Przez cały okres PRL-u wolno było dzieci uczyć o Hołdzie Pruskim, natomiast historia Hołdu Ruskiego była zakazana. Po 1989 roku też nie wprowadzono do książek historii Europy w UE, tych fascynujących zwycięstw militarnych i politycznych Pierwszej Rzeczypospolitej nad Rosją. Prezydencja Polski w Unii Europejskiej, to doskonała okazja do zaprezentowania chwalebnych kart naszej historii i poprawienia stosunków bilateralnych Rzeczypospolitej z Rosją.Gdy widzę w telewizji ciągle Tuska i Palikota, to zastanawiam się czy Prezydent R.P. Bronisław Komorowski, absorbowany przez liderów dwóch neoliberalnych partii zaprosił już prezydenta Miedwiediewa  na uroczystości 400 rocznicy Hołdu Ruskiego ?
Opinia publiczna też powinna wiedzieć o tym czy Zamek Królewski jest przygotowany do obchodów tak doniosłej rocznicy hołdu Rosji wobec króla Polski ?W tym roku powinniśmy radośnie uczcić – 400 lat tzw. „Hołdu Ruskiego”. Konsekwencji bitwy pod Kłuszynem, hołdu cara Wasyla IV Szujskiego z synami jaki złożył królowi Zygmuntowi III Wazie dnia 29 października 1611 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Mam nadzieję, że kancelaria prezydenta R.P. rozpoczęła już stosowne przygotowania do tak ważnej rocznicy. Być może pan Premier Tusk już znalazł środki na nakręcenie filmu dokumentalnego, który będzie wyświetlony dla upamiętnienia rocznicy czterech wieków tego ważnego dla historii obu narodów wydarzenia.
Na uroczystosci powinno się zaprosić szefa gazpromu, premiera Putina i prezydenta Rosji Miedwiediewa, oraz szefową MAK, a także wszystkich szefów dyplomacji państw należących do Unii Europejskiej oraz koniecznie Prezydenta USA Baraka Obamę. Telewizja Polska już powinna ogłosić konkurs na film fabularny o tym wydarzeniu.
Do 29 października mamy już niewiele czasu, i organizacje uroczystości powinny być już w toku , aby uczcić godnie hołd Wasyla IV Szujskiego i jego synów, jaki złożyli 400 lat temu królowi Polski.
A jakiż to będzie ogromny sukces naszej Prezydencji, bo  być może prezydent Miedwiediew z premierem Putinem zdecydują się dla kurtuazji, na oczach całej Europy powtórzyć ten gest swoich przodków!? W końcu staną przed obliczem Prezydencji Unii Europejskiej.
Rajmund Pollak

3 KOMENTARZE

  1. Według słownika ortograficznego:
    hołd pruski, hołd ruski (fakt historyczny),
    ale: Hołd pruski, Hołd ruski (obraz Matejki).

  2. Panie Wojtku dziś było co miesięczne zebranie marnych resztek UPR w P.T. Pana nie było. Pan za szable nie chwytasz, na koń nie wsiadasz? Róbmy swoje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here