Konkurs na tekst o III RP – III Rzeczpospolita – czas sukcesu czy zmarnowanych szans? (w aspekcie gospodarczym, politycznym i społecznym)” – zakończony. Na portal Prokapitalizm.pl wpłynęło 5 prac spełniających kryteria regulaminu oraz jedna, która tych kryteriów nie spełniała (zbyt mała objętość oraz anonimowy autor), więc nie została na portalu opublikowana, a tym samym nie wzięła udziału w rywalizacji.
Taki konkurs to spore ryzyko dla jego organizatora, zwłaszcza jeśli nadchodzą teksty, z których więcej niż jeden zasługiwałby na pierwszą nagrodę. Tak – w ocenie organizatora – było właśnie tym razem.  Jak wybrać ten najlepszy, najpełniej trafiający w sedno tematu? Ale cóż, zasady są nieubłagane, tak jak pierwsza nagroda, książka Warrena Carrola„Narodziny i upadek rewolucji komunistycznej”, ufundowana przez Wydawnictwo Wektory, była tylko jedna.
Odnosząc się do merytorycznej zawartości nadesłanych artykułów należy stwierdzić, iż poruszyły one najważniejsze wątki z historii ostatniego 20-lecia i tym samym okazały się niemal 100-procentową odpowiedzią na zadany temat konkursowy. Ich Autorzy w większości krytycznie odnieśli się do ostatnich lat najnowszej historii Polski, nie tracąc jednak z perspektywy tego, co jest, albo co było dobre. Tylko jeden artykuł przedstawił optymistyczną wersję dziejów III RP, jako kraju „normalności, sukcesu i rozwoju”.
Po krótce… Autorzy nie zostawili suchej nitki na tzw. elitach, dostało się „zbyt drogiej”, oszukańczej klasie politycznej, nie oszczędzono układu okrągłego stołu, czyli porozumienia komunistów z częścią tzw. opozycji demokratycznej, kontraktowych wyborów z 1989 roku i wyłuszczono wszelkie wynikłe z tego patologie w sferze politycznej, gospodarczej i społecznej. Szereg zaniechań: lustracja, reprywatyzacja, brak edukacji ekonomicznej Polaków, zniechęcenie do jakiejkolwiek aktywności, choćby na szczeblu lokalnym, co jeden z Autorów określił jako „zabicie ducha w Narodzie”, wskazywałoby raczej – zdaniem większości Autorów –  na negatywny bilans III RP. Dochodzą do tego: przymus ubezpieczeń społecznych, złodziejska prywatyzacja, wysokie podatki… Ale nie zabrakło także akcentów pozytywnych, np. wskazanie na przedsiębiorczość i zaradność Polaków, mimo rozrastającej się biurokracji, coraz bardziej krępującej i utrudniającej codzienne życie.
To, co może nieco zaskakiwać w przysłanych na konkurs artykułach to to… czego w nich nie ma… Mianowicie brak jakiejkolwiek oceny roli Kościoła katolickiego w ostatnim 20-leciu. Czyżby Kościół, wciąż potężny i wpływowy w III RP, nie odegrał w jej krótkiej historii żadnej – ani pozytywnej ani negatywnej – roli? A może to temat na odrębny konkurs?
Portal Prokapitalizm.pl kilka tygodni temu zamieścił sondę internetową z zapytaniem: III RP to: a). postkomuna; b). czekam na IV RP; c). moja Ojczyzna; d). kraj jak inne; e). raj na Ziemi192 interneutów (74 proc.) odpowiedziało twierdząco na pierwszy wariant, że III RP to „poskomuna”; 37 (14 proc.) „czeka na IV RP”; 15 głosujących (6 proc.) uznało III RP za „swoją ojczyznę; 12 (5 proc.) uważa III RP za „kraj jak inne”); a dla 4 internautów (2 proc.) – III RP to „raj na ziemi”. Wynik sondy internetowej, jak i ogólna ocena III RP wyłaniająca się z większości nadesłanych na konkurs artykułów, jasno wskazują, że III RP to – pisząc hasłowo – postkomuna.
A wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce (nagroda Warren H. Carrol – „Narodziny i upadek rewolucji komunistycznej”):
Michał Szymański za artykuł:  III Rzeczpospolita – ale czy Polska?
II miejsce eksequo (nagroda Eric von Kuehnelt-Leddihn – „Jezuici, burżuje, bolszewicy”):
Maciej Bukowski za artykuł: III RP – od czerwonego socjalizmu do socjaldemokracji
Michał Nawrocki – za artykuł: III Rzeczpospolita – kanty okrągłego stołu
III miejsce (nagroda Patrick J. Buchanan – „Dzień sądu”):
Mateusz Teska za artykuł: III RP zrobiła ludziom wodę z mózgu
IV miejsce (upominek książkowy):
Norbert Gałązka za artykuł: III RP – normalność, sukces i rozwój

Przypominamy, że fundatorem głównych nagród książkowych jest Wydawnictwo Wektory. Drugi egzemplarz powieści „Jezuici, burżuje, bolszewicy” (II nagroda) oraz upominek książkowy dla Autora tekstu, który zdobył IV miejsce w konkursie, ufundowane zostały przez portal Prokapitalizm.pl

Redakcja portalu Prokapitalizm.pl serdecznie dziękuje uczestnikom i laureatom konkursu za nadesłane artykuły. Życzymy przyjemnej i twórczej lektury wygranych książek i zapraszamy do dalszej współpracy z naszym portalem.
Paweł Sztąberek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here