Nie od dziś wiadomo, że polska branża gier komputerowych ma się co najmniej znakomicie. Nasze firmy są rozpoznawane na całym świecie, a sporo tytułów od takich producentów, jak CD Projekt RED, Techland, czy też 11bit Studios zyskało sobie na całym świecie status gier po prostu kultowych! Wystarczy wymienić takie tytuły, jak na przykład Wiedźmin 3, Cyberpunk 2077, Dead Island, seria Call of Juarez, Dying Light, This War of Mine i wiele innych.

Niedawno pojawiła się wiadomość, że powstała zupełnie nowa firma w tej branży. Nosi ona nazwę Red Square Games. Co o niej wiadomo? Czy będzie to kolejny producent, który zabłyśnie na rynku światowym, czy raczej dołączy do szeregu przeciętniaków, których w naszym kraju także jest całkiem sporo (choć w tym momencie określenie „przeciętniak” wcale nie ma zabarwienia pejoratywnego — chodzi tutaj po prostu o oto, że są to firmy, które są też znane na świecie, nie mają jednak statusu AAA, czy też po prostu nie są uważane przez graczy za absolutnie topowych producentów, jak wymienione wcześniej trzy firmy).

Red Square Games — co wiemy o tej firmie?

Na początek musimy zacząć od informacji podstawowych. Otóż firma Red Square Games powstała 15 marca 2021 roku jako podmarka większego przedsiębiorstwa o nazwie Nova-Tek. Twórcą i właścicielem Red Square Games jest Tadeusz Zieliński, który pod nowym szyldem będzie współpracował z Michałem Gołkowskim i Marcinem Zahorowiczem. Wszyscy trzej panowie będą mieć status równy, czyli będą współwłaścicielami, jako że każdy z nich wnosi do nowego przedsięwzięcia sporo wkładu własnego. Oto nieco więcej informacji na ich temat.

Tadeusz Zieliński

Tadeusz Zieliński na branży gier komputerowych „zjadł zęby” — jest po prostu wybitnym znawcą tej tematyki. Karierę zawodową rozpoczął od posady dziennikarza w znanym i cenionym czasopiśmie Gambler już w 1996 roku. Następnie współpracował z wieloma innymi redakcjami, jak między innymi Komputer Świat, Play, a także prowadził programy telewizyjne poświęcone grom komputerowym, jak na przykład Hyper oraz Polsat Games. Oprócz tego pracował także dla CD Projekt Red, Riot Games, a ostatnio dla Flying Wild Hog. W branży znany jest pod pseudonimem z00ltar.

Michał Gołkowski

To uznany literat, pisarz, reportażysta, felietonista i eseista, należący do tak zwanej „nowej fali” polskiej powieści. Jest niekwestionowanymi mistrzem dynamicznych powieści osadzonych w alternatywnej rzeczywistości. Gołkowski często sięga także do specyficznych okresów historycznych, na przykład wiele jego powieści osadzonych jest w okresie pierwszej wojny światowej lub w czasach Zimnej Wojny.

Jednak kluczowym elementem w przypadku Red Square Games jest cykl powieściowy Gołkowskiego określany ogólnie mianem SybirPunk. To trzy powieści traktujące o przygodach rosyjskiego gangstera — pionka, Saszy Chudowca, zajmującego się ogólnie rozprowadzaniem narkotyków. Powieści noszą tytuł SybirPunk 1, SybirPunk 2 oraz SybirPunk 3, ich tłem jest fikcyjna rosyjska metropolia NeoSybirsk, a autorowi udało się wykreować w nich niezwykle barwną, klimatyczną i intrygującą rzeczywistość.

Właśnie koncepcję SybirPunku Gołkowski wniósł do Red Square Games, jako że to właśnie na tej kanwie firma ta będzie opracowywać swoje gry.

Marcin Zahorowicz

Oprócz bycia prezesem firmy — matki, czyli Nova-Tek, Zahorowicz jest wielkim fanem świata SybirPunk, brak między innymi w projekcie SybirPunk Ustawka jako twórca zasad. Ponadto jest znakomitym grafikiem 3D i 2D, projektantem i specjalistą od tworzenia gier komputerowych. Jak również niezwykle sprawnym menedżerem i biznesmenem, więc stanowi siłę napędową Red Square Games.

Nad czym będzie pracować Red Square Games?

Jak łatwo domyślić się na podstawie powyższego opisu, celem firmy Red Square Games jest opracowanie gry wideo osadzonej w świecie SybirPunku wykreowanym przez Michała Gołkowskiego. Ze wstępnych doniesień wynika, że możemy spodziewać się pozycji będącej połączeniem znanego S. T. A. L. K. E. R.-a, Cyberpunka 2077 i Metro. Jednak nie wiadomo dokładnie, czy będzie to gra z otwartym światem i mnóstwem zadań do wykonania oraz licznymi miejscami do odwiedzenia, jak lotniska, bazy wojskowe, casino games VulkanVegas, czyli czymś zbliżonym koncepcyjnie do serii gier Grand Theft Auto, czy raczej produkcją nastawioną na wykonanie konkretnego zadania, ale z niezwykle różnorodnym światem — czyli grą o koncepcji podobnej do Dishonored lub Assassin’s Creed. Na razie twórcy najwyraźniej sami się wahają pomiędzy obydwoma rozwiązaniami. Które z nich zwycięży? Tego już dowiemy się w niedalekiej przyszłości.

Na razie wiemy jednak całkiem sporo o świecie gry. Będzie to wspomniany już, znany z cyklu powieściowego SybirPunk. Dla tych, którzy nie czytali żadnej z wchodzących w jego skład książek, streścimy go pokrótce. Otóż mamy tutaj do czynienia z niedaleką przyszłością oraz fikcyjną metropolią NeoSybirsk (oczywiście skojarzenia z Nowosybirskiem są tutaj w pełni trafne). Jednak świat przyszłości wcale nie rysuje się zbyt różowo. Brud, smród, powszechne przeludnienie, śmieci, zanieczyszczone powietrze i nieustanne starcia rywalizujących ze sobą gangów przy dyskretnie przymykających oko na ten problem skorumpowanych policjantach oraz wszechwładnych korporacjach, które wpłynęły na służbę zdrowia w taki sposób, że taniej jest wszczepić sobie mechaniczną protezę lub implant, zamiast wyleczyć uraz chorobę tradycyjnymi metodami. Oczywiście światem rządzą pieniądze, najbogatsi dostają implanty najwyższej jakości, a ci biedniejsi zwykłą tandetę. Natomiast najbiedniejsi? Ich nie stać ani na leczenie, ani tym bardziej na najtańsze nawet implanty.

Właśnie w takiej dość przygnębiającej rzeczywistości toczy się porywająca fabuła cyklu powieściowego Michała Gołkowskiego. Trudno więc się dziwić, że tak chwytny temat spotkał się z uznaniem zarówno szefa firmy Nova-Tek, jak i doświadczonego dziennikarza — w efekcie powstała nowa firma z branży „game devu”, która mamy nadzieję, że już niedługo zaprezentuje nam swój pierwszy produkt o jakości takiej, do jakiej przyzwyczaiły nas czołowe firmy, takie jak wspomniane na początku CD Projekt RED oraz Techland. Trzymamy kciuki za powodzenie projektu firmowanego marką Red Square Games i mamy nadzieję, że świat SybirPunku już wkrótce zagości na ekranach komputerów i konsol graczy z całego świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here