W dniu 15 czerwca 2011 roku odbyło się w Łodzi spotkanie promujące najnowszą książkę Rafała Ziemkiewicza pt.: „Zgred”. Autor odpowiadał na liczne pytania czytelników. Nie zabrakło oczywiście takich, które nawiązywały do bieżącej sytuacji w kraju. Jedno z nich dotyczyło sytuacji gospodarczej kraju. Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z odpowiedzią autora „Zgreda” na to pytanie…

Relację przygotował Marcin Janowski

9 KOMENTARZE

 1. Ziemkiewicz trochę mnie ostatnio wkurzył podając nieprawdziwą informację o zmianie treści napisu na nagrobku Bł. Ks. J. Popiełuszki. Ale potem to odwołał, choć przyznam, że nie najlepiej to o nim świadczyło. Tu w doskonałej formie.

 2. Tradycyjnie naobrazal Polakow nazywajac ich idiotami (tradycyjnie mowiac to niby zartem…) i tradycyjnie powtorzyl znane komunaly o dlugach i panstwie, ktore sie lada chwila zawali. Gdyby ten gosc choc troche mial pojecia o gospodarce…ale nie wymagajamy od propagandystow mowienia prawdy. Skasowal swoje honorarium i pojechal na kolejne „spotkanie zamulajace”. Pan Kalicki ma racje – Rafko byl w doskonalej formie..

 3. Polska Jest Nie najważniejsza!! Dług publiczny jest kosmiczny, Cudów nie ma, POzostaje tylko ściema!! Fircyk Donald bez krępacji, Cud obiecał POlskiej nacji. Trafnie uznał: lud to kupi, bo jest ciemny, mocno głupi. W PeO młodzież uwierzyła. Do urn wartko POdążyła. I we Wronkach i w Pułtusku. Dali głos Donaldu Tusku. No nareszcie, jest nadzieja. Naród wybrał czarodzieja. No i w końcu stał się cud. Był Chlebowski i Drzewiecki z Sobiesiakiem, czary mary są afery, wyszedł SMRÓD. Bezrobocie z POdatkami jak gruźlica pnie się w górę, Rosną ceny i zarobki platformianych urzędasów, Autostrady zawalone, Z Unii forsa POgrzebana, Kolej polska zacofana, Służba zdrowia dogorywa. Pielęgniarki i robole nędznie grosze zarabiają, Chamy z PSLu, bez Hitlera więc do Rajchu za robotą swoje biedne dzieci gnają, Platformersi z lewusami ustawowo narkotyki miękkie wprowadzają, Za co kasy na wybory z Wołomina i Pruszkowa od gangsterów fuul dostaną. W WOŚP Orkiestrze nastolatki, zluzowane POlskie świnki, Swoje młode ciała dają, POjebańcy z SLD krzyż, patriotyzm wyśmiewają, Gejów lesby i złodziei z POprawności, jewropejsko wspomagają, z TVP, IPNem i TV Trwam ostro grają, A SBcy z agentami brudne łapy w PRLu zanurzone zacierają. Biedna nasza Polska cała, cudotwórców se wybrała. Naród płacze, klnie i szlocha. Donek ludu już nie kocha. Ci co cuda ogłaszali, wrednie naród oszukali. Ci co w cuda uwierzyli, se kłopotów przysporzyli. Wiersz jest dobry ale nie mój. Przepraszam autora za moje w nim zmiany i pozdrawiam!!

 4. Na czym polega szkodliwość PiSu.
  1)Hamuje przemiany wolnorynkowe w kraju.
  Na przykład służba zdrowia. PO dawno by sprywatyzowało zorganizowaną po marksistowsku służbę zdrowia. Przemiany są jednak hamowane z obaw o utratę elektoratu na rzecz PiSu. PiS nigdy nie mówił; zgadzamy się na prywatyzację, chcemy jedynie kontrolować ten proces, aby nie dochodziło do przejmowania majątku państwowego za półdarmo. PiS zawsze prywatyzację służby zdrowia potępiał w czambuł i z rozmysłem wzbudza u ludzi lek przed tym koniecznym procesem. W ten sposób PiS (przez tworzenie niesprzyjającego klimatu społecznego) odpowiada za zaniechania PO. Podobnie jest z oskarżaniem PO o wyprzedaż majątku narodowego.
  2)PiS hamuje wzrost poparcia dla UPRu.
  Elektorat PiSu nigdy nie poprze UPRu. Potencjalny elektorat UPRu to elektorat PO. Ludzie ci jednak nie porzucą PO (mimo braku realizacji reform wolnorynkowych), póki będzie istniało zagrożenie przejęcia władzy przez PiS. Innymi słowy agresja PiSu umacnia PO i blokuje UPR.
  3)PiS hamuje uporządkowanie seny politycznej w Polsce.
  Raz, jak wyjaśniłem wyżej, PiS uniemożliwia pojawienie się czystej prawicy w sejmie. Dwa, zmusza PO do przesunięcia się na lewo. PO powoli, ale stopniowo utwierdzało się w swojej centroprawicowości. Objawiło się to spadkiem poparcia tej partii. Część elektoratu to nie pasowało i powróciła do SLD. PiS jako partia nie przestrzegająca żadnych zasad, gotowa zrobić wszystko dla odzyskania władzy, zaczął przygotowywać się do przyszłego sojuszu z SLD. W tym przypadku PO, aby pokrzyżować ten plan, zmuszone było dokonać transferu kilku lewicowych osobistości. W ten sposób proces porządkowania w Polsce sceny politycznej został zahamowany. Dyskurs polityczny zamiast przenieść się na grunt ideowy(więcej-mniej państwa), będzie toczył się wokół personaliów. Wygra ta partia która przyciągnie więcej osobistości. Sprawy programowe jak zawsze zejdą w Polsce na dalszy plan.

