Foto. pixabay.com

Kard. Turkson prowadzi dialog z Radą na rzecz Inkluzywnego Kapitalizmu. Warto przeczytać cały wywiad. Watykan wchodzi w ten dialog na zaproszenie samej Rady. Dialog to dobra rzecz, ale wymaga on dobrego przygotowania. Posługiwanie się fałszywymi stereotypami w ekonomii zaprowadzi kardynała na manowce.

Kardynał nie zauważa, że kapitalizm nie ma nic wspólnego z teorią skapywania. To tak nie działa. R. Reagan i M. Thatcher nie argumentowali, że społeczeństwo stanie się bogatsze, ponieważ bogaci wydadzą więcej. Argumentowali – i robili to słusznie – że ogólnie obniżki podatków pobudzają gospodarkę.

Kapitalizm to otwarta gospodarka i wolna przedsiębiorczość, ujęta w ramy prawne, by chronić własność prywatną i dotrzymywanie zawartych umów. Tylko taka gospodarka jest inkluzywna i generuje bogactwo we wszystkich dziedzinach i na wszystkich poziomach społeczeństwa.

Sposobem na wzbogacenie się w otwartej gospodarce jest oferowanie usług dla szerokiej rzeszy konsumentów. Nie polega to na „skapywaniu” tego, co przedsiębiorcom zbywa. Droga do bogactwa zaczyna się od pomysłu i mozolnego docierania z nim do ludzi. Do napisania tego wpisu używam programu, który kupiłem od Billa Gatesa. Ta transakcja wzbogaciła zarówno jego jak i mnie. Gates stał się bogaty, ponieważ przekonał miliony ludzi, aby coś od niego kupili. Robiąc to, moje życie również się polepszyło.

Rada nie ma jednak tego na myśli. Edward Pentin pod koniec swojego wywiadu sugeruje w pytaniu, że inkluzywny kapitalizm nie ma nic wspólnego z kapitalizmem i jest to niewielka grupa bogatych oraz wpływowych ludzi, głównie z politycznej lewicy, ale kardynał, podobnie jak papież Franciszek, tego nie widzi. Błąd popełnia sam autor wywiadu, dzieląc świat na lewicę i prawicę. Lepiej mówić o ideach, niż o polityce. Papież i jego współpracownicy nie lubią prawicy. Widzą błędy prawicy, któż ich nie ma, ale z kąpielą wylewają także dziecko.

Pod koniec wywiadu kardynał z Ghany mówi: „Davos mówi o zresetowaniu przyszłości za pomocą ludzkiej mądrości i ekonomii oraz wszystkiego, o czym są w stanie marzyć i robić. Inni zrobią to samo. Tak więc wielu ludzi mówi o resetowaniu przyszłości. Jedyną wspólną cechą ich wszystkich jest to, że uważają obecny system za wadliwy.” Tym systemem, według kardynała i inkluzywnego kapitalizmu, jest wolny rynek. Problem polega na tym, że wolnej ekonomii dzisiaj nie ma. Co jest więc tym wadliwym systemem? Jest nim interwencjonizm. Tego nie można jednak powiedzieć, ponieważ nie można byłoby jako remedium na to zło zastosować kolejnej dawki państwowego interwencjonizmu. I tu leży pies pogrzebany.

O. Jacek Gniadek SVD

Źródło: Facebook Autora

1 KOMENTARZ

  1. Jak zwykle celnie i w punkt w obronie normalności w relacjach międzyludzkich. Interwencjonizm, protekcjonizm, etatyzm, i podobne, to są nazwy mutacji socjalizmu i komunizmu, jako kolejne szczeble do nich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here