W celu transportu niedużych ładunków na małe odległości wykorzystuje się specjalne urządzenia, które zostały zaprojektowane specjalnie w tym celu. Znajdują zastosowanie w bardzo wielu różnych branżach. Sprawdzają się w każdym miejscu, gdzie trzeba przewozić ciężkie palety, a ograniczona przestrzeń wymaga wykorzystania małych i zwrotnych pojazdów.

Urządzenie takie jak wózek widłowy, można znaleźć praktycznie w każdej fabryce i hali magazynowej. Używane są także w portach, przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz sklepach wielkopowierzchniowych. Do transportu produktów przy pomocy wózków wykorzystuje się zazwyczaj drewniane palety, które są zaprojektowane tak, aby można je łatwo umieścić na podnośniku wózka. Szerokie zastosowanie sprawia, że są to niezwykle popularne maszyny, a na rynku można znaleźć wiele różnych modeli tych pojazdów.

Jakie korzyści przynosi wykorzystywanie możliwości, które dają wózki widłowe? Na pewno pozwalają na znacznie szybsze wykonanie wielu prac, przede wszystkim wszędzie tam, gdzie siła ludzkich mięśni nie wystarczy do przenoszenia wszystkich ładunków. Dzięki sprawnym wózkom widłowym można też lepiej zagospodarować przestrzeń magazynową, ponieważ nieduże, zwrotne pojazdy bez trudu poruszają się nawet w bardzo wąskich korytarzach. Najczęściej używane wózki mogą unieść ładunek o wadze od kilkuset kilogramów do pięciu ton. Udźwig takiego pojazdu jest uzależniony od jego konstrukcji oraz parametrów. Niektóre maszyny tego typu radzą sobie również z ciężarami osiągającymi pięćdziesiąt ton.

Szybki załadunek oraz rozładunek wielu towarów byłby po prostu niemożliwy bez wózków widłowych, dlatego są one niezbędne i niezastąpione w nowoczesnym przemyśle, handlu oraz transporcie. Znaczne zwiększenie wydajności, na które pozwala używanie tych pojazdów, przekłada się na korzyści dla przedsiębiorców oraz ich klientów. Wybór konkretnego modelu wózka widłowego powinien być podyktowany przede wszystkim jego zastosowaniem oraz warunkami pracy, w których będzie wykorzystywany. Warto zwrócić również uwagę na to jaka będzie wysokość kosztów eksploatacji takiej maszyny oraz stopień jej awaryjności.