Trzy najlepsze książki na temat technologii blockchain

1
Foto. pixabay.com

Technologia łańcucha blokowego (ang. blockchain) jest czymś, o czym słyszeli już chyba wszyscy. Innowacyjna technologia znana jest z tego, że nie kontrolują jej żadne centralne instytucje. Oparte są na niej między innymi krypto waluty, takie jak Bitcoin czy też Ethereum. W rozwój technologii inwestuje już wiele czołowych firm finansowych, między innymi JPMorgan oraz Goldman Sachs. Jeśli chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę na temat łańcucha blokowego, warto korzystać z rzetelnych źródeł. Postanowiliśmy więc zaprezentować trzy książki traktujące o technologii blockchain, którymi warto się zainteresować.

„Cryptoassets” autorstwa Chris’a Burniske oraz Jack’a Tatar

Burniske i Tatar przyjmują perspektywę finansowa, ale przy okazji poświęcają uwagę również kluczowym pojęciom technicznym. Publikacja stworzona została raczej dla inwestorów, niż dla programistów czy też entuzjastów Bitcoina. Dzięki temu są w stanie wyjaśnić wszystko w sposób interesujący i zrozumiały. Autorzy opowiadają o początkach Bitcoina, które przypadły na kryzys finansowy w 2008 roku, nie zapominając o przedstawieniu podstawowych informacji. Wyjaśniają oni również różnice między Bitcoinem, a szerszym pojęciem technologii łańcucha blokowego. W dalszej części książki przechodzą oni do szczegółów związanych z różnymi rodzajami zasobów krypto, takimi jak na przykład tokeny.

Cechą charakterystyczną książki i tym, co wyróżnia ich od innych publikacji na rynku, jest próba zdefiniowania zasobów krypto jako klasy zasobów. W książce znajduje się nawet rozdział, w którym autorzy podejmują się trudnego zadania stworzenia ram wyceny krypto zasobów. Rynek jest co prawda jeszcze zbyt młody, aby jakiekolwiek ramy były ściśle określone, natomiast autorzy zasługują na pochwałę, ponieważ położyli niezbędne fundamenty.

W książce znajdziemy również praktyczne porady związane z inwestycjami w blockchain. Opisane zostały portfele bitcoinowe, giełdy kryptowalutowe oraz Initial Coin Offering.

„Blockchain Revolution” autorstwa Dona i Alexa Tapscotta

Autorzy książki to ojciec i syn. Podjęli oni próbę wyjaśnienia wpływu, jaki kryptowaluty mają na nasze życie. Całkowicie otwarta technologia łańcucha blokowego rozwinie się do takiego stopnia, że zmieni sposób, w jaki funkcjonujemy online. Jak twierdzi rodzina Tapscottów, technologia blockchain usprawni usługi finansowe oraz bezpieczeństwo danych osobistych. Łańcuch blokowy wpłynie również pozytywnie na umowy miedzy firmami oraz rozwój tzw. Internetu rzeczy.

Publikacja omawia również sposób, w jaki technologia blockchain zmienia przyszłość pieniądza, transakcji oraz biznesu jako takiego. Don Tapscott (autor innej książki pt. „Wikinomics”) wraz z synem Alexem (specjalistą od łańcucha blokowego) dokładnie wyjaśniają skomplikowane mechanizmy technologii. Postrzegają ją oni jako dość prosty protokół, dzięki któremu transakcje finansowe mogą być zarówno bezpieczne, jak również anonimowe. Jednocześnie zdają oni sobie sprawę, że technologia wciąż dopiero raczkuje. Potrafią oni oddzielić jej potencjał, od tego, co oferuje ona obecnie.

„The Book of Satoshi” autorstwa Phila Champagne

Związek między technologią Blockchain, a Bitcoinem jest nie do podważenia. To właśnie blockchain sprawił, że kryptowaluty ujrzały światło dzienne. Książka składa się z tekstów tajemniczego twórcy Bitcoina, który znany jest jako Satoshi Nakamoto. Prawdziwa tożsamość Nakamoto wciąż jednak nie jest znana (stan na początek 2020 roku).

Nakamoto istnieje wyłącznie wirtualnie, trochę tak jak jego „dziecko”, czyli kryptowaluty. Budzi się on do życia w publikacjach wydanych w początkach istnienia Bitcoina, w których to tłumaczy czym jest kryptowaluta. „The Book of Satoshi” to zbiór kluczowych tekstów Nakamoto, w którego skład wchodzi między innymi oryginalny tekst, w którym wyjaśnił on pojęcie i główne założenia Bitcoina. W publikacji znajdziemy również wyjaśnienia Nakamoto dotyczącego tego, jak wygląda funkcjonowanie kryptowaluty, oraz uporządkowany chronologicznie zbiór e-maili oraz postów z forum.

Na rynku regularnie pojawiają się kolejne publikacje poświęcone kryptowalutom oraz — szerzej — technologii blockchain. Prezentują one różne podejścia oraz perspektywy, z których opisują tę zmieniającą świat technologię. Trzy wspomniane pozycję będą jednak na pewno sprawdzoną lekturą, która przybliży i oświetli temat zarówno początkującym, jak i tym, którzy wiedzą o blockchainie sporo.

Materiał zewnętrzny

1 KOMENTARZ

  1. Właśnie dokonałem wypłaty 18 000 euro z mojego portfela bitcoin na moje konto bankowe po dwóch tygodniach handlu z panią Marią Eduardą Bernardo. Zainwestowałem tylko 800 w mój portfel, a następnie pomogła mi handlować pieniędzmi, które zainwestowałem i pomogła mi osiągnąć większe zyski z moich inwestycji, skontaktuj się z nią teraz na e-mail meduardabernardo132@gmail.com, ona jest profesjonalnym traderem binarnym i istnieją inne plany inwestycyjne, kontakt jej przez e-mail meduardabernardo132@gmail.com i przez Whatsapp +1 (847) 716-2201

    pozdrowienia
    Pani Maria Martinsson

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here