Blisko 120 tys. Bitcoinów zostało skradzionych z giełdy Bitfinex, która ma swoją siedzibę w Hongkongu. Ta szokująca informacja została przekazana poprzez agencje Reuters od jednej z osób zarządzających giełdą. Wartość skradzionych bitcoinów sięga blisko 72 mln USD.

Bitfinex to druga największa giełda związana z kryptowalutami. Ostatni atak na taką skalę dotknął giełdę Mt.Gox w 2011 i to dwa razy! Raz na kwotę ok. 500tyś BTC oraz na 850tyś BTC.

Warto nadmienić, że giełda Bitfinex została już raz zaatakowana w maju 2015 roku i straciła w wyniku ataku hakerskiego około 1500 BTC. Bitcoin jako waluta nie jest winny temu atakowi, zawiniła nieodpowiedzialność właścicieli Bitfinexu. Warto tutaj nadmienić, że giełda to nie jest portfel, na którym trzyma się zarobione bitcoiny, lecz miejsce, gdzie przechowuje się środki w ramach spekulacji.

Osoba, która umieszcza każdą walutę, niekoniecznie, kryptowalutę, powinna wiedzieć, że to czy ich pieniądze są bezpieczne na giełdzie zależy tylko od osób, które tę giełdę prowadzą.

Notowania Bitcoina (BTC)  we wtorek spadły o ponad 23% Natomiast w środę kurs podniósł się, lecz o bardzo (blisko 1%) niewiele i wynosi obecnie 565 USD (stan na środę godz. 16:00)

Maciej Krzywda

1 KOMENTARZ

  1. A po co trzymać portfele „na giełdzie”? Przecież portfel można mieć (dosłownie) w kieszeni lub na własnym komputerze. Dla mnie to taki sam nonsens jak trzymanie danych wrażliwych „w chmurze”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here