Abonament RTV ma zostać wpisany w zeznanie podatkowe. Ma to na celu upowszechnienie tego obowiązku tak, by uiszczał go każdy płatnik PIT, CIT i KRUS.

Wskazane wyżej propozycje zmian mają ratować budżet mediów publicznych. Planuje się także zobowiązanie operatorów platform cyfrowych oraz kablówek, aby dostarczały Poczcie Polskiej bazy danych swoich klientów. Operatorzy mają też przypominać swoim klientom o konieczności płacenia przez nich abonamentu. Do końca lutego ma trafić do rządu projekt ustawy, nad którym obecnie pracuje Ministerstwo kultury. Kilka tygodni później ma on zostać przekazany do parlamentu.

Opisywane zmiany mają spowodować wzrost liczby osób płacących abonament RTV co najmniej dwukrotnie. Informacje te potwierdzają to, że opłata ta najprawdopodobniej będzie naliczana razem z podatkiem PIT. Składka nie ominęłaby też płatników CIT oraz KRUS. Ściganie podmiotów, które nie płacą abonamentu miałoby zostać przejęte przez urzędy skarbowe.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prognozuje, że przychody z abonamentu w 2017 roku znowu zmaleją i wyniosą około 635 mln zł. Podejmowana jest więc kolejna próba ratowania budżetu mediów publicznych. Rok temu mieliśmy już okazję zapoznać się propozycją doliczania opłaty w kwocie 12-15 zł do rachunków za prąd. Podobno pomysłu nie wdrożono z uwagi na brak zgody koncernów energetycznych. Pojawiła się także propozycja obciążania opłatą w kwocie 10-12 zł wszystkich gospodarstw domowych, bo uznano, że domyślnie wszystkie posiadają telewizor. Ten pomysł nie był kontynuowany z uwagi na dużą ilość wad prawnych, które się w nim pojawiły.

Teraz podjęto próbę realizacji propozycji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zgodnie z nią, zamiast abonamentu, który jest obecnie, pobierana ma być kwota 6,33 zł od każdego podatnika. Dzięki temu można by było pozyskać nawet około 2,7 mld rocznie.

W ubiegłym roku wpływy z abonamentu RTV wyniosły 749,9 mln zł. Z tej kwoty 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł  trafiło do Polskiego Radia, natomiast  170,6 mln zł do publicznych stacji regionalnych.

Warto przypomnieć, że abonament radiowo-telewizyjny to opłata, która jest pobierana w związku z posiadaniem i korzystaniem z odbiornika radiowego /telewizyjnego. Cel abonamentu RTV to umożliwienie realizacji misji telewizji publicznej. USA, Wielka Brytania i Luksemburg to kraje, w których zrezygnowano z pobierania abonamentu RTV.

3 KOMENTARZE

  1. Tak dziala kapitalistyczna machina. Podatek i to przymusowy jest wpisany w obecny system niewolnictwa. Placisz na politykow, na ich partie i na ich media. Politycy i media to dwa najwazniejsze narzedzia wladzy i manipulacji spoleczenstwa przez kapital. Nie nadarmo nazywa sie to dziadostwo mainstream media co oznacza – pranie mozgu od dziecka i emerytury. Jeszcze wiele takich pomyslow zostanie zrealizowanych zanim caly system pier…ie.

  2. Taka kwota (6,33 od podatnika) myślę byłaby satysfakcjonująca dla każdego. Jestem za, gdyż zauważyłem widoczną poprawę jakości przekazywanych informacji, programów naukowych itp. Kwota, którą udałoby się zebrać tytułem abonamentu pozwoli TVP i Polskiemu Radio udoskonalać swoje programy i audycje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here