Zadane w tytule pytanie to kwestia, nad którą z pewnością łamie sobie głowę wielu prezesów firm w Polsce i na świecie. Jak się okazuje, zachęcanie pracowników naszej firmy do jeszcze bardziej efektywnej pracy wcale nie powinno ograniczać się do motywujących podwyżek, choć warto przyznać, że są one bardzo ważne. Bardzo duży wpływ na morale pracowników mają także stosunki w zespole.

Premie są nieskuteczne

Jak sprawić, by zespół pracowników naszej firmy zaczął nareszcie skutecznie działać? Pamiętajmy, że budowanie zespołu nie polega tylko i wyłącznie na rekrutacji pracowników o odpowiednich kompetencjach i rozdzieleniu im zadań. Wręcz przeciwnie – wewnątrz firmowy team musi być odpowiednio zachęcony do pracy, aby jego działania rzeczywiście przyniosły konkretny dochód firmie. I nie ma co wierzyć w to, że wystarczy sam fakt zaoferowania takiej grupie ludzi zatrudnienia. Aby rzeczywiście zbudować solidne podwaliny pod zespół, który potrafi osiągać realne sukcesy, należy przede wszystkim umieć zmotywować jego członków do ciężkiej i wydajnej pracy. Jednym z najczęściej stosowanych systemów motywacyjnych jest premia pieniężna, wypłacana, na przykład, pod koniec roku. I choć pracodawca może być przekonany, że takie prezenty dla pracowników to doskonały sposób na zachęcenie ich do skutecznej pracy w przyszłości, to z punktu widzenia budowy zespołu, nie ma on praktycznie żadnego znaczenia. Wręcz przeciwnie – może nawet doprowadzić do rozłamów wewnątrz zespołu. Szczególnie w Polsce, gdzie wrodzona cecha narodowa – zawiść – podpowiada panu Y, że przecież jego kolega zza biurka, czyli pan X, “na pewno dostał więcej niż my!” Słowem, przekonanie o tym, że nigdzie nie ma sprawiedliwości nie pozwoli panu Y skutecznie pracować w zespole z panem X. A jak ma czuć się osoba, która w ogóle nie otrzymała żadnej premii?

Biznes niczym sport

W biznesie, zupełnie jak w każdej grze zespołowej, liczy się przede wszystkim duch zespołu. Czy wiecie, jak trenują profesjonalne drużyny piłki nożnej lub rugby? Specjalnie wymieniamy te dwie dyscypliny, ponieważ  w każdej z nich sukces zespołu opiera się na wysiłkach wszystkich jego członków. W ramach treningu, zawodnicy nie tylko wykonują typowo sportowe ćwiczenia, lecz także bardzo często angażowani są w aktywności, które wymagają działania zespołowego. A może taką taktykę warto zastosować w naszym zespole?

Jak wzmocnić morale zespołu?

Weź przykład z trenerów gier zespołowych i wyślij pracowników na paintball. Pamiętaj, że budowa zespołu ma miejsce nie tylko w biurze ale i poza nim! A czy cokolwiek lepiej integruje grupę osób niż wspólna aktywność fizyczna? Sukces zespołu to nie tylko wykształceni ludzie, lecz przede wszystkim, pozytywna energia i chęć do działania. Prezenty dla firm, jak voucher na naukę strzelania czy bilety na paintball, to doskonały sposób na rozładowanie napięć w zespole. Paradoksalnie, taka rozrywka nauczy członków Twojego zespołu nie tylko polegania na sobie, ale również pozwoli im poznać się  z innej strony i usprawnić komunikację. W końcu pojawią się u nich wspólne wspomnienia, które potem będą procentować przy wykonywaniu wspólnych zadań.