Dlaczego Deripaska buduje ambasadę RP w Berlinie? Z kim kooperuje prof. Simon?

0

Kto buduje polską ambasadę w Berlinie? Temat ten porusza w swoim najnowszym Komentarzu Tygodnia Witold Gadowski (minuta 12:40). Temat budowlany, z pozoru mało interesujący, ale tylko z pozoru. I chyba mało komu zależy na tym, by sprawa szerzej wypłynęła. Co zatem zwróciło uwagę Gadowskiego? Nazwa firmy – STRABAG. „Jest to firma austriacka. Problem w tym, że kilkanaście lat temu została ona zakupiona przez Olega Deripaske. Pan Deripaska był związany z remontem polskich samolotów rządowych w Samarze, poprzedzających katastrofę Smoleńską. Swego czasu było o tym głośno i wywoływało to wiele spekulacji”.

Gadowski zwraca uwagę na fakt bliskiej znajomości Deripaski z Władimirem Putinem i zadaje pytanie: jak to możliwe, że akurat ten pan buduje ambasadę RP w stolicy Niemiec? „Gdzie są polskie służby, gdzie są zabezpieczenia, gdzie jest w ogóle dyplomacja? Przecież wiadomo, co oni tam pomontują w środku… A może ta ambasada nie ma żadnego znaczenia, a może Polska w ogóle nie prowadzi już żadnej polityki zagranicznej?” – pyta retorycznie Gadowski i zwraca się bezpośrednio do szefa MSZ prof. Raua: – „Pani ministrze, czy pan w ogóle o tym wie, czy pan w tej sprawie interweniuje, czy pana to w ogóle obchodzi?”. Gadowski temat pozostawia otwartym, licząc, iż ktoś z MSZ ustosunkuje się do podanych przez niego informacji.

W najnowszym komentarzu Gadowski mówi także o kwestii spotkania prezydenta Dudy z panami: Pinkasem, Horbanem i Simonem, poświęconego szczepionkom na koronawirusa (minuta 29:00). Szczególną uwagę zwraca na postać prof. Simona: „O profesorze Simonie, moim ulubieńcu, powiem tylko tyle: otóż prof. Krzysztof Simon, w listopadzie 2019 roku brał pieniądze za badania od koncernu Pfizer, poza tym prowadził konsultacje i sponsorowane wykłady dla firmy AbbVie, Gileat Sciences”. Gadowski domyśla się, skąd się wziął w Polsce lek remdesivir, sprowadzony przez rząd Morawieckiego za ogromne pieniądze, a który – nawet według WHO – nie działa. „Skąd się wziął? – pyta Gadowski i odpowiada: – „Firma Gileat Sciences. Pan Simon im doradza. No i doradził… Bo skoro firma ta produkuje remdesivir, a pan Anthony Fauci tak go reklamował, no to skąd się wziął w Polsce? Panie profesorze Simon, miał pan tam swoje paluszki?” – pyta z przekąsem Gadowski. Oprócz powyższych firm farmaceutycznych Gadowski wymienia jeszcze inne, z którymi prof. Simon kooperuje – m.in. Merk Novartis i Bayer.

Posłuchaj cały Komentarz Tygodnia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here