Socjaliści są specjalistami w preparowaniu znaczeń podstawowych pojęć. Prof. Bogusław Wolniewicz w niezwykle obrazowy sposób pokazuje jak obecnie próbują zdezawuować pojęcie „godności”, wypaczając jego pierwotny sens. Zachęcamy do wysłuchania znakomitego wykładu prof. Wolniewicza, wygłoszonego w dniu 24 stycznia 2009 roku podczas sympozjum naukowego „Oblicza słowa”, zorganizowanego przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Prof. Wolniewicz mówi m.in. „W ideologii godnościowej dwie rzeczy uderzają na wstępie (…). Po pierwsze, godnośc ludzka ujmuje się jako zbiór czyichś praw, tzn. uprawnień, a tym samym tytułu do roszczeń. „Mam godność więc mi się należy”. Po drugie, w ideologii tej uderza, że jest w niej jeden jedyny adresat owych roszczeń – państwo, a konkretnie jego urzędniczy aparat. To ten aparat ma zadbać, i przy każdych wyborach zapewnia, że to uczyni, byśmy żyli godnie… godnie według naszych własnych wyobrażeń, czyli dostatnio. Urzędnik ma być stróżem i gwarantem naszej godności. Urzędnik, a nie my sami! W ten sposób ideologia godnościowa okazuje się jeszcze jedną maską etatyzmu…”.
Wykład jest do odsłuchania w formacie MP3
http://www.radiomaryja.pl/dzwieki/2009/01/2009.01.24.s7.mp3

2 KOMENTARZE

  1. Polecam! Świetny, godzinny wykład! Bardzo dobrze, że znalazł się on na stronie zwolenników kapitalizmu.
    Profesor Wolniewicz w swoim wykładzie porusza fundamentalne kwestie rozumienia godności. I nie tylko. Warto posłuchać, aby dostrzec jak jesteśmy w tej delikatnej materii manipulowani. Oczywiście dla tak zwanego naszego dobra. Bo nie dla mojego. Lewactwo wszelkiej maści już zmieniło nam znaczenie godności. Profesor mówi o tym i pokazuje, do czego nas to prowadzi.
    Nie da rady zbudować systemu kapitalistycznego (zwykłego kapitalizmu) bez przywrócenia właściwego znaczenia, tego pierwotnego, podstawowym słowom.
    Pozdrawiam
    Wojciech Perczak

  2. Profesor Wolniewicz, bardzo ciekawy gość! W tym wieku z taką emocją i tak jasno prowadzić wykład. To jest niesamowite. Chciałbym dożyć Jego wieku w takiej kondycji i jasności umysłowej i fizycznej. Fascynujący! Do tego określa siebie, że jest katolikiem ateistą i szczególnie Mu zależy na 10 Przykazaniach i dominacji Kościoła RzymskoKatolickiego gdyż porządkuje świat i wprowadza solidne fundamenty moralne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here