Aż trudno w to uwierzyć, ale jak podaje bankier.pl, najniższa emerytura wypłacana na Śląsku przez ZUS wynosi 10 groszy. Otrzymuje ją 63-letnia mieszkanka Rybnika.

Choć od 1 marca br. minimalna emerytura nie może wynosić mniej niż 1 tys. zł to jednak niższe ZUS może wypłacać w sytuacji, gdy nie zostały spełnione ustawowe kryteria uprawniające do świadczenia minimalnego, czyli np. brak jest wymaganego okresu opłacania składek.

Taka sytuacja wystąpiła właśnie w przypadku wspomnianej kobiety. Nie ma ona ustalonego kapitału początkowego, ponieważ nie udowodniła żadnych okresów składkowych przed 1999 r. Jak podaje portal, podlegała ona „obowiązkowi ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej – okres rejestracji od 2010 r. do 2016 r. – ale nie dopełniła tego obowiązku. Przebieg ubezpieczenia za okres opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne wynosi w jej przypadku jedynie cztery dni”. W Zabrzu zamieszkuje kobieta, która pobiera emeryturę 1,08 zł. Tu również wystąpił problem ze składkami na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Ale to nie ostatnie kuriozum, gdyż w Chorzowie, tamtejszy ZUS wypłaca emeryturę w wys. 1,75 zł kobiecie, która w cały swoim życiu udokumentowała jedynie niecały miesiąc pracy na umowę-zlecenie i niecały miesiąc pobierania stypendium, od którego odprowadzano tzw. składkę na ZUS.

Dla przeciwwagi, najwyższa emerytura na Śląsku to 15 tys. zł. Pobiera ją mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 77 lat. „Wpływ na wysokość jego emerytury mają: wysoki kapitał początkowy oraz bardzo wysokie składki na ubezpieczenie społeczne po 1998 r. Łączny staż mężczyzny wynosi ponad 52 lata okresów składkowych i 4 lata okresów nieskładkowych” – czytamy.

W

Foto.: pixabay.com

3 KOMENTARZE

  1. System nazywany emerytalnym z forma oplacania skladki jak obecnie to kompletna bzdura i sciema. Kazdy obywatel powiedzmy wieku od 65 roku zycia powinien dostawac swiadczenie obywatelskie w wysokosci 2 tys. pln na miesiac. ZUS nalezy zliwidowac a nakaz oplacania skladek „emerytalnych” wyslac do lamusa. Polska to b. bogaty kraj i dysponuje pokryciem towarowo-uslugowym na wyplacanie kazdemu obywatelowi swiadczenia pienieznego w podanej wysokosci. Niestety przecietny Jozek czy Hela z wypranym mozgiem zaraz zacznie pieprzyc o komuchach, inflacji i druku pustego pieniadza. No tak – a co moze PUSTY leb innego wymyslec jak puste slowa.

  2. Nic z tych rzeczy. Państwo zaciągnęło zobowiązanie wobec mnie pobierając składki pod przymusem. Zatem jak chce się wyplątać z umowy niech oddaje moje składki z oprocentowaniem i żegnamy się ozięble.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here