Dlaczego dochodzi do korozji metali?

Pierwiastki obecne w rudach kopalnianych zachowują równowagę termodynamiczną. Wyodrębnienie konkretnych metali zaburza ten stan, do którego nawet po obróbce surowce wracają (wyjątkiem są metale szlachetne). Korozja jest efektem tego procesu, a postępuje na skutek reakcji powierzchni danego materiału ze środowiskiem naturalnym. Dlatego zabezpieczenia antykorozyjne są niezbędne celem powstrzymania występowania rdzy na przedmiotach metalicznych.

Szacuje się, że straty globalne wynikające z korodowania stali wynoszą rocznie 25 milionów ton tego materiału. Nie dziwi więc, że tak ważne jest dokonywanie postępu w dziedzinie tworzenia skutecznych zabezpieczeń przed rdzą.

Jak najlepiej zabezpieczyć metal przed rdzą?

W zastosowaniu przemysłowym wykorzystywane są dwie kategorie:

  • projektowanie z zastosowaniem niekorodujących materiałów,
  • wykorzystywanie środków zapobiegających korozji podczas eksploatacji elementów.

Biorąc pod uwagę gotowe produkty wykonane ze stali można skłonić się ku metodom przemysłowym świetnie odpowiadającym potrzebom klientów. Należą do nich:

  • cynkowanie ogniowe – element zanurzany jest w płynnym cynku, co powoduje powstanie trwałej warstwy zabezpieczającej na powierzchni materiału. Metoda ta skutkuje powstaniem powłoki antykorozyjnej, odpornej na rdzewienie nawet do 65 lat.
  • malowanie proszkowe – wymaga zastosowania wysokich temperatur (200 st.C) i uprzedniego przygotowania powierzchni chemicznie lub poprzez śrutowanie. Proszek nakładany jest na materiał, po czym cały element umieszczany jest w dedykowanym piecu. Taki rodzaj zabezpieczeń daje dwukrotnie dłuższy efekt zabezpieczenia antykorozyjnego niż zsumowany czas ochrony powłoki cynkowej i malarskiej.
  • malowanie na mokro – proces nanoszenia powłoki na wielkogabarytowe elementy konstrukcyjne przy pomocy agregatów hydrodynamicznych. W początkowym etapie przygotowania elementów poddaje się je śrutowaniu.

Osiągnięcie trwałego zabezpieczenia przed korozją jest możliwe jedynie przy użyciu najlepszych technologii. Uzyskany w ten sposób efekt zapewnia ochronę przez dziesiątki lat. Czas ochrony jest jednak zawsze zależny od agresywności środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here