„Na początku czerwca br. odbyła się w Warszawie międzynarodowa konferencja rabinów. Kwota, którą Polska będzie musiała zapłacić żydom w ramach tzw. roszczeń majątkowych to są ogromne sumy. Żydzi nie mogą tej kwoty wziąć tak na chybił trafił, muszą się nad tym zastanowić” – powiedział red. Stanisław Michalkiewicz podczas niedawnego spotkania w Bełchatowie. 

„Najważniejszą sprawą – z punktu widzenia rabinów – jest inwestowanie w szkolnictwo” – kontynuował publicysta. „Tyle że w szkolnictwo religijne żydowskie” – dodał. Zdaniem Michalkiewicza oznacza to, że żydzi spodziewają się napływu żydowskiej młodzieży, dla której trzeba stworzyć sieć szkół religijnych. Przypomniał on, że na wielu uniwersytetach w Polsce utworzone są wydziały judaistyki i hebraistyki, które cieszą się dużą popularnością wśród studentów. „Ja zadaję sobie pytanie, na jaką pracę liczą absolwenci po ukończeniu takich kierunków? Bo życie już takie jest, że trzeba płacić za mieszkanie, benzynę itd. Rozumiem, że potrzebni będą tłumacze, potrzebni będą nadzorcy, którzy będą wyjaśniać nam, co mamy robić i pilnować, abyśmy to robili” – zakończył Michalkiewicz.

O konferencji Rady Rabinów z Rabbinical Centre of Europe, pisał w czerwcu br. roku m.in. portal TVP.info. Mogliśmy wówczas dowiedzieć się, że rabini, którzy przyjechali na spotkanie do Polski m.in. z  Londynu, Wiednia, Mediolanu, Brukseli, Paryża czy Budapesztu, ubolewali na tym, że w dzisiejszej Polsce brakuje religijnej edukacji żydowskiej. Portal napisał, że uczestniczący w konferencji rabini zadeklarowali, że „liderzy społeczności żydowskich z całej Europy zrobią wiele, żeby wesprzeć społeczność polskich Żydów, jednak potrzebują do tego wsparcia polskich władz w zaangażowanie w rozwój życia żydowskiego w Polsce, a konkretnie w takie działania jak >>zwalczanie antysemityzmu, rozwój religijnych szkół żydowskich w Polsce, działania na rzecz zapewnienia wolności wyznania i bezpieczeństwa Żydów<<„.

TVP.info cytuje w swojej relacji rabina Rabina Binyomina Jacobsa z Holandii: „Jeśli chcemy, żeby to życie się rozwijało, musimy inwestować w edukację. To klucz do rozwoju społeczności żydowskiej”. Inny rabin, Szalom Dow Ber Stambler ze wspólnoty żydowskiej Chabad Lubawicz Polska, ubolewał, że jego dzieci nie mają w Polsce zapewnionego dostępu do żydowskiej edukacji. „Ubolewam, że będę musiał wysłać najstarszego syna za granicę, żeby się uczył” – powiedział. Wyraził jednak nadzieję, że może się to szybko zmienić. „Myślę, że jest to łatwe do osiągnięcia, tylko potrzebna jest tutaj decyzja” – dodał.

S

Foto.: pixabay.com

2 KOMENTARZE

  1. Ichbia edukacja? A co to za potworek i z której wieku??? Tak ciężko żyć w normalnej społeczności i uczęszczać do normalnych szkół, choćby prywatnych? Słowo wytrych tu nie zadziała. Chyba Feliks Koneczny miał rację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here