Zmiany na rynkach finansowych to codzienność. Każda zmiana powoduje lawinę dalszych decyzji, które ostatecznie kształtują ceny na rynku papierów wartościowych i rynku walut. Osoby, które chcą inwestować i stać się poważnymi graczami finansowymi, muszą poznać przynajmniej część procesów, z jakimi mogą się w tym specyficznym kręgu spotkać.

Bez wątpienia jednym z podstawowym elementów kształtujących ceny walut na świecie są decyzje gospodarcze i polityczne w kraju danej waluty. Każda zmiana i każdy nowy element powoduje reakcje wśród inwestorów. Jeśli prognozy na temat danej zmiennej są optymistyczne, wówczas można liczyć na umacnianie się waluty danego państwa. W odwrotnym przypadku waluta traci na wartości a umacniają się jej konkurenci. Jak widać na powyższym przykładzie to czy wartość pieniądza będzie spadać czy rosnąć zależy od osób i grup, które skupują i sprzedają waluty na całym świecie. To oni w głównej mierze kształtują przyszłą politykę monetarną w konkretnym państwie. Oczywiście wielkie znaczenie mają decyzję podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie właściwych kursów i zestawień, jednak w każdej chwili ich decyzji mogą się okazać niewiele warte. Ceny walut dzięki tego rodzaju działaniom mogą spaść lub wzrosnąć w przeciągu kilku minut. Taka informacja pojawia się najpierw w bankach centralnych, które w dalszej kolejności przekazują ceny do innych podmiotów. Ostatecznie cena zmienia się także w kantorach wymiany walut, które dla obywateli są zwykle miejscem sprzedaży i skupu walut. W dobie internetu nie trzeba odwiedzać kantorów, aby zapoznać się z cenami obowiązującymi dla danej waluty. Coraz więcej instytucji prowadzi także wymiany online. Dzięki temu klienci mają większe możliwości szybkiej i skutecznej reakcji na zmiany.

Aby skutecznie działać na rynkach finansowych potrzebna jest fundamentalna wiedza, która w połączeniu z doświadczeniem może przynieść końcowy sukces. W wielu przypadkach niezbędny jest także przysłowiowy łut szczęścia, który może doprowadzić inwestora na wyżyny finansowej gry.