Od wielu lat rozliczaniu PIT stało się znacznie prostsze wskutek rozwoju technologii. Nie trzeba już stać w godzinnych kolejkach i rozliczać swoje zeznanie podatkowe w Urzędzie Skarbowym. Każdy z nas pamięta, że jakikolwiek błąd powodował stres i chociaż niektórzy korzystali z pomocy księgowych czy biur rachunkowych, to jednak były to dodatkowe koszty. Program e-pity sprawia, że można deklarację wypełnić w domu, bez jakichkolwiek stresów. Czym jest ten program i jak rozliczyć PIT za jego pomocą? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym tekście, do lektury, którego was zapraszamy.

Czym jest program e-pity?

Program e-pity jest narzędziem, które pomoże każdemu Polakowi w rozliczeniu rocznego zeznania podatkowego. Na pewno moment samego otrzymania takiej deklaracji nie jest najbardziej przyjemny, bo większości naszych rodaków kojarzy się to z biurokracją i wypełnianiem różnych rubryk, jednak trzeba przez to przejść. Program PIT jest bardzo prosty w obsłudze i dzięki niemu nawet najwięksi laicy będą potrafili poprawnie uzupełnić i wysłać swoje zeznanie.

Nie trzeba mieć najnowszego sprzętu, by go pobrać. Wystarczy wejść na oficjalną stronę i go pobrać. Następnie będziemy mogli założyć swoje konto, w którym będą zawarte wszystkie nasze deklaracje w jednym miejscu. Przeważnie ludzie przechowują takie dokumenty w szafkach, ale są to tylko kartki papieru, które mogą się zgubić. 

Jakie są zalety programu e-pity?

Podstawową zaletą jest możliwość rozliczenia swojej deklaracji w komfortowych warunkach. Wystarczy tylko dostęp do Internetu, posiadanie programu, zeznanie podatkowe od pracodawcy za 2021 roku oraz 2020 rok (są one potrzebne również do logowania) i w zasadzie to wszystko. Nie trzeba chodzić po Urzędach Skarbowych, aczkolwiek jeżeli ktoś nie chce rozliczać się przez Internet, to ma takie prawo, natomiast spowodowuje to dłuższy termin oczekiwania na zwrot pieniędzy (o ile taki jest) oraz brak kontroli nad zeznaniem podatkowym.

Skorzystanie z programu e-pity to również szybszy czas realizacji rozliczenia. Jego posiadacze w razie szybkiego, a co najważniejsze, poprawnego wypełnienia swojej deklaracji uzyskują możliwość szybszego zwrotu podatku. Mowa o okresie 45 dni, natomiast w praktyce zdarza się, że ten okres jest o wiele bardziej skrócony i podatnicy otrzymują pieniądze na konto bankowe znacznie szybciej. 

Nie można zapomnieć o tym, że rozliczanie PIT przez e-pity to szybkie przekazanie deklaracji podatkowej do urzędnika. Wystarczy tylko kilka kliknięć myszką, aby zweryfikować naszą tożsamość i potwierdzić poprawność zeznania.

Jak wygląda rozliczenie?

Program e-pity umożliwia rozliczenie każdej deklaracji podatkowej. Pierwszym krokiem jest zalogowanie się. Aby przejść dalej należy podać takie informacje jak:

  • PESEL/NIP
  • data urodzenia
  • kwota przychodu za 2021 rok
  • kwota przychodu za 2020 rok

Są to dane, które zdecydowanie utrudniają włamanie się do konta. Należy pamiętać o tym, żeby publicznie ich nie podawać nikomu. Jeżeli nie chcemy podejmować samodzielnie kroków mających na celu rozliczenie, można skorzystać z pomocy bliskich bądź też obcych. Ostatecznym krokiem jest niewypełnianie deklaracji, które jednak sprawi, że zwrot będzie dostarczony później, a w dodatku nie będziemy mieć kontroli nad poprawnością złożenia deklaracji przez urzędnika. 

Warto pamiętać o tym, że można od podatku odliczyć różnego rodzaju ulgi. W przypadku osób wypełniających PIT-36, PIT-37 i PIT-28 przykładowymi ulgami są:

  • ulga termomodernizacyjna
  • darowizna: cele edukacyjne, kult religijny, organizacje pożytku publicznego, krwiodawstwo, na walkę z COVID
  • na wychowanie dzieci
  • rehabilitacyjną
  • abolicyjną

Należy pamiętać o tym, że zakończenie poprawnego rozliczenia pozwala wygenerować UPO – Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest dowodem na wypełnienie i wysłanie deklaracji w danym dniu. Warto je sobie przechować, aczkolwiek program e-pity pobiera je automatycznie i potem można wysłać je na e-mail.

(Materiał zewnętrzny)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here