Ukazało się właśnie II polskie wydanie „Przyszłości konserwatyzmu” amerykańskiego myśliciela i konserwatysty par exellance, Russella Kirka (1918-1994). I wydanie, które ukazało się w niewielkim nakładzie w 2005 roku, od dawna jest już niedostępne.
Tymczasem, przestrogi Kirka zawarte w jego ostatniej napisanej książce, dziś są bardziej aktualne niż za jego życia, czy nawet 7 lat temu. Kirk miał rację pisząc, że najważniejsza bitwa o przetrwanie naszej cywilizacji nie będzie toczyć się na wojnach, czy w życiu gospodarczym, lecz w sercach i umysłach.Portal Prokapitalizm.pl objął patronat nad tą książką. Do końca lipca w patronackiej księgarni wydawcy, Multibook.pl, książka w promocyjnej cenie – zamiast ceny detalicznej 39,90, książka kosztuje 29,90 zł.
Prof. Grzegorz Kucharczyk napisał o tej książce, że na kartach „Przyszłości konserwatyzmu” Russell Kirk raz jeszcze zdefiniował konserwatyzm jako dążenie do „ładu zarówno w  społeczeństwie, jak i w duszy oraz w sercu”, a jako najważniejsze zadania dla konserwatystów wskazał „zagadnienia serca i umysłu”. Bez wiary chrześcijańskiej i przepojonej nią kultury oraz edukacji, nawet tak potężne państwo jak Ameryka upadnie. Każde państwo. Dzisiaj, gdy hasło „amerykański konserwatyzm” jest synonimiczne z neokonserwatyzmem realizującym tak mocno krytykowane przez Kirka projekty „eksportowania demokracji”, należy powrócić do zagubionego nurtu amerykańskiego konserwatyzmu. A jest to nurt krystalicznej czystości.
Russell Kirk to jeden z najwybitniejszych amerykańskich myślicieli konserwatywnych XX wieku, przez wielu określany mianem Edmunda Burke’a ubiegłego stulecia. Jego książka „The Conservative Mind” została uznana za jedną z ważniejszych, o ile nie najważniejszą, książką w dorobku amerykańskiej myśli konserwatywnej. Przyszłość konserwatyzmu jest jedną z ostatnich prac Kirka, stanowi swego rodzaju drogowskaz dla wszystkich konserwatystów, ukazujący wyzwania jakie czekają ruch w najbliższym czasie i jak skutecznie stawić czoło nadciągającemu zewsząd walcowi postępu.
Książkę otwiera przedmowa prof. Marek Chodakiewicz, który przedstawił sylwetkę i życiorys tego znamienitego konserwatysty, zamyka zaś posłowie prof. Roberta Gwiazdowskiego, który kreśli portret intelektualny amerykańskiego myśliciela.
P.
Russell Kirk, „Przyszłość konserwatyzmu”, Warszawa 2012, Prohibita, str. 356.
Książkę zamówić można w księgarni internetowej Multibook.pl…

2 KOMENTARZE

  1. Przyszloscia jest panstwo gospodarcze zarzadzane przez menedzerow. Panstwo polityczne sie samo likwiduje co widac po USA, Niemczech i dziesiatkach innych upadkow. I to jest najlepsza wiadomosc dla cywilizacji. Chory organizm umiera a na jego miejsce pojawia sie nowy.

  2. Przyszłością jest państwo bez takich chorych przygłupów jak wy, towarzyszu Marko. Takie pierdoły o menadżerach to sadź u swojej cioci na imieninach. tam to nawet „mądrze” brzmi a i swojej cioci zyskasz trochę na inteligencji. Natomiast tu radzę ci nie bredzić. Zajmij się uprawą ogródka, sklejaj samoloty, zbieraj znaczki poczty ZSRR albo inne rzeczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here