Leasing i kredyt to usługi na pozór bardzo do siebie zbliżone. Z punktu widzenia laika obydwa mogą prezentować się mniej więcej tak: Korzystający z nich klient wchodzi w posiadanie konkretnego przedmiotu, który następnie musi spłacać przez określony czas. Te produkty różni jednak od siebie wiele szczegółów. W wypadku kredytu klient staje się właścicielem przedmiotu, a musi spłacać zaciągniętą pożyczkę pieniężną. Gdy bierzemy auto w leasing, pozostaje ono własnością firmy finansującej.

Zalety kredytu

W odróżnieniu od leasingu za pomocą kredytu można sfinansować zakup samochodu całkowicie. W wypadku tej formy pozyskiwania funduszy nie potrzebujemy wkładu własnego. Niezwykle istotny jest też fakt, że pożyczkę bankową można spłacać przez niezwykle długi czas – nawet przez dziesięć lat. Dłuższy okres kredytowania jest jednoznaczny ze zmniejszeniem comiesięcznych obciążeń. Kolejną rzeczą, która stawia w pozytywnym świetle tę formę zdobywania pieniędzy, jest specyficzna opcja, którą dają niektóre banki. Umożliwiają one mianowicie wzięcie wakacji kredytowych. W razie przejściowych problemów finansowych spłatę pożyczki można na pewien okres zawiesić. Ponieważ samochód (czy dowolny inny przedmiot) kupiony za pieniądze z kredytu staje się własnością kredytobiorcy, ma on prawo niemal dowolnie nim zarządzać. Dlatego też o wiele łatwiejsze niż w wypadku leasingu jest jego sprzedanie.

Zalety leasingu

Leasing samochodów cieszy się niezwykle dużą popularnością wśród polskich przedsiębiorców. Ta forma zezwala na dużo mniejszą elastyczność niż kredyt. Zazwyczaj obowiązuje ją o wiele krótszy okres spłaty rat. Sprzedaż samochodu wziętego w leasing kwalifikuje się wręcz jako niemożliwa. Usługa ta jest jedynie pozornie mniej opłacalna niż kredyt. Wyjątkowo często sięgają po nią firmy. Leasing daje bowiem możliwość amortyzowania środków trwałych. W tym wypadku właściwie całość raty można wpisać w koszty. Dzięki temu bardziej korzystnie będzie wyglądał comiesięczny bilans zysków i strat.

Niestety podanie uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: „Kredyt czy leasing?” nie jest możliwe. W każdym wypadku należy z kalkulatorem w dłoni porównać konkretne produkty.