Robert Gwiazdowski, w wywiadzie dla RMF FM stwierdza, że system emerytalny jest bliski zawalenia. . Nie jest jednak beznadziejnie. Zdaniem eksperta Centrum Adama Smitha mamy coś czego nie ma nigdzie w Europie. „Mamy wyż demograficzny stanu wojennego, który w tej chwili wchodzi na rynek produkcyjny i reprodukcyjny”.

Gwiazdowski dodaje: „Jeżeli my tym ludziom powiemy wprost: >>Nie liczcie na Państwo, nie liczcie na ZUS, nie liczcie na OFE – liczcie na siebie i przede wszystkim róbcie dzieci<<, to oni mają szansę zrobić taki sam wyż, jaki my zrobiliśmy. I wtedy jakoś dadzą radę”.
Odnosząc się do reformy emerytalnej z czasów rządu Jerzego Buzka i wprowadzenia tzw. OFE, Gwiazdowski stwierdził, że „rząd okłamał obywateli zapewniając ich, że teraz to już będzie bezpiecznie. Obiecywano, że emerytury będą rosnąć a dzieje się odwrotnie. Jednocześnie, jak zauważa Gwiazdowski, żeby jakąkolwiek emeryturę na starość otrzymać, Polacy będą musieli pracować coraz dłużej, nawet dłużej niż do 70-roku życia. „Premier Szwecji powiedział niedawno, że jego zdaniem Szwedzi będą musieli pracować do 75. roku życia i nie da się od tego uciec” – twierdzi ekspert CAS.
Na koniec Gwiazdowski, pytany o to, co wobec tego robić, stwierdza: „Problem polega na tym, że musimy odkładać, ale nie mamy z czego, bo państwo nam tyle zabiera. Więc państwo musi nam mniej zabierać i powiedzieć uczciwie młodym ludziom: „Nie liczcie na nas, liczcie na siebie”. No ale nie widać polityków, którzy byliby w stanie to obywatelom powiedzieć. (…) Młodzi ludzie, którzy dzisiaj wkraczają na rynek pracy, muszą zacząć oszczędzać. Po stówie, po dwie. Muszą, muszą, bo jeżeli nie – to muszą pamiętać o jednym: życie na emeryturze ich dziadków to luksus w porównaniu z tym, co ich czeka, jak oni będą na emeryturze, jeżeli nie zrobią co najmniej dwójki dzieci i jeżeli nie będą oszczędzać”.
P

11 KOMENTARZE

  1. Kurde, a co to będzie jak dożyję emerytury. jestem zwykłym robotnikiem. Nic nie odkładam, bo musiałbym nic nie jeść i chodzić goły. NA państwo nie liczę, bo z bolszewikom nie wierzę.

  2. mialem tutaj juz nic nie komentowac, ale czytajac glupoty tego pseudo-fachowca nie da sie napisac po prostu: nie pier…i nie strasz ludzi. zaden system emerytalny nie istnieje i nie moze sie obywatelu gwiazdowski zalamac bowiem jest wsparty nadprodukcja towarowa i nadpodaza uslug. Trzeba tylko pod nie wydrukowac odp. ilosc pieniedzy!! To rozumie nawet dziecko w klasie podstawowki. Kto placi Gwiazdowskiemu za siane strachu i propagandy nie majacej nic wspolnego z prawda?????????????????????? Dlaczego ten portal pozwala na publikacje czegos, co powinno byc karane szubienica?

  3. Marko, nie wiem kto cię uczył ekonomii, ale poproś, by oddał ci kasę. Takich głupot jak twoje to już dawno nie czytałem. A ZUS to jak działa?? Nie wspomnę że dodrukowywanie kasy daje efekt taki jak pod koniec ery Jaruzelskiego. Daruj nam te durnoty…

  4. To co pisze Marko nie jest takie głupie. Grozi nam monetaryzacja długu więc oszczędzanie wydaje się być obciążone bardzo wysokim ryzykiem. To raz a dwa, że płodzenie dzieci jakkolwiek jest bardzo słusznym kierunkiem wcale nie rozwiązuje problemu ZUS’u. Urzędnicy ZUS, zmarnowali pieniądze poprzednich pokoleń, dziś marnują nasze pieniądze należy więc przyjąć, że zmarnują pieniądze również naszych dzieci. Rozwiązaniem nie jest wciąganie kolejnych pokoleń do ZUS, rozwiązaniem jest zniesienie przymusu ZUS. Ale to stwierdzenie, jakoś panu Gwiazdowskiemu przez gardło nie przechodzi ciekawe dlaczego?

  5. dlaczego zajmujecie się pierdołami, a nie jawnym skur…ze strony Kopaczowej i jej przydupasów, którzy ukradli pieniądze przyznając sobie niebotyczne premie za nic nie robienie…i to w dobie podobno kryzysu…

  6. obywatelu andrzejto – gospodarki ta ja sie sam uczylem prowadzac firme. Wiedza jest wiec realna i bezcenna, bo prawdziwa, a nie wykuta z jakiejs oszukanczej literatury, w przeciwienstwie do twojej, wg mnie – sadzac po jakosci komentarza – zadnej. No i kazdy glupek dopisuje tutaj, ze dodruk kasy wywola inflacje Jaruzelskiego. Przeciez wyraznie napisane stoi w komentarzu – ze nie DODRUK tylko wydruk odp. ilosci pokrywajacej nadpodaz towaru i uslug. Przeciez teraz jest efekt dokladnie odwroty do czasow tego ruskiego generala. Mamy nadmiar produkcji oraz uslug a niedobor pieniedzy w portfelach. Dam ci rade obywatelu: popros o zwrot pieniedzy tych, ktorzy uczyli cie czytania i myslenia logicznego, bo jak widac nie przynioslo to zadnego efektu. Wyrazy wspolczucia!

  7. Pan Prezydent Komorowski zrobił Polakom „prezent” i podpisał dzisiaj ustawę pozwalającą państwu zabrać pieniądze z naszych kont ..0.0..

  8. Sama myśl o OFE może i jest nie głupia, tylko wkrada się tutaj element złodziejstwa. Bogacą się ci, którzy tym zarządzają, a nie ci, którzy niby odkładają…Przesuwając moje środki z ZUS do OFE chciałbym mieć pewność, że zostaną one dobrze i bezpiecznie zainwestowane w gospodarkę, co powinno być pozytywne dla mnie, jak i rynku…Niestety wątpię w to bardzo!

  9. No jaka jest ta nadwyżka i co mnie ona de facto obchodzi skoro rynek się nią zajmuje? Za ciemnej komuny też się chwalili ile gwoździ produkują… Celem gospodarki nie jest druk pieniądza, bo Kowalski otworzył 10 nowych salonów fryzjerskich. Ja też prowadziłem swoją firmę i widzę tu lepperiadę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here