Jeszcze niedawno określenie „Rumun” u wielu wywoływało uśmiech politowania, znaczący mniej więcej – „bieda z nędzą”. Historia potrafi jednak płatać figle.

Najnowsze dane ekonomiczne jakie dobiegają do nas z Rumunii wskazują, że aktualnie jest to … najszybciej rozwijający się kraj świata. W trzecim kwartale tego roku wzrost PKB wyniósł 8 procent. Jest to już więcej niż wynosi wzrost w Chinach, które uchodziły jak dotąd za jeden z najdynamiczniej rozwijających się państw.

I znów w sprawie rumuńskiego wzrostu pomylili się ekonomiści, szacując go w trzecim kwartale na 5,8 proc., co i tak byłoby imponującym wynikiem. Dziś wielu analityków zastanawia się, skąd tak imponujący rezultat.

My przypomnimy tylko, że już w 2016 roku w Rumunii obniżony został podatek VAT z 24 na 20 proc. Natomiast od początku tego roku podstawowa stawka VAT to 19 proc. Przeciwko takiej decyzji rządu rumuńskiego protestował nawet MFW.

Warto dodać, że od stycznia 2018 roku obniżone zostaną kolejne podatki, wzrośnie również kwota wolna od podatku. Podatek dochodowy od osób indywidualnych spaść ma z 16 na 10 procent. Warto więc przyglądać się dalszemu rozwojowi wydarzeń w Rumunii i zachęcać polski rząd do brania przykładu z tego kraju – przynajmniej w sferze gospodarczej.

W

Foto.: pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here