Naturalnie każdy pracodawca chciałby zatrudniać najlepszych specjalistów, jednak proces rekrutacyjny to wyjątkowy trudny element zarządzania zasobami ludzkimi. Zmieniają się pracownicy oraz rynek pracy, który wpływa na warunki zatrudnienia oraz nierzadko wywraca znane rozwiązania w zakresie rekrutacji. Jak zatem szukać specjalistów IT?

Poszukiwanie wykwalifikowanych pracowników w branży IT jest skomplikowane na kilku poziomach. Po pierwsze w branży technologicznej niemal nieustannie zachodzą zmiany, co przekłada się m.in. na częstą migrację pracowników. Na wielu poziomach utrudnia to proces rekrutacji, gdyż nierzadko pracownicy są nastawieni na krótkotrwałą relację z nowym pracodawcą. Po drugie w dobie samokształcenia i lepszą bądź gorszych kursów, w branży technologicznej pojawiają się osoby, które często nie są gotowe do nowych wyzwań na poziomie, którego oczekuje pracodawca. Jak zatem podejść do rekrutacji kandydatów bez szkody dla rozwoju firmy?

Trudne procesy rekrutacyjne w branży IT

Problemem w rekrutacji pracowników IT może być również ich niedostateczna liczba. Według szacunków Komisji Europejskiej do 2030 roku w Polsce popyt na pracowników w szeroko rozumianej branży technologicznej będzie wynosił około 650 tys. stanowisk. Zatem nawet jeśli uwzględnimy około 15 tys. absolwentów studiów informatycznych rocznie, nadal do zapełniania jest spora luka. Statystyki przekładają się na rynek pracownika, gdzie najlepsi nierzadko w ogóle nie są zainteresowane procesem rekrutacyjnym, ponieważ zawsze mają dostępną alternatywę w postaci innej oferty. Jak zatem podejść do procesu rekrutacji ze strony pracodawcy?

Istotne jest elastyczne podejście do kandydatów, zrozumienie ich potrzeb, ale jednocześnie znalezienie odpowiednich sposobów na zweryfikowanie ich umiejętności. Zamiast zlecać zadania próbne, warto poprosić o podzielenie się doświadczeniem, streszczenie ostatniego projektu albo inne sprawdzenie w delikatny sposób, czy kandydat posiada niezbędne kwalifikacje i przygotowanie do pracy. Branża IT jest niezwykle rozbudowana i kompetencje nawet w przypadku zbliżonych stanowisk mogą znacząco się od siebie różnić. Planując zatrudnienie trzeba wiedzieć, o jakie aspekty pracy pytać, żeby przekonać się, czy kandydat posiada odpowiednią wiedzę – niezbędną do prowadzenia projektów, jakie masz zamiar powierzyć mu w pracy.

Dlaczego tak ważne jest, aby znaleźć osobę odpowiednią do danej roli? Oczywiście kandydatów można weryfikować, zapewniając im określony czas w pracy. Takie podejście szybko zweryfikuje, czy zatrudniasz ekspertów czy początkujących, którym potrzebne jest znacznie większe doświadczenie. Z perspektywy Twojego przedsiębiorstwa może to być jednak proces kosztowny, a weryfikacja każdego kandydata zbyt czasochłonna.

Usługi rekrutacyjne dla firm technologicznych

Jak widać znalezienie i proces wdrożenia pracownika IT nie jest łatwy. Na pracodawców czeka sporo niewiadomych. Tymczasem bezpieczeństwo IT w wielu firmach jest kluczowe, a przedsiębiorcy potrzebują najlepszych kandydatów IT. Jak zatem przeprowadzić skuteczny proces rekrutacji?

Odpowiedzią mogą być usługi rekrutacyjne dla IT. Konsultanci w krótkim czasie mogą zapewnić Twojej firmie odpowiednie wsparcie w znalezieniu odpowiedniego kandydata na stanowiska, na których masz wakat. Rekrutacja przy wsparciu agencji rekrutacyjnej może wydatnie odciążyć pracodawcę, zapewniają jednocześnie wysokiej jakości efekt końcowy, w postaci zatrudnienia ekspertów w swoich dziedzinach.

Jak agencja szuka takiego kandydata? Za przykład może posłużyć rekrutacja we współpracy z agencją itMatch, która oferuje outsourcing w rekrutacji IT. Jest to firma, która posiada wieloletnie doświadczenie w rekrutacji IT zarówno dla start-upów, jak i średnich i dużych firm. Oprócz pozyskania kandydata na określone stanowiska, specjaliści chętnie dzielą się know-how w wielu aspektach rekrutacji IT oraz związanych z HR.

Do procesu rekrutacji IT agencja rekrutacyjna wykorzystuje szereg technik oraz narzędzi, która pozwala zweryfikować wiedzę oraz umiejętności kandydatów. Dzięki współpracy z agencją rekrutacyjną IT w Krakowie itMatch Twoja firma może zyskać pracownika skrojonego do potrzeb klienta. Usługi rekrutacyjne dla firm technologicznych obejmują zarówno szukanie konkretnych specjalistów IT, jak i m.in. rekrutację większej liczby kandydatów czy też osób z określonym doświadczeniem. Usługa pozwala przeprowadzić kompleksowy proces rekrutacji, jak i znaleźć fachowca na „tu i teraz”.

Spełnienie wymagań klientów w procesie selekcji nie zawsze jest łatwe, a jednocześnie idzie za tym niemała odpowiedzialność. Niemniej itMatch jest w stałym kontakcie z wieloma kontrahentami, co oznacza, że sprawdzają się w rekrutacji IT znakomicie. Zamiast angażować niepotrzebne siły w rozmowy i wyszukiwanie, lepiej zdać się na doświadczonych specjalistów, dzięki którym Twoja firma zyska wartościowych pracowników. Dzięki wsparciu konsultantów kandydaci są dobierani precyzyjnie i spełniają oczekiwania. Postaw na outsourcing rekrutacji IT i rozwijaj swój biznes z właściwymi ludźmi.

(Materiał od partnera)