Rzeczoznawca majątkowy i sporządzona przez niego wycena nieruchomości w formie operatu szacunkowego to ważny element procedury uzyskania kredytu hipotecznego. Rzeczoznawca majątkowy szacuje wartość rynkową nieruchomości na zlecenie kredytobiorcy lub kredytodawcy.

Wycena nieruchomości jako przedmiotu prawa własności lub przedmiotu innych praw opracowana przez rzeczoznawcę majątkowego to istotny i i ważny element procedury zabezpieczenia wierzytelności  ”hipoteką” – kredytem hipotecznym. Wycena nieruchomości sporządzona jest w formie operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę majątkowego zgodnie z metodologią wyceny oraz przepisami prawa.

– Operat szacunkowy sporządzany przez Rzeczoznawcę majątkowego określa najczęściej wartość rynkową nieruchomości – wyjaśnia Maja Hylińska specjalistka ds. wyceny z https://www.nieruchomosci-wycena.com/s16,Kredyty-Hipoteczne-posrednictwo-finansowe

Rzeczoznawca majątkowy powinien sporządzić operat szacunkowy zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz metodologią jak i etyką zawodową bazując na odpowiednio dobranej próbie  nieruchomości spełniających kryteria nieruchomości podobnych w aspekcie atrybutów rynkowych przedmiotowej nieruchomości oraz uwarunkowań lokalnego rynku nieruchomości w tym czynników ekonomicznych i innych.

Obecnie zakup domu lub innej nieruchomości finansowany  jest bardzo często całkowicie lub częściowo z uwzględnieniem kredytu hipotecznego.
 
Przy obecnych stopach procentowych hipoteczny długoterminowy kredyt jest opłacalnym rozstrzygnięciem na wspomaganie nabycia mieszkania lub domu i zainwestowania ułamka oszczędzonych środków w formie kapitału w wydawałoby się jedną z wiarygodnych form inwestycji.

– Wartość nieruchomości określona przez Rzeczoznawcę majątkowego powinna odzwierciedlać trendy oraz aktualne ceny nieruchomości na lokalnym rynku – ocenia Rzeczoznawca Majątkowy Sebastian Wygaś z https://www.nieruchomosci-wycena.com/

Nie wpływa na to nawet bariera wzrastającego  wkładu własnego w postaci środków finansowych, którego domagać się może bank udzielający kredytu, przed zaaprobowaniem kredytu hipotecznego.

– Kredyt hipoteczny jest narzędziem, które pozwala na sfinansowanie nieruchomości o przeznaczeniu mieszkalnym jak i komercyjnym – wyjaśnia Rzeczoznawca majątkowy Sebastian Wygaś z https://www.nieruchomosci-wycena.com/s17,Kredyt-hipoteczny

W praktyce każdy bank często wymaga skalkulowania wartości nieruchomości wykonanego przez rzeczoznawcę majątkowego w formie operatu szacunkowego w celu oszacowania wartości rynkowej nieruchomości, która ma być zabezpieczeniem wierzytelności.

Rzeczoznawca majątkowy dokładnie określa, zgodnie z etyką zawodową oraz przepisami prawa, wartość rynkową na lokalnym rynku w stanie docelowym lub aktualnym kiedy kredytobiorca przewiduje adaptację lub wykończenie nieruchomości – na przykład mieszkalnej lub komercyjnej, handlowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here