Jakiś czas temu pojawiło się na polskiej scenie politycznej nowe ugrupowanie, będące do tego stopnia oryginalne, że przyciąga uwagę mediów, a także publicystów, komentatorów, a zapewne i naukowców. Czym Ruch Palikota zasługuje na tak baczną obserwację i liczne komentarze na jego temat? Generalnie tym, że jest nowy, nieodgadniony, barwny i świeży w polskiej polityce i tym, że ostatnio zaskoczył ciekawymi, chciałoby się powiedzieć bardzo dobrze sprawdzonymi w Polsce, koncepcjami gospodarczymi. Wydawałoby się, że państwo polskie w sprawie socjalistycznego modelu gospodarczego odbyło lekcję długą i dogłębną i że przez długie lata na polskiej arenie politycznej nie pojawi się partia jasno głosząca potrzebę powrotu do tworzenia państwowych fabryk i polityki zerowego bezrobocia. A jednak – stało się.Zastanawiające jest, co tak naprawdę Janusz Palikot wraz ze swoją bandą nikomu nie znanych ludzi zamierza zrobić, ponieważ ostatnimi czasy jego partia bije na głowę wszystkie inne ugrupowania polityczne w chaotycznym deklarowaniu swoich poglądów. Jeszcze niedawno niejeden powiedziałby, że Ruch Palikota to partia lewicowa społecznie i liberalna gospodarczo, tymczasem słyszymy, jak Janusz Palikot, w charakterystycznym lewicowym bełkocie, którego nie powstydziłby się sam Karol Marks, opowiada o korekcie kapitalizmu. Nie dziwię się w związku z tym Sojuszowi Lewicy Demokratycznej, że od miesięcy nie jest w stanie stwierdzić, czy w ogóle istnieje możliwość współpracy z Ruchem Palikota, gdyż tak naprawdę w dalszym ciągu nikt, oprócz wydaje się samego Janusza Palikota, nie wie, co jego środowisko polityczne faktycznie zamierza zrobić, gdy będzie miało w jakimś stopniu wpływ na bieżącą politykę państwa.
Brak bezrobocia, każdemu pracę, wszyscy równi, bogatym odebrać i oddać biednym, walka z imperializmem i burżuazją, proletariusze świata łączcie się i tego typu wizje i hasła wcielone w życie Polska już doświadczyła i naprawdę okazały się one być ciekawe wyłącznie na papierze, ale katastrofalne w rzeczywistości. Gospodarka centralnie planowana, z zerowym bezrobocie i państwowymi fabrykami to bieda, zastój gospodarczy, ocet na półkach – to obecna Korea Północna. Krótko mówiąc, poglądy pana Palikota to morderstwo gospodarki, a w konsekwencji państwa i jeżeli ktoś tego nie rozumie to albo nie zna historii PRL, czy to z własnego doświadczenia, czy z książek albo w PRL piastował jakieś wysokie stanowisko i wspomina ten czas z tęsknotą. Innej możliwości nie widzę.
A trzeba pamiętać, że Ruch Palikota otrzymał w ostatnich wyborach parlamentarnych dość spore poparcie (choć wtedy akurat nie mówił żadnych konkretów i ograniczał się tylko do realizowania dyrektyw swojego głównego piarowca) i pojawia się obecnie pytanie, czy możliwe jest, aby Janusz Palikot wraz ze swoimi przydupasami, po takich deklaracjach był w stanie w przyszłych wyborach przekroczyć próg wyborczy? Obawiam się, że taka szansa istnieje, a wprowadzanie tego typu koncepcji w życie, jak te ostatnio zaprezentowane przez Ruch Palikota, jest już naprawdę po prostu niebezpieczne dla naszego państwa. Frapujące jest, dlaczego Janusz Palikot nie opowiada na spotkaniach politycznych o korekcie socjalizmu, niszczącego nasz naród od lat, dlaczego nie mówi o katastrofalnym wpływie na gospodarkę progresywnego podatku, płacy minimalnej i tego typu wynalazków. Dlaczego akurat ta partia, będąca personalnie świeżym powiewem w polskiej polityce, poszła w tak skrajną lewicowość? Nie wierzę, aby marketing polityczny wskazywał obecnie, że takie właśnie hasła są gwarancją zwiększającego się poparcia. Nie wierzę w to, ponieważ wierzę w Polaków, mając nadzieję, że nie zdurnieli do reszty. W konsekwencji życzyłbym sobie i wszystkim obywatelom naszego państwa, aby Ruch Palikota zniknął z polskiej polityki równie gwałtownie, jak się w niej pojawił. Tak będzie lepiej dla wszystkich.
Jakub Zaboklicki

2 KOMENTARZE

  1. Ruch pana Paliglupa jest sztuczny i jego „potega” takowoz. Mediowi przydupasy sprzedaja go jako polityka a jego budke jako partie z przyszloscia. On nie wygral zadnych glosow, chyba ze te wirtualne z komputera jak Bufet swoj miliardowy „majatek”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here