Trybunał Konstytucyjny rozpatruje dziś wniosek grupy posłów i senatorów o stwierdzenie niezgodności z konstytucją RP Traktatu z Lizbony.

Na sali obrad jest nasz reporter, Wojciech Popiela. May już od niego pierwsze informacje. Jak dotąd, poszczególne strony zaprezentowały swoje stanowiska. Wnioskodawców reprezentują: poseł Antoni Macierewicz oraz senator Piotr Andrzejewski. Obecni są również przedstawiciele rządu, m.in. z ministerstwa spraw zagranicznych, a także przedstawiciel Sejmu i prokuratury.

Poseł Antoni Macierewicz już na wstępie złożył wniosek o odroczenie rozprawy. W ocenie naszego reportera, poseł Antoni Macierewicz, w swoim wystąpieniu odchodził nieco od meritum sprawy, poruszając kwestie tzw. ustawy okołotraktatowej podpisanej przez prezydenta Komorowskiego w końcu października br. Poseł Macierewicz uznał tę ustawę za zamach na parlament, gdyż wyłącza ona władzę ustawodawczą z decydowania o ważnych sprawach podejmowanych przez UE, a daje jedynie prezydentowi możliwość ewentualnego weta. „Odnieść można wrażenie, że to wszystko tylko po to, by >>dokopać<< prezydentowi Komorowskiemu. Macierewicz niepotrzebnie odchodzi od tematu” – twierdzi Wojciech Popiela. Z kolei druga strona podnosi, że Traktat z Lizbony jest zgodny z polskim prawem i nie ma w nim niczego niepokojącego. Według naszego reportera, rodzi się pytanie: „Skoro tak jest to czemu trybunał niemiecki wstrzymał w ubiegłym roku ratyfikację tego traktatu w Niemczech?”. Jak zauważa Wojciech Popiela jednym z argumentów strony rządowej w obronie Traktatu jest fakt, że Polacy przecież sami tego chcieli, że sami w referendum akcesyjnym zadecydowali o tym, że chcą być w UE. „Czy jednak w pytaniu referendalnym było coś o Traktacie z Lizbony czy innych sprawach, jakie teraz próbuje się wprowadzać w życie?” – pyta nasz reporter.

Niedawno Trybunał ogłosił przerwę w obradach. Z informacji jakie do nas docierają wynika jednak, że już się ona zakończyła i że wznowiono obrady…

Paweł Sztąberek
Foto. Wojciech Popiela/Prokapitalizm.pl

Z ostatniej chwili: Jak informuje nas Wojciech Popiela, poseł Antoni Macierewicz opuścił demonstracyjnie salę obrad Trybunału Konstytucyjnego, argumentując to protestem przeciwko nie przyjęciu jego wniosku o odroczenie rozprawy.

Posłuchaj relacji dźwiękowej Wojciecha Popieli prosto z Trybunału Konstytucyjnego (przepraszamy za zakłócenia, które pojawiają się w trakcie nagrania – są one niezależne od redakcji)…
Pobierz relację Wojciecha Popieli… (MP3, 2 MB)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here