Wenezuelczycy umierają z powodu braku leków i środków medycznych. Walka polityczna z reżimem Chaveza i jego następcy, którzy są u władzy przez blisko 20 lat, mogła być dotąd prowadzona, ponieważ Wenezuela była stabilna ekonomicznie. Jednakże teraz ten śmiercionośny dla swoich obywateli rząd doprowadził do totalnej ruiny kraj z największymi zasobami ropy na świecie. Jest to winą przywódców i ich bezwzględnej administracji, której ideologicznym fundamentem jest komunizm nazywany dziś , „socjalizmem XXI wieku”.

Kogo najbardziej dotykają konsekwencje tej sytuacji? Rzecz jasna nie najważniejszych przywódców, takich jak Prezydent Nicolas Maduro, czy Diosdado Cabello z ich apartamentami w Nowym Jorku, ani też córki Hugo Chaveza, której fortuna została wyceniona przez magazyn Forbes na 3,6 mld USD.
3,6 mld USD podczas gdy zwykli ludzie umierają z głodu i cierpią z powodu braku podstawowych środków medycznych! Nie wspominając już o braku żywności i podstawowych artykułów do życia. Wenezuelczycy, tak jak kiedyś Polacy, muszą czekać w długich kolejkach, by dostać choć jedną, nędzną rolkę papieru toaletowego….

My w Polsce, znamy ten rodzaj upokorzenia i biedy, której sprawcą był socjalizm w naszym kraju. Pamiętamy system kartek na żywność, puste półki sklepowe, niekończące się kolejki po wszystko w gospodarce wiecznego niedoboru.

Mimo że sytuacja jest niezwykle niestabilna, społeczność międzynarodowa zdaje się trwać bezczynnie, a kryzys humanitarny Wenezueli nie jest już głównym newsem mediach.

Oto kilka liczb, które lepiej pozwolą zrozumieć co się dzieje:

 •     Pensja podstawowa wynosi dziś około 5,916,000 boliwarów (Bs), czyli około 4 euro przy obecnym przeliczniku. Niektóre importowane leki kosztują zaś 3800 euro, więc zapłacenie nie tylko za nie, ale nawet za podstawowe środki medyczne, nie jest niemożliwe.
 •     88% szpitali nie ma już leków, a w 79% nie ma żadnych materiałów medycznych, co więcej zdarzają się przerwy w dostawach wody.*
 •     30% lekarzy z ponad 30 letnią praktyką oraz 75% z 10 letnim lub mniejszym doświadczeniem opuściło kraj.*
 •     90% kosztownych terapii w przypadku chorób takich jak nowotwory, AIDS czy hemofilia jest niedostępna.
 •     Od stycznia do maja tego roku ceny leków potroiły się z 1000% do 3000% w odniesieniu do cen z przed kryzysu.**
 •     16 000 ludzi jest w niebezpieczeństwie natychmiastowej śmierci i liczba ta zwiększa się każdego dnia.

Z uwagi na to, prosimy organizacje międzynarodowe, a w szczególności Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) o interwencję, by wymusić na reżimie Maduro zgodę na stworzenie korytarza humanitarnego – o co prosił także Papież Franciszek – celem umożliwienia transportu leków i podstawowych środków medycznych.

Dalsze dręczenie i powodowanie cierpienia całego narodu może być postrzegane jako zbrodnia przeciwko ludzkości.

Bardzo prosimy złożyć podpis pod petycją do zastępcy sekretarza generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej Marka Lawcock’a oraz Dyrektora Generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesus’a, by uświadomić im niezwykle dramatyczną sytuację w Wenezueli oraz zmusić do nacisków na stworzenie korytarza humanitarnego w celu dostarczenia leków i materiałów medycznych, by w ten sposób udzielić pomocy umęczonemu narodowi Wenezueli.

PETYCJA

Szanowni Panowie,
Mark Lowcock
Tedros Adhanom Ghebreyesus

Piszę do Panów z powodu wielkiego zaniepokojenia spowodowanego dramatycznym pogłębieniem się kryzysu w Wenezueli w ostatnich miesiącach. Jedynym rozwiązaniem jest utworzenie korytarza humanitarnego z pomocą niesioną siłami i za pomocą instytucji międzynarodowych.

Zupełny brak leków oraz materiałów medycznych w szpitalach, a także trudności z dostępem do leczenia chorób takich jak nowotwory, czy AIDS skazuje wielu mieszkańców Wenezueli na powolną i bolesną śmierć.

