Dla wielu osób ceny akcji zmieniają się w bardzo chaotyczny sposób. Myślą, że stoi za tym jakaś czarna magia lub odwrotnie – starają się odgadnąć tajemniczą formułę, która pozwoli im przewidywać przyszłe ceny. Prawda jest jednak banalna – to prawa popytu i podaży stoją za zmianami cen. Z jednej strony są kupcy a z drugiej sprzedawcy. To pod wpływem ich działań zmieniają się kursy a w dłuższej perspektywie trendy na rynkach akcji. Czy jest coś jeszcze, co decyduje o wycenie rynkowej?

Czy istnieje wartość obiektywna? 

Zdaniem analityków jest coś takiego jak wartość obiektywna lub fundamentalna. Do pewnego stopnia jest to uzasadnione. W końcu spółka akcyjna dysponuje majątkiem, prowadzi działalność gospodarczą i wypracowuje rzeczywiste zyski. Na tej podstawie analitycy kierujący się metodami fundamentalnymi starają się wycenić jej wartość. Posługują się w tym celu danymi księgowymi ze spółki – jej bilansem, rachunkiem zysków i strat oraz rachunkiem przepływów finansowych. Ten ostatni dokument jest dla wielu swoistym “Graalem” obiektywnej wartości spółki.  

Jaka jest wartość przepływów finansowych? 

Rachunek przepływów finansowych pokazuje w jaki sposób spółka radzi sobie ze swoimi finansami. W przeciwieństwie do bilansu rachunek przepływów pieniężnych pokazuje pełen obraz sytuacji – dynamikę zmian w pewnym okresie, a nie tylko pewien wycinek. Warto jednak pamiętać, że na cenę akcji nie wpływa tylko ta “obiektywna wartość” a najczęściej są to działania inwestorów. Dopiero w tym ujęciu można uczciwie pokazać obraz rzeczywistości. Nastroje i przekonania inwestorów co do przyszłej wyceny rynkowej kształtują kurs danej spółki i całego rynku. 

Gdzie kupić najbardziej wartościowe akcje?  

Zbudowanie portfela akcji często jest trudną sztuką. Decydujący może być dostęp do rynku, który pozwala zwiększyć możliwości inwestycyjne. Osoba, która chce na poważnie zainteresować się rynkiem akcji powinna skorzystać z oferty jednego z najbardziej profesjonalnych brokerów. Przed założeniem rachunku warto sprawdzić wysokości opłat i warunki prowadzenia konta. Jeśli ta oferta wydaje Ci się interesująca, to odwiedź witrynę tutaj, warto spróbować swoich sił na prawdziwym parkiecie. 

Czym powinien kierować się inwestor wyceniając spółkę? 

Dokonując wyceny spółki i podejmując decyzje inwestor powinien kierować się przysłowiowym “sercem i rozumem”. Oznacza to, że warto znać wartość obiektywną i twarde dane. Jednocześnie trzeba brać pod uwagę zachowanie innych uczestników rynku i nieprzewidywalność ludzkich emocji. Wartościowe spółki często są niedoceniane przez inwestorów, dzięki czemu można ciągle korzystać z nowych okazji na rynku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here