Podczas gdy Zachód zastanawia się nad kolejnymi sankcjami w stosunku do Rosji, szef chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Wang Yi ogłosił właśnie, że jego kraj zacieśnia współpracę gospodarczą z Rosją.

Oba państwa planują wspólny rozwój azjatyckiej infrastruktury, m.in. przy tworzeniu tzw. „Nowego jedwabnego szlaku”. Mają to być inwestycje w autostrady, porty, koleje, co ma się przyczynić do rozwoju handlu w Azji. Jak podaje onet.pl, „w najbliższym czasie Pekin i Moskwa zintensyfikują współpracę w budowie szybkich kolei, chińsko-rosyjskich samolotów komercyjnych, rurociągów, a także w finansach i energii jądrowej”.

Informację tę szef chińskiego MSZ ogłosił podczas dorocznej sesji parlamentu ChRL, Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.

S

4 KOMENTARZE

  1. Chyba nie będzie innego wyjścia jak popieranie US-amerykańskiego banydyty przeciwko rosyjsko-chińskiemu bandycie.

  2. Pomimo naszych zapędów Polska potęgą nie była i nie będzie. Piastują ją państwa ,które mają bogate złoża surowców i postkolonialne i teraz z dwojga złego patrząc USA to nasi demokratyczni sojusznicy, ale są daleko a Rosja to nasz sąsiad i co robić?nie wymachiwać szabelką kiedy w ramach nagłej konfrontacji nie mamy szans i kapitałowo i demograficznie i militarnie ,ale taki stan rzeczy nie oznacza tchórzostwa.Póki świat jest dwubiegunowy będziemy pomiędzy młotem a kowadłem.

  3. Tylko że komentatorzy są zdania, że nowy jedwabny szlak, to projekt, który ma zmarginalizować znaczeni Rosji. Co do współpracy to polega on na tym, że Chiny kupują tanie surowce, przerabiają je, a potem sprzedają z dużym zyskiem.
    Co do Chin, jest to Państwo, które swoją strategię planuje na dziesięciolecia do przodu, a miejsce Rosji w tej strategi nie jest raczej godne pozazdroszczenia.

  4. Już mogę wam przepowiedzieć jak będzie wyglądała III wojna światowa. Rosja i Chiny w Unii Azjatyckiej zaatakują Unię Europejską. Oczywiście zwycięży Unia Europejska. Ameryka w tej wojnie nie będzie się liczyć, będzie zbyt słaba. Dlaczego? Tego jeszcze nie wiadomo, ale coś ją osłabi albo zamachy terrorystyczne, może bomba atomowa, a może coś innego. Tak mówi głos Boga.

Comments are closed.