Cypryjski parlament odrzucił dziś wieczorem projekt rządowy zakładający zrabowanie prawie 6 mld euro z kont zdeponowanych w tamtejszych bankach. Okazuje się, że pomysłu nie poparł żaden poseł. 36 głosował przeciw a 19 wstrzymało się od głosu. Parlament na Cyprze liczy 56 posłów.Jeszcze kilka godzin temu rozważano wariant grabieży zakładający, że okradziono by jedynie tych, których wkłady depozytowe sięgają powyżej 20 tys. euro. Proponowano jednocześnie, by ci, co mają największe wkłady płacili nie, tak jak proponowano początkowo, prawie 10 procent, lecz 19 procent. Ostatecznie jednak, w cieniu trwających w pobliżu parlamentu demonstracji zdecydowano łaskawie nie okradać Cypryjczyków oraz wszystkich obcokrajowców posiadających na Cyprze bankowe konta. Do dymisji podał się także minister finansów Cypru.
W nocy, z ostatniego piątku na sobotę rząd Cypru podjął decyzję, wymuszoną przez UE i MFW, obłożenia – jak to się ładnie wyrażano – jednorazowym podatkiem depozytów bankowych na Cyprze. Decyzja ta wzbudziła wiele głosów sprzeciwu nie tylko na wyspie ale także w innych państwach. Interwencję podjęli m.in. Brytyjczycy, deklarując gotowość wypłacenia rekompensat swoim obywatelom żyjącym na Cyprze a także Rosja, apelująca o ponowne rozważenie decyzji cypryjskiego rządu. Mieszkańcy wyspy, gdy w sobotę rano udali się do banków, by wycofać swoje depozyty zastali zamknięte drzwi a w bankomatach szybko zabrakło gotówki.
Cypr korzysta m.in. z kredytu udzielonego przez Rosję. Czy wpływ na ostateczne zablokowanie przez parlamentarzystów procederu grabieży części depozytów nie zostało spowodowane możliwymi groźbami Putina, że rosyjski kredyt zostanie wstrzymany jeśli ucierpi choć jeden Rosjanin posiadający konto na Cyprze?
P

7 KOMENTARZE

  1. Sam Pan sobie zaprzecza. W innym miejscu pisze, ze Cypr to poligon doswiadczalny przed skokiem na kase w innych krajach, a teraz, ze naprawde chciano kogokolwiek okrasc, tylko ze strachu przed ruskimi tego nie dokonano. Grozby Putina to zabawne okreslenie, skoro to jego odlam LO rzadzi kolchozem UE z Berlina i jesli juz ktos mialby kogos okrasc to tylko z jego polecenia. Oczywiscie w gre nie wchodza Niemcy bo tutaj ruski gasprom ma swoje najwieksze interesy dojac Dojczland z kazdej strony jak tylko sie da.

  2. Nie zauważył Pan, że ostatnie zdanie zakończone jest znakiem zapytania? Sytuacja jest dość dynamiczna. Może Pan w to nie wierzy, bo Pan juz ma swoją jedną jedyną wizję dziejów, ale jednak na świecie są jakieś siły, które ścierają się z Rosją. Ten znak zapytania oznacza, że byc może Rosja zwyciężyła.

  3. Wolalbym zeby Pan nie zmienial zdania przy kazdym nastepnym materiale. Jak jest Pan juz na dobrym tropie – a dobry trop to Cypr – proba ogniowa – niech sie go Pan trzyma. Szkoda, ze boi sie Pan przyznac (przed samym soba) do tego co juz lepiej rozumie niz 1,5 roku temu. Zycze wiec odwagi i pewnosci siebie a przede wszystkim stabilnosci pogladow.

  4. @Marko: zapomniałeś zażyć dzisiaj leków. Weź je i nie bredź tych swoich socjalistycznych pierdółek. Trollu.

  5. Agenturalny przyglup w akcji czyli skopiuj i wklej gotowy tekst. Nudzisz koles swoim ograniczonym umyslem za judaszowe srebrniki, ale to twoje ostatki.

  6. @Marko: zażyj leki a nie pierdź. Nudzisz koleś tymi swoimi socjalistycznymi teoryjkami nt. ligi oszustów itp. Powtarzasz się. Jesteś jak ci amerykańscy oburzeni.
    I nie odwracaj kotka ogonem, judaszu.

  7. Jednak nie do końca zrezygnowali z podatków. Podatek w wysokości 25% ma być dla tych co mają powyżej 100tys. euro na koncie. Czyli była segregacja narodowa i rasowa, była segregacja stanu społecznego pochodzenia a teraz będzie segregacja wartości kasy w kieszeni. Świat dąży ku przepaści co raz szybciej.

Comments are closed.