USA: Nagonka na posła Winnickiego

0
Robert Winnicki (foto. Jan Bodakowski)

Poseł Robert Winnicki udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie miał się spotkać z przedstawicielami tamtejszej Polonii. Tematem rozmów miałaby być m.in. kwestia ustawy 447 oraz przybliżenie Polakom mieszkającym w USA celów i zadań stojących przed prawicową Konfederacją. Okazuje się jednak, że poseł Winnicki może nie mieć w USA łatwego życia. Podobnie zresztą jak dr Ewa Kurek, której wypowiedzi na temat holokaustu nie podobają się przedstawicielom największego i najbardziej wpływowego w USA lobby.

Portal Polish Club Online pisze obszernie o tej sprawie. Przytaczamy fragmenty tej relacji:

„W Stanach Zjednoczonych trwa akcja dyskredytowania dr Ewy Kurek i posła Roberta Winnickiego, którzy mieli spotkać się z amerykańską Polonią. Spotkania miały odbyć się na terenie parafii, ale kolejni hierarchowie zakazują ich organizowania. Najpierw zakaz wydal biskup Brooklynu Nicholas DiMarzio po liście protestacyjnym podpisanym m.in. przez Żydów i muzułmanów. Kolejny zakaz został wydany przez arcybiskupa Chicago, kardynała Blase’a Cupicha.

– Otrzymałem wiadomość od proboszcza z chicagowskiej parafii: kardynał zakazał organizowania spotkań z Robertem Winnickim na terenie chicagowskich archidiecezji. Bez względu na opcję polityczną jest to skandal! R. Winnicki to polski parlamentarzysta, nie pozwólmy na antypolonizm! – informuje na Twitterze Arkadiusz Cimoch, przewodniczący Koła Chicago Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Cimoch informuje też, że KODomici wysłali list do kardynała Blase Cupicha, arcybiskupa metropolity Chicago.

Sygnatariusze listu przedstawili się jako polsko-amerykańska społeczność w Chicago i wyrazili zaniepokojenie „politycznym zaangażowaniem i brakiem szacunku dla innych” ze strony „niektórych polskich parafii katolickich i polskich księży”. Jako przykład wskazali zaproszenie dr Ewy Kurek do parafii Świętej Trójcy w Chicago oraz planowane spotkanie z posłem Robertem Winnickim w Bazylice św. Jacka.

W liście stwierdzono, że dr Ewa Kurek jest osobą o „wysoce kontrowersyjnych poglądach politycznych” wygłaszającą „ahistoryczne twierdzenia” na temat Żydów. Napisano też, że podczas ubiegłorocznej wizyty w USA dr Kurek „wyrażała swoje rewizjonistyczne twierdzenia o Holokauście”, a jej wystąpienia zostały negatywnie ocenione przez amerykańska prasę i „prominentne organizacje polsko-amerykańskie”. „Wierzymy, że Kościół powinien stawać w obronie wspólnego dobra i pracować na rzecz społeczeństwa bardziej miłującego i spoistego” – piszą autorzy listu domagając się neutralności Kościoła wobec „polityki unurzanej w błocie”.

W liście stwierdzono również, że poseł Robert Winnicki jest „skrajnie prawicowym politykiem” stojącym na czele „polskiej partii nacjonalistycznej”.

„Uniżenie prosimy o poproszenie parafii, aby odwołały spotkania z dr Ewą Kurek i Robertem Winnickim oraz nie organizowały w przyszłości spotkań, podczas których gośćmi mieliby być nacjonaliści, antysemici i ksenofobowie, ponieważ związki z takimi gośćmi wyrządzą szkodę Kościołowi i dobremu imieniu kongregacji” – apelują sygnatariusze listu”.

W

Za Polish Club Online