Całkowitą winę ponosi reżim Maduro. Pomimo ewidentnej klęski w zarządzaniu środkami publicznymi, za którą jest odpowiedzialny, odmawia wsparcia międzynarodowego, które mogłoby przynieść opiekę przynajmniej najciężej chorym oraz zapewnić niezbędne leczenie.

Dziesiątki tysięcy chorych stoi w obliczu ryzyka natychmiastowego zgonu, a widmo nieodległej śmierci może dotyczyć też reszty populacji. Mam w tej chwili na myśli ponad 30 milionów niewinnych ludzi, których jedynym wykroczeniem jest to, że żyją w morderczym ustroju.

Jedynym sposobem na pomoc narodowi Wenezueli jest utworzenie korytarza humanitarnego, co byłoby możliwe dzięki Panów interwencji. Dlatego proszę o to, by powziąć wszystkie niezbędne kroki, aby taki korytarz stał się rzeczywistością najszybciej jak to możliwe.

Dziękuję za Panów pomoc.
Z poważaniem,
[Imię i nazwisko]

Petycję podpisać można na stronie CitizenGo

5 KOMENTARZE

 1. Co za kompletne bzdury! Ilez razy bylo juz tutaj pisane o tym dlaczego Wenezuela jest na dnie. Czyli dzisiaj trzeba po raz n-ty powtorzyc?! Wenezuela jest ofiara niepokornosci w stosunku do chazarskiej mafii, ktora zagiela parol na ich rope, a oni chazarom powiedzieli, ze rope beda sprzedawac sami a nie przez ich kartele, ktore okradaja kraj z kasy bo zyski ze sprzedazy laduja w chazarskich bankach a do Wenezueli splywaly tylko ochlapy. W „nagrode” chazarska klika odciela im mozliwosc handlu samodzielnie i wycofala – kradzione zreszta – „petrodolary” bez ktorych Wenezuela nie jest w stanie kupic jakiegokolwiek surowca bo tymi na miedzynarodowych gieldach handluje chazarska mafia. Wenezuela ma byc kolejnym przykladem ze jak wybierasz wolnosc od chazarskiej klilki, to za kare dostaniesz biede bo zakreca tobie wszystkie kurki. List otwarty to trzeba wyslac do chazarskich banksterow Rotszyldow i Rokefelerow zeby oddali ukradzione Wenezuelczykom ich pieniadze. Dlaczego nie przygotujecie takie wlasnie petycji? Czemu chowacie glowy w piasek i szukacie winnych nie tam gdzie sa? Jestescie tacy glupi czy placom wam za trollowanie i pisanie nieprawdy?

 2. Co za kompletne bzdury! Ilez razy bylo juz tutaj pisane o tym że czarne jest białe ? Czyli dzisiaj trzeba po raz n-ty powtorzyc?! List otwarty to trzeba wysłać w obronie bieli koloru czarnego ! Dlaczego nie przygotujecie takiej właśnie petycji ? Czemu chowacie głowy w piasek i szukacie białego poza czernią ? Czy placom wam za trolowanie i pisanie nieprawdy ?

 3. 15405 – piszesz bezposrednio z chazarskiej ambasady US-raela czy ktos inny ci placi za trolowanie? Od pewnego czasu pojawiasz sie z „komentarzami” typowymi dla oplacanych agentow-troli.Szefowie zaniepokojeni krytycznymi arguemntami poslali cie w boj sprzedawczyku. Nie komentujesz tematu, a jedynie atakujesz osoby. Pomijam fakt, ze jestes gospodarczym gamoniem i jakakolwiek rzeczowa dyskusja bylaby z toba nierealna. Nie tylko nierealna, ale tez niepotrzebna. Takich jak ty trzeba jedynie wysylac do diabla…

 4. Bzdurność tego co wypisujesz na temat Wenezueli podpisując się jako Logik i Waldemar została tu wielokrotnie wykazana. Ostatnio w postach z 29 lipca 2018 o 22:56 oraz 14 sierpnia 2018 o 15:09. Nie zdobyłeś się nawet na odpowiedź. W kółko tylko powtarzasz ten sam tekst. Dlatego jesteś traktowany jak nudny troll.
  🙂

 5. 15405 – taki masz numer w czosnkowej ambasadzie trollu? Jesli cos jest bzdura to dawaj – logiczne – argumenty!! Nie dasz bo ich nie masz. Takich czosnkowych agencikow jak ty szkoli sie jedynie i wpuszcza w siec aby uzywali 2-3 slow-wytrychow czyli ” bzdura”, „idiota”, „nudny troll”. W taki sposob chcecie zmykac droge faktom io prawdzie? Cienko, cienko…agneckiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here