Czy Polskę zaleje już wkrótce fala represji skarbowej? Wydawać by się mogło, że po tylu działaniach okrzyczanych jako sukcesy rządu, lepiej już być nie może. Uszczelniony system podatkowy i walka z szarą strefą… Ale – jak wiadomo – wszystko kiedyś się kończy. Czyżby kończyły się wpływy z „uszczelniania”?

Portal Money.pl informuje o uprawnieniach jaki już wkrótce uzyskać ma Krajowa Administracja Skarbowa. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o KAS, który trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych. Intencją urzędników jest jeszcze skuteczniejsze zwalczanie szarej strefy i wyłudzeń podatkowych. Podatników czeka inwigilacja, w którą nie będzie musiała być angażowana policja, a KAS ma mieć dostęp do danych osób … podróżujących pociągami, samolotami i statkami. Zobligowane do udzielania informacji KAS-owi mają być: Urząd Lotnictwa Cywilnego, Polska Grupa Lotnicza, Polskie Linie Kolejowe i Żegluga Śródlądowa.

Jak podaje portal: „Większe uprawnienia KAS dotyczą także wglądu do rachunków bankowych. Teraz funkcjonariusze mają mieć dostęp do wszelkich informacji o operacjach bankowych także osób fizycznych, a nie tylko firm. Bank będzie musiał udzielić takich informacji na żądanie np. naczelnika urzędu skarbowego w związku z wszczętym postępowaniem przygotowawczym w sprawie o przestępstwa lub wykroczenia skarbowe”.

Jak te plany mają się do nowej ordynacji podatkowej, w której zapisano, że organy skarbowe zobowiązane są do „wspierania podatników w realizowaniu ich obowiązków podatkowych”? Money.pl dostrzega tu pewną sprzeczność: „Niestety wiele zapisów nowej ustawy przeczy tym deklaracjom. Z projektu ustawy zniknęła klauzula zakazująca organom podatkowym nadużywania prawa przez działania niezgodne z jego celem. Eksperci wskazują, że klauzule dotyczące obchodzenie prawa powinny być stosowane nie tylko wobec podatników, ale także wobec wyposażonych w dużą władzę urzędników”.

Tymczasem zanosi się na to, że podatnik, jak miał pod górkę, tak nadal będzie miał…

W

1 KOMENTARZ

  1. Gdy kasa się kończy, np. przestaje być szczelna i banknoty z niej wypadają, koniecznie trzeba wymienić ją, to oczywiste! Tak samo jak np. dziurawe buty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here