Rajmund Pollak zadał kilka pytań ambasadorowi Tajwanu w Polsce. Polecamy lekturę tego wywiadu. Jak na dyplomatę przystało, odpowiedzi Pana Ambasadora są iście dyplomatyczne 😉

Jego Ekscelencja Ambasador Tajwanu w Polsce Weber Shih. Jako publicysta popularnego portalu www.prokapitalizm.pl chciałbym poinformować licznych czytelników o przyjacielskim nastawieniu władz Tajwanu dla Polski w obliczu epidemii koronawirusa. Dlatego prosiłbym Jego Ekscelencję Ambasadora Tajwanu w Polsce o odpowiedź na następujące pytania:

Rajmund PollakL Czy prawdziwe jest twierdzenie większości światowych mediów, że koronawirus powstał w Chinach?

Ambasador Weber Shih – Mimo, że nie jestem naukowcem, to ze sprawozdaniami prasowymi mam do czynienia na bieżąco z bliska i wierzyć, że stoją one na straży transparentności jest najlepszą polityką.

Niektórzy włoscy dziennikarze wręcz rozpowszechniają niesprawdzone wiadomości, że rzekomo do Italii koronawirus został jakoby przywleczony przez chińskich pracowników włoskich domów opieki nad osobami starszymi?

– Nie jesteśmy we Włoszech. Aby poznać fakty, trzeba zwrócić się do włoskich ekspertów.

Czy za epidemią koronawirusa nie stoi jakiś ośrodek badań broni biologicznej w jednym ze światowych mocarstw nuklearnych?

– To jest przedmiotem badań ekspertów strategicznych!

Chciałbym się dowiedzieć, odnośnie możliwości przysłania do Polski z Tajwanu respiratorów przydatnych do leczenia osób zarażonych koronawirusem?

– Tajwan jest darczyńcą masek chirurgicznych do krajów objętych epidemią, włączając w to Polskę.

Czy Minister Zdrowia Rzeczpospolitej przekazał drogą dyplomatyczną do Tajwanu aktualne potrzeby naszych szpitali w walce z koronowirusem?

– My w pełni rozumiemy, że globalny wysiłek w zwalczeniu COVID19 jest najwyższego znaczenia na poziomie międzynarodowej kooperacji, aby osiągnąć sukces. Z tego punktu widzenia posiadamy dobrą koordynację z odpowiedzialnymi autorytetami w Polsce.

Czy można obecnie uznać, że epidemia koronawirusa na Tajwanie została już opanowana przez służbę zdrowia?

– Za koordynację wszelkich działań w walce z koronawirusem na Tajwanie jest odpowiedzialne Centralne Biuro Zarządzania Kryzysowego ds. Epidemii (CECC). Jak do tej pory działania CECC przynoszą pozytywne efekty, ale walka z koronawirusem jeszcze się nie skończyła.

Korespondencję z Przedstawicielstwem Taipei w Polsce przeprowadził
Rajmund Pollak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here