 5. VVV, to raczej jest bardzo naiwne twierdzenie że PiS, zmusza PO do przesunięcia się na lewo.
  Nikt do niczego PO nie zmusza, PO zawsze było partią władzy. Co najwyżej przyświecały im tylko prawicowe hasła gospodarcze, w czasie gdy było to potrzebne i dawało poparcie prostych ludzi. Zwykły populizm było widać u tej partii zawsze, wystarczyło spojżec na osobistości zasiadające w tym politycznym zlepku, by wiedzieć że ta partia nie ma czystych intencji.
  Obecnie lewe hasła za sprawą ideowych działań lewicy (mającej w zachodnim świecie ogromne poparcie) się lepiej sprzedają. Stąd skręcanie PO w kierunku lewicy.
  PiS sam również ukazał, że jest partią populistyczną, obiecywał wyrównywanie szans, krytykował kapitalizm itp. A sam będąc u władzy był bardziej prawicowy w działaniach gospodarczych niż PO.
  Pomińmy tą kwestię, te partie nie są prawicowe i nigdy nie były. To, że media je takimi ochrzciły to inna sprawa. Winna jest temu jak wyżej wspomniałem ideologia lewicowa przyświecająca całemu obecnemu zachodowi do którego owe media nas na siłę pchają jakby tam czekało na nas oświecenie.
  W moim mniemaniu to nie PiS blokuje prawicę, bo niby kto o poglądach prawicowych głosuje na PiS? Na PiS głosują byli solidarnościowcy, ludzie bojący się odpowiedzialności za samych siebie, widzący tylko jako zagrożenie, a zupełnie nie widzących swoich własnych szans na wyrwanie siłą z tego co jest im potrzebne.
  Co oni mają wspólnego z prawicą, poglądy na sferę obyczajową?
  Partią blokującą prawicę jest właśnie i zwłaszcza PO. Ale jak napisałeś zawdzięcza poparcie nie temu, że głosuje na nie prawica (bo tej w Polsce jest coraz mniej), ale temu, że jest silną opozycją do PiS i SLD. PO jest jak to się mówi „nowoczesne”, nawet bardziej niż SLD, które przecież ma czerwone korzenie i w Polsce się to pamięta. Prozachodnie PO zmierza w kierunku lewym bo zachód jest lewy, a wszystko pod dyktando naszych zachodnich braci.
  Aby zaistniała prawica, musi istnieć silne poparcie myśli prawicowej w mediach. Jeżeli wszyscy non stop wałkują o destrukcyjnym wpływie rozwarstwienia majątkowego, o pokrzywdzonych mniejszościach, a Polskę nazywają zacofanym ciemnogrodem to skutki są jakie są.
  Takie czasopisma jak „opcja na prawo” winny wychodzić w dużym nakładzie przynajmniej raz na tydzień aby stanowić skuteczną opozycję dla lewicowych mediów.

 6. Jak tutaj wielokrotnie komentujący pisali – wszystko jest w razwiedce. Jeżeli ona zrozumie, że prawicowość ją umocni i utrzyma przy władzy to będzie w Polsce prawicowa kontrrewolucja w każdej dziedzinie życia państwowego i narodowego. Tylko RAZWIEDKA!

 7. ten osobnik z 23. czerwa , jakis VVV to przerazajaco chory czlowiek, jakis oblakany, co on plecie? Rozum mu odebralo.

 8. Panie Ziemkiewicz, wszystko dobrze, ale trzymać rękę w kieszeni podczas wykładu,eeeeeee nieładnie…

Comments are closed.