Jan M. Małek
Jan M. Małek (Foto. pafere.org)

14 marca 2022 roku w Los Angeles zmarł śp. Jan Michał Małek. Był działaczem polonijnym, wspierał, od początku lat 90-tych XX wieku, wydawanie i promocję w Polsce klasycznej literatury wolnorynkowej, stworzył Fundację Polsko-Amerykańską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE), był współfundatorem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.

Z pewnością robił jeszcze wiele innych dobrych i pożytecznych rzeczy, o których nawet nie wiemy. W 2016 roku odznaczony został przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za całokształt działalności dla dobra Polonii i Polski, jest również laureatem nagrody im Fryderyka Bastiata. Jeśli w latach 90-tych udawało Wam się dotrzeć do polskich tłumaczeń książek Ludwiga von Misesa, z całą pewnością były to pozycje wspierane finansowo przez Jana M. Małka. Książek i artykułów o tematyce gospodarczej, zachwalających wolną przedsiębiorczą, krytykujących socjalizm i państwową kradzież, które ukazały się w Polsce właśnie dzięki wsparciu śp. Jana M. Małka, liczyć można w setkach.

Znamy już datę pogrzebu założyciela Fundacji PAFERE. Odbędzie się on 10 maja 2022 roku (wtorek) w jego rodzinnym mieście, Piotrkowie Trybunalskim. Msza święta żałobna rozpocznie się o godzinie 11.30 w Bazylice Mniejszej pw. św. Jakuba Apostoła (Fara) przy ul. Krakowskie Przedmieście 2 (Stare Miasto). Jan Michał Małek zostanie pochowany w grobie rodzinnym na piotrkowskim Starym Cmentarzu.

S

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here