm RP

4 KOMENTARZE

  1. Nie po to Liga Oszustow okradla owczesnych bogaczy wywolujac „II wojne swiatowa” zeby im teraz oddac cokolwiek, co mogloby tej bandzie znow zagrozic w wodzeniu swiata za nos. Tusk i cala reszta klonow jest w PRL bis po to aby pilnowac porzadku z ramienia LO.

  2. Ciekawe dlaczego p. poseł G. tak nie walczył za rządów PiS, który miał większość w parlamencie oraz prezydenta i mógł oddać zagrabione? Dlaczego pisicy nie pozmieniali komunistycznych nazw ulic za rządów Lecha Kaczyńskiego w Warszawie? Gadać to sobie można, biorąc przy tym dietę i symulując pracę…

  3. @ Jozwa
    Dlatego ze jak sie ma wladze to sie … dzieli lupy!!! A jak sie jej nie ma to snuje sie populizm… w celu przejecia wladzy!!! Co sie dzieje z tym Narodem, ze woli miec roznej masci kretaczy, ktorzy decyduja o ich zyciu i pieniadzach zamiast samemu zaczac troszczyc sie o siebie. Czyz rzeczywiscie wolnosc to taki bol, ze niewolnicy usiluja sie go pozbyc za tak ogromna cene?/

  4. Polska jest ostatnim złodziejem w postkomunistycznej Europie który nie oddał własnemu narodowi zrabowanych mu nieruchomości co było sprzeczne z ówczesna Konstytucją Marcową i jej art 99. i jest sprzeczne z obecną Konstytucją PR i jej art.21 i 32 oraz szczególnie tym artykułem konstytucji który zaprania promowania komunizmu i jego prawodawstwa w tym stalinowskich dekretów nacjonalizacyjnych wprowadzonych nielegalnie jak to uznał SN przez zbrojną grupę przestępczą!!! Rząd PIS przygotował ustawę reprywatyzacyjna, która wówczas była w Sejmie RP po drugim czytaniu. Dla przypomnienia PO podkreślam że to Rząd PO-PSL wycofał ustawę reprywatyzacyjna autorstwa PiS z sejmu. Też prowadzę 13 lat procesy reprywatyzacyjne w Polsce i Strasburgu i wiem że to kiedyś wygram na pohybel złodziejom z PO i PSL, którzy grabią zrabowane mienie Narodu wraz z swoimi usłużnymi sądami, które nikt do dziś nie zlustrował co też jest niezgodne z art 32 Konstytucji RP skoro poseł, senator, prezydent, burmistrz i wójt muszą być lustrowani. Zachęcam Pan Posła i klub PiS o składanie wniosków do TK RP o stwierdzenie niezgodności z konstytucją RP dekretów nacjonalizacyjnych stalinowców i brak reprywatyzacji oraz brak dekomunizacji w polskich sądach i prokuraturze która dział w oparciu o ustawę Stalina z 1950r.!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here