Portal Prokapitalizm.pl ogłasza konkurs na najciekawszy artykuł!
W związku z 20 rocznicą kontraktowych wyborów do parlamentu (4 czerwca 1989 roku), w wyniku których – zdaniem znanej aktorki Joanny Szczepkowskiej – „skończył się w Polsce komunizm”, proponujemy jako główny temat konkursu:
III Rzeczpospolita – czas sukcesu czy zmarnowanych szans?
(w aspekcie gospodarczym, politycznym i społecznym).

Warunki konkursu:
Nadesłane artykuły…
– muszą zawierać minimum 1300 wyrazów.
– nigdy i nigdzie nie były wcześniej publikowane
– nie mogą być anonimowe
Czas trwania konkursu:
od 4 czerwca do 31 lipca 2009 roku. Artykuły na konkurs można nadsyłać do ostatniego dnia lipca br.
Nagrody książkowe ufundowane zostały przez Wydawnictwo WEKTORY:
I nagroda:
narodziny_i_upadekWarren H. Carroll – „Narodziny i upadek rewolucji komunistycznej” (Wydawnictwo Wektory 2008, sztywna oprawa, stron 750)
Światowy bestseller Warrena H. Carrolla to fascynująca i zarazem przerażająca opowieść o komunizmie – „największym wrogu wolności, z jakim zmierzyła się ludzkość”. Opierając się na imponującym materiale faktograficznym, autor przedstawia genezę, narodziny, rozwój i upadek systemu politycznego, który przewyższył wszelkie inne pod względem liczby ofiar, okrucieństw i zniszczeń, a przede wszystkim hipokryzji, albowiem swoich zbrodni dokonywał w imię szczęścia ludzkości. Książka Carrolla jest także pasjonującą opowieścią o ludziach, gdyż to oni, nie zaś anonimowe mechanizmy dziejowe, tworzą historię. Autor pisze więc zarówno o tych, którzy poświęcili swój talent i siłę, aby budować system totalitarny odbierający innym wolność, godność i życie, o tych, którzy naiwnie bądź cynicznie go popierali, jak też o tych, którzy niezłomnie z nim walczyli.
II i III nagroda (do wyboru przez zdobywcę drugiego miejsca) :
jezuici_burzujeEric von Kuehnelt-Leddihn – „Jezuici, burżuje, bolszewicy” (Wydawnictwo Wektory 2008, stron 332)
Beletrystyka  o rwącej, lekkiej i wciągającej fabule. Jej akcja rozgrywa się w przededniu II wojny światowej. Główny bohater to człowiek religijny obserwujący ideologiczny chaos zarówno w Niemczech jak i  Europie. W trakcie misji zbierania informacji o sytuacji Kościoła Katolickiego w Związku Radzieckim ma okazję na własnej skórze doświadczyć dobrodziejstw komunizmu. Obecne jej wydanie jest uwspółcześnioną wersją przedwojennego polskiego wydania z 1937 roku. Erik von Kuehnelt-Leddihn był dzieckiem wielonarodowego imperium Habsburgów. Katolik, monarchista, pisarz, historyk, dziennikarz, podróżnik i lingwista operujący kilkunastoma językami, znał też polski. Lubił USA, choć Amerykanów uważał za naiwne dzieci. Pozostawał też cały czas krytyczny w stosunku do demokracji. Otwarcie oświadczał, że jego ulubionym systemem jest monarchia absolutna
dzien_saduPatrick J. Buchanan – „Dzień sądu. Czyli jak pycha, ideologia i chciwość niszczą Amerykę” (Wydawnictwo Wektory 2008, stron 240)
Znany m.in. ze „Zmierzchu Zachodu” autor, tym razem podejmuje temat największego zagrożenia przed jakim stoi obecnie Ameryka. Buchanan ukazuje w książce, w jaki sposób Stany Zjednoczone są potajemnie przyłączane do Meksyku i stają się częścią gospodarki światowej za sprawą elitarnych kręgów zwolenników globalizacji, która zagraża USA utratą suwerenności i niepodległości. Autor nie poprzestaje na krytyce. Przedstawia także propozycje, które pozwolą zawrócić Amerykę  ze ścieżki, po której zmierza ku samobójstwu. USA stoją bowiem w obliczu alternatywy: albo przetrwają i pozostaną i pozostaną jednym narodem, albo na zawsze znikną z kart dziejów. Choć niektóre tezy autora mogą się wydawać dyskusyjne, na pewno warto mieć tę pozycję w swojej biblioteczce.
Informujemy jednocześnie, iż niezależnie od zajętego miejsca każdy z uczestników konkursu otrzyma upominek książkowy.
Artykuły nadsyłane na konkurs będą na bieżąco publikowane na portalu Prokapitalizm.pl . W temacie przesyłki prosimy wpisać: KONKURS. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną na początku sierpnia 2009 roku. Artykuły oceniane będą przez redakcję Prokapitalizm.pl
wyslij_email Przyślij artykuł na konkurs…

Artykuły konkursowe:
Norbert GałązkaNormalność, sukces i rozwój…
Mateusz Teska – III RP zrobiła ludziom wodę z mózgu…
Maciej Bukowski – III RP – od czerwonego socjalizmu do socjaldemokracji
Michał Szymański – III Rzeczpospolita – ale czy Polska?
Michał Nawrocki – III Rzeczpospolita – kanty okrągłego stołu

5 KOMENTARZE

  1. 4.VI.1989 skończył się komunizm typu wshodniego a zaczął komunizm typu zachodniego; i to zdanko może służyć za podsumowanie całych ostatnich 20 lat.

  2. Stary Starka ma rację z tym komunizmem. Podział jest ciekawy. Różnice w tych typach komunizmu spowodowane są wpływami cywilizacyjnymi. Komunizm typu wschodniego, był wyjątkowo paskudny. Zawierał w sobie wiele cech cywilizacji turańskiej. Tan zachodni, budowany w Europie pod patronatem Niemiec zawiera w sobie cechy cywilizacji bizantyńskiej. Jeszcze nie wiemy, jaki będzie komunizm typu zachodniego. Jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. Ale z tego, co widać i słychać to wesoło ani do śmiechu nie będzie. Podsumowania i stosownego porównania dokonają nasze dzieci.

  3. Panie Wojciechu Perczak oby nasze dzieci na własnej skórze nie odczuły tych zachodnich komuszych eksperymentów i lepiej żyły jako CHRZEŚCIJANIE w kraju mającym jako podstawę prawnych norm wiarę RzymskoKatolicka czyli w CIVITA CHRISTIANA z królem jako ustawodawcą, sędzią i realnie rządzącym, a odpowiedzialnym za swych poddanych i dziedzictwo przekazywane nastepcy tronu.

  4. Panie Sceptyku, tez chciałbym, aby było tak, jak Pan to wyżej opisał. Ale teraz w Europie (nie tylko w Unii Europejskiej) i w Ameryce, to lewactwo wszelkiej maści trzyma sie mocno. A nawet się umacnia. A ono, to lewactwo, raz zdobytej władzy – łatwo nie puści